Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Darbo kodekso pataisos grąžintos tobulinti

IQ | 2012-05-16

Trečiadienio posėdyje Vyriausybė nepritarė Darbo kodekso pataisoms, turėjusioms liberalizuoti darbo rinką. Pataisos, kurias ministrų kabinetas sieja su minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimu, grąžintos autoriams tobulinti.

Posėdyje buvo svarstomi tokie Darbo kodekso pakeitimai: 20 darbo dienų atostogos vietoje 28 kalendorinių dienų per metus; maksimali ne šešių, o keturių mėnesių išeitinė išmoka; vieno–trijų mėnesių įspėjimas prieš atleidžiant vietoje dabar numatytų keturių mėnesių; galimybė nutraukti darbo sutartį, kai darbuotojui sukanka 65 metai; galimybė sudaryti terminuotas darbo sutartis su nuolat dirbančiais asmenimis.

Tokios pataisos turėjo liberalizuoti darbo santykius, sumažinti darbdaviams tenkančią administracinę naštą ir paskatinti naujų darbo vietų kūrimą. Tačiau, kaip portalui IQ.lt patvirtino premjero Andriaus Kubiliaus atstovė spaudai Jarda Paukštienė, trečiadienį nuspręsta pataisas grąžinti tobulinti. Dėl jų toliau diskutuos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Trišalė taryba.

Pakoreguotas Darbo kodekso pataisų variantas vėliau grįš į Vyriausybę. Kai pataisoms pritars ministrų kabinetas, joms dar turės pritarti Seimas.

Pirmadienį skelbta, kad Vyriausybė pritartų MMA didinimui, jeigu bus liberalizuoti darbo santykiai. Nuo liepos 1 dienos MMA galėtų būti padidinta iki 850 litų, o nuo kitų metų sausio 1 dienos – iki 900 litų.

Vieningos nuomonės nėra

Tiesa, šalies politikai neturi vieningos nuomonės dėl to, ar prieš didinant MMA reikėtų liberalizuoti darbo santykius. Premjero A. Kubiliaus partijos kolegė Seimo pirmininkė Irena Degutienė trečiadienį, duodama interviu „Žinių radijui“, svarstė, kad MMA didinimo nereikėtų sieti su darbo santykių liberalizavimu.

„Pirmiausia net ir procedūriškai dėl MMA turi sutarti partneriai Trišalėje taryboje, ir po to, kai priimamas sprendimas Trišalėje taryboje, Vyriausybės nutarimu yra patvirtinama MMA. Darbo kodekso keitimas – iš pradžių turi apsitarti Vyriausybė, bet prieš pateikiant Vyriausybei šio klausimo svarstymą, turi būti irgi apsvarstyta Trišalėje taryboje tarp socialinių partnerių. Net ir procedūriškai tai yra dvi skirtingos pozicijos, du skirtingi sprendimo būdai“, – dėstė I. Degutienė.

Vieningos nuomonės, ar pritartų darbo santykių liberalizavimui neturi ir Seimo opozicija. „Politiniame gyvenime negali būti turgaus. Jeigu liberalizuosime darbo santykius, tai iš kažkur atsiras pinigų ir bus galima padidinti MMA? Čia yra šantažas. (…) Aš pasisakau kategoriškai prieš tokias pataisas ir manau, kad jos yra visiškai nekorektiškos. Gėda tokius dalykus siūlyti“, – aiškino socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

Kur kas nuosaikesnės pozicijos Vyriausybės veiksmų atžvilgiu šįkart laikėsi frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis. Anot jo, sprendimo dėl MMA didinimo ir darbo santykių liberalizavimo ieškoma einant teisinga kryptimi.

V. Mazuronis svarstė, kad esant sudėtingai ekonominei situacijai reikia skatinti darbdavius kurti darbo vietas, tačiau taip pat reikia užtikrinti deramą darbuotojų teisių apsaugą. „Protingas kompromisas būtų naudingas ir dirbantiesiems, ir darbdaviams. (…) Manau, kad šita kryptimi reikia ieškoti sprendimo. Reikia išklausyti ir profsąjungas, ir darbuotojus, ir darbdavius, reikia visapusiškai nagrinėti tuos klausimus. Negalima „užsiciklinti“ ties viena kategoriška nuomone, nes visiems bus blogai“, – dėstė parlamentaras.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai