Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Diržus susiveržę ispanai iš darbo vietų stumia lietuvius

IQ | 2012-05-08

Ispanijai mėginant išsikapanoti iš skolų krizės ir kurpiant nusilpusių bankų gelbėjimo planą, gyvenimas pasidarė nesaldus ne tik patiems ispanams, bet ir atvykėliams iš kitų šalių. Tarp jų – ir lietuviams, kurių vis daugiau netenka darbo Ispanijos žemės ūkyje.

„Anksčiau daugelį mažiau apmokamų žemės ūkio darbų Ispanijoje atlikdavo imigrantai. Tarp jų – ir lietuviai. Jie šalies pietuose, Valensijos regione, turėjo labai gerą reputaciją, kalbant apie derliaus nurinkimą, auginimą. Dabar daugelis ispanų jau nori dirbti tuos darbus“, – portalui IQ.lt pasakojo Ispanijos lietuvių bendruomenės narė, 20 metų Madride gyvenanti dizainerė Ieva Čekuolytė.

Ji aiškino, kad situaciją apsunkino ir pasikeitę šalies darbo rinką reglamentuojantys įstatymai. Anksčiau žmonės, padedami laikino įdarbinimo paslaugas teikiančių įmonių, galėjo rasti darbą žemės ūkyje ir gauti minimalią algą. Tačiau dabar darbdaviai esą privalo įdarbinti mažiau žmonių ir mokėti jiems daugiau pinigų.

„Žmonės, atvažiavę dirbti laikinų darbų žemės ūkyje, juos praranda. Ir tai atspindi socialinė situacija: yra daugiau darbą praradusių, bėdoje atsidūrusių lietuvių, kurie artėja prie egzistavimo paraštėse. Yra buvę žmonių, kurie ir gatvėje gyveno. Tai nėra masinis reiškinys, bet situacija, be abejonės, yra pablogėjusi“, – kalbėjo I. Čekuolytė.

Ji pažymėjo, kad suprastėjusi situacija praktiškai neliečia didmiesčiuose (pavyzdžiui, Madride) gyvenančių mūsų tautiečių. Tai lemia faktas, kad jie dirba kitose srityse, pasinaudoja įgytu išsilavinimu, labiau integruojasi.

Anot I. Čekuolytės, į ekonomines Ispanijos problemas vietiniai gyventojai ir imigrantai reaguoja maždaug vienodai: „Kai gyveni toje šalyje, šalies problemos yra ir tavo. Tai priklauso nuo kiekvieno socialinės sąmonės, čia ne tautybės klausimas, kaip tu reaguosi į socialinius ir politinius pasikeitimus. Negali būti abejingas, bent jau mano atveju“.

Pašnekovės teigimu, neseniai pasikeitus Ispanijos vyriausybei visi šalies gyventojai pastebėjo, kad ekonominė šalies situacija nepasikeitė į gerąją pusę. Atvirkščiai: buvo imtasi netgi griežtesnių taupymo priemonių. „Praktiškai kiekvieną savaitę vyksta ministrų tarybos posėdis, vadinamas „juodasis penktadienis“. Visi drebėdami laukia to posėdžio rezultatų“, – sakė I. Čekuolytė.

Vis dėlto ji patikino, kad tautiečiai iš Ispanijos kol kas masiškai nebėga. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2010 metais į Ispaniją išvyko 3535, o iš jos grįžo 247 lietuviai. Pernai šie skaičiai atitinkamai buvo 1948 ir 740.

Bankų gelbėjimas ir Europos nuolaidos

Itin griežtų taupymo priemonių Madridas ėmėsi Europos Komisijai (EK) nurodžius praėjusių metų pabaigoje 8,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) siekusį biudžeto deficitą sumažinti iki 5,3 proc. BVP šiemet (ankstesnė siekiamybė buvo 4,4 proc. BVP) ir 3 proc. kitąmet. Tačiau šios priemonės nedarbo lygį šalyje išaugino iki rekordinių 24,1 proc., o ūkį įstūmė į recesiją.  Per pirmąjį šių metų ketvirtį Ispanijos ekonomika smuko 0,3 proc. Tiek pat ji susitraukė ir per paskutinį praėjusių metų ketvirtį.

Tai matydama, EK užsiminė galinti suteikti daugiau laisvės Ispanijai, mėginančiai sumažinti biudžeto deficitą iki nurodytos ribos. Tai, ar gaus Madridas naujų nuolaidų, paaiškės vėliau šį mėnesį.

Naujos nuolaidos yra gana tikėtinos – ekonomistai prognozuoja, kad smunkančios ekonomikos, aukšto nedarbo lygio ir bankų problemų kamuojama Ispanija nesugebės įvykdyti jai iškeltų tikslų. Vyriausybė šiemet jau įgyvendino taupymo priemones, kurių vertė siekia 40 mlrd. eurų. Be to, nuogąstaujama, kad Ispanijos bankams gali prireikti 100 mlrd. eurų papildomo kapitalo.

Pasak užsienio žiniasklaidos, Ispanijos ekonomikos ministerija jau patvirtino, kad kuriamas planas gelbėti trečią pagal turimus aktyvus šalies banką „Bankia“ – valstybės lėšomis bus „išvalytos“ banko sukauptos blogos paskolos. Remiantis skirtingais pranešimais, „Bankia“ gali prireikti 5–10 mlrd. eurų papildomo kapitalo.

Praėjusį mėnesį TVF nurodė, kad „Bankia“ kelia didžiausią pavojų Ispanijos bankų sektoriaus stabilumui. Paaiškėjus, kad „Bankia“ gelbėjimui bus panaudotos viešosios lėšos, atsistatydino jo valdybos pirmininkas Rodrigo Rato, kuris taip pat yra buvęs Tarptautinio valiutos fondo vadovas ir buvęs Ispanijos finansų ministras.

„Bankia“ buvo sukurtas 2010 metais sujungus septynis sunkioje padėtyje atsidūrusius Ispanijos taupomuosius bankus, tarp kurių buvo ir „Caja Madrid“ bei „Valencian Bancaja“, kurie turėjo istoriškai tvirtus ryšius su atsistatydinusio banko vadovo R. Rato partija.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai