Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Euro zonai žada nuosmukį, bet Lietuvos eksportuotojus ramina

IQ | 2012-04-05

Euro zonoje apstu ženklų, rodančių, kad pirmasis šių metų ketvirtis baigsis ekonomikos nuosmukiu. Tačiau ekonomistas Žygimantas Mauricas ramina, kad didelių problemų mūsų šalies eksportuotojams dėl to neturėtų kilti.

Nors Europos Sąjungos (ES) statistikos biuras „Eurostat“ preliminarius pirmojo ketvirčio bendrojo vidaus produkto duomenis skelbs tik gegužės viduryje, euro zonai jau dabar žadamas nuosmukis.

Tokias prognozes lemia antrą mėnesį iš eilės smukę euro zonos paslaugų ir apdirbamosios gamybos sektoriai. Pokyčius paslaugų sektoriuje atspindintis verslo pasitikėjimo indeksas (angl. Purchasing Managers Index, PMI) kovą sumenko iki 49,1 punkto. Palyginimui: vasarį jis buvo kiek didesnis ir siekė 49,3 punkto, praneša naujienų agentūra „Bloomberg“.

Didesnis nei 50 punktų verslo pasitikėjimo indeksas rodo plėtrą, o mažesnis – traukimąsi. Žiūrint iš istorinės perspektyvos šis rodiklis visuomet gana tiksliai nuspėdavo recesijos artėjimą.

Kiek anksčiau šią savaitę buvo paskelbtas rodiklis, įspėjantis apie besitraukiantį apdirbamosios gamybos sektorių.

Be to, euro zonos šalių vartotojus pastaruoju metu sekina ir brangstantys energijos ištekliai. Jiems išleisdami daugiau lėšų, gyventojai priversti sumažinti išlaidas kitoms reikmėms. Vartojimą slopina ir pinigų sąjungoje besitęsianti diržų veržimosi politika.

Prognozuoti ekonomikos nuosmukį leidžia ir 15 metų aukštumas pasiekęs nedarbo lygis. Vasarį euro zonoje darbo neturėjo daugiau nei 17 mln. arba 10,8 proc. darbingo amžiaus gyventojų, anksčiau šią savaitę paskelbė „Eurostat“. Vasarį visoje ES nedarbo lygis siekė 10,2 proc. – darbo neturėjo 24,55 mln. darbingo amžiaus gyventojų. Abu minėti rodikliai buvo 0,1 proc. didesni nei sausį.

Dėl to Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos statistikos biurai skelbia, kad pirmąjį šių metų ketvirtį euro zonos ekonomika susitraukė 0,2 proc. Tiesa, šių šalių statistikai tvirtina, kad vasarą, kai atsigaus eksportas, pinigų sąjungos ekonomika galėtų pasistiebti 0,1 proc., rašo „EUobserver“ naujienų svetainė.

Europos Komisija prognozuoja, kad euro zonos ekonomika šiemet gali smukti 0,3 proc., o į augimą vėl grįš 2013 metais.

Panašios pozicijos laikosi ir banko „Nordea“ ekonomistas Ž. Mauricas. Anot jo, euro zonos ekonomika šiais metais turėtų smukti 0,5 proc., o išankstiniai pramonės ir paslaugų sektorių indeksai tas tendencijas patvirtina.

Ž. Maurico teigimu, nors minėti indeksai yra neigiami, jie kol kas išliko gana aukšti. O tai esą rodo, kad recesija bus nedidelė.

„Juolab, kad tarp skirtingų euro zonos valstybių yra labai dideli skirtumai. Šiaurinės šalys pasiekė labai gerų rezultatų, o pietinės šalys – labai prastų. Ypatingai Ispanija, kuriai šiemet teks labai smarkiai veržtis diržus (Ispanija biudžeto išlaidas šiemet turės apkirpti 27 mlrd. eurų – IQ.lt)“, – sakė Ž. Mauricas.

Vis dėlto rinkas, anot jo, šiuo metu labiau gąsdina ne euro zonai prognozuojama recesija, o JAV centrinio banko sprendimas nebeskatinti ekonomikos „įliejant daugiau pinigų“. „Jeigu JAV šiek tiek sumažės ekonomikos skatinimas, o tuo pačiu ir vartojimas, Europai bus sunkiau, nes ji labai daug eksportuoja į JAV“, – pažymėjo ekonomistas.

Tačiau kartu jis ramino, kad euro zonos problemos neturėtų smarkiai atsiliepti mūsų šalies eksportuotojams. Mat ekonomikos nuosmukis daugiau fiksuojamas pietinėse Europos valstybėse, o ne šiaurinėse. Šiaurės Europos valstybėms, kurios yra pagrindinės Lietuvos prekybos partnerės, Ž. Mauricas šiais metais prognozavo menką augimą.

Lietuvos ekonomika, kaip prognozuoja „Nordea“, šiemet turėtų augti 2,7 proc. Europos Komisija atitinkamai žada 2,3 proc. augimą.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai