Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

iqtop

Jausmų topografija

IQ | 2014-03-16

Emocinių būsenų žemėlapis atskleidžia, kaip laimės ar liūdesio akimirkos veikia kūną

 

Mokslininkai iš Suomijos Aalto universiteto bene pirmą kartą sudarė išsamų emocinių būsenų kūno žemėlapį, t. y. kurias vietas ir kaip intensyviai veikia žmogaus išgyvenami jausmai. Rezultatus apibendrina 14 žmogaus figūrėlių, nurodančių skirtingas somatines reakcijas.

Šiems kūno reakcijų žemėlapiams sudaryti tyrėjų grupė naudojo ne specialią infraraudonųjų spindulių kamerą, o apklausų metodą. Tyrimo dalyviams rodyti žodžiai, trumpos istorijos, filmuota medžiaga ar veido išraiškos, kurios turėjo stimuliuoti vienokias ar kitokias emocijas, ir po to paprašyta nurodyti, kokius pokyčius ir kurioje dalyje respondentai pajusdavo. Pagal tai, kaip dažnai buvo nurodoma kiekviena kūno vieta, sudaryti galutiniai žemėlapiai.

Nėra pagrindo abejoti rezultatų tikslumu. Imtį sudaro 701 respondentas, o siekiant įvertinti kalbos ir kultūros veiksnius tyrime dalyvavo žmonės iš skirtingų šalių – Suomijos, Švedijos ir Taivano.

Iš pirmo žvilgsnio daug kas sakytų, kad šis tyrimas nieko naujo nepasakė, tiesiog piešiniuose pavaizduota, ką kiekvienas ir taip jautė iki tol. Vis dėlto viena išvadų tokia: nors žmonių patirtis skirtinga, jie yra genetiškai užprogramuoti vienus ar kitus dalykus jausti panašiai. Pagrindinis skirtumas – kaip asmenys smarkiai linkę save kontroliuoti ir leidžia sau vienokias ar kitokias reakcijas.

Šio tyrimo autoriai mano, kad jų sudarytas jausmų žemėlapis gali padėti tiksliau nustatyti žmogaus būsenas ir turėti praktinės naudos gydant emocinius sutrikimus. Pavyzdžiui, jei manote, kad jums depresija, tačiau jaučiate stimulą krūtinėje ir gerklėje, tai greičiausiai liūdesys.

Pagaliau tyrimas rodo ir tai, kad emocinės būsenos nėra tik mentalinės kategorijos, jos taip pat paliečia įvairias kūno vietas ir kiekviena jų skirtingai veikia.

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 125937 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-01-31 10:14:00 [post_date_gmt] => 2014-01-31 08:14:00 [post_content] => [post_title] => 067 [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 067-2 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-01-31 10:14:00 [post_modified_gmt] => 2014-01-31 08:14:00 [post_content_filtered] => [post_parent] => 125936 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/01/067.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai