Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

K. Olsenas: padedame išlaisvinti talentus

Andrius Matuliauskas | 2014-04-07

Internetinės darbo samdos platformos „Elance“ atstovas Kjetilas J. Olsenas sako, kad toks modelis jau artimiausioje ateityje gerokai pakeis nusistovėjusias darbo rinkos taisykles. Nors tai gali būti priimtina ne visiems, pašnekovo teigimu, iš to naudos turės ir verslas, ir specialistai. Apie būsimus darbo rinkos pokyčius su į progreso konferenciją „Login 2014“ atvykstančiu pranešėju kalbėjosi IQ ekonomikos redaktorius Andrius Matuliauskas.

 

– Darbo portalas „Elance“ pristatytas dar 1999 m., tačiau atrodo, kad ši idėja išpopuliarėjo tik per pastaruosius metus. Kokie veiksniai tai nulėmė? Kas ateityje turėtų skatinti sparčią internetinių darbo platformų plėtrą?

Įkūrus šią įmonę, pagrindinis tikslas buvo tapti vieta, kurioje galėtų bendrauti verslas ir laisvai samdomi viso pasaulio specialistai. Tikroji mūsų plėtra prasidėjo tada, kai pasiūlėme atitinkamus programinės įrangos sprendimus, didesnėms tarptautinėms bendrovėms leidžiančius valdyti darbo jėgos išteklius. Tiesa, šią verslo dalį pardavėme 2006 m. ir grįžome prie ištakų – virtualiosios erdvės, kurioje susitinka užsakovai ir specialistai. Tad tuo, kas dabar yra, „Elance“ tapo 2007-aisiais. Pastaruosius kelerius metus augome po 30–50 proc. Šis procesas itin paspartėjo tada, kai skyrėme daugiau dėmesio geriausiems specialistams pritraukti.

Šiandien „Elance“ paslaugomis naudojasi daugiau kaip 800 tūkst. įmonių ir per 3 mln. specialistų 170 pasaulio šalių. Per metus mums tarpininkaujant sudaroma apie 1,3 mln. užsakymų, o specialistų uždirbta pinigų suma siekia daugiau kaip 1 mlrd. JAV dolerių.

Kaip internetinė prekyba ėmė keisti įprastą apsipirkimą prekybos centre, tokį patį poveikį tradiciniam darbuotojų samdos modeliui artimiausioje ateityje padarys internetinės darbų platformos. Aišku, žmogiškųjų išteklių sritis gerokai sudėtingesnė už mažmeninę prekybą, nes reikia didžiulio darbų užsakovo ir jų vykdytojo tarpusavio pasitikėjimo. Be to, šiandien prekyba internetu sudaro vos 6 proc. visos mažmeninės prekybos pasaulyje, todėl didelių pokyčių nebus akimirksniu.

Tačiau sudarydami galimybes darbo jėgą samdyti internetu tikime galį pakeisti 422 mlrd. JAV dolerių vertės pasaulinės darbo rinkos taisykles. Tikime, kad toks darbo modelis turėtų būti itin patrauklus šiame tūkstantmetyje gimusiems žmonėms, kurie itin gerai išmano moderniąsias technologijas.

Priežasčių, kodėl mūsų siūlomas modelis turėtų sparčiai populiarėti, yra daugybė. Laisvai samdomiems profesionalams tai yra galimybė realizuoti savo pomėgius ir gebėjimus, dirbti, kaip jie nori, kur nori ir su kuo nori. Verslui tai proga lanksčiau augti, galimybė nebūti apribotam talentingų žmonių trūkumo tam tikroje vietovėje, tenkinantis kainos ir kokybės santykis. Tokio tipo darbui palankios ir šiuolaikinių technologijų tendencijos, leidžiančios be apribojimų dirbti nuotoliniu būdu.

 

– Dėl interneto pinga daug dalykų. Ar panašius pokyčius gali nulemti ir įsigalėjęs internetinės samdos modelis? Ar mažesnė darbo kaina yra vienintelis tokio modelio pranašumas? Kaip per jūsų platformą užtikrinama darbų atlikimo kontrolė?

Nuolat susiduriame su nuogąstavimu, kad internetinė samda mažina realią darbo jėgos kainą. Tai turi pagrindo, nes verslas gali naudotis talentingų žmonių paslaugomis už mažesnę kainą, negu siūloma vietos rinkoje. Pigumas yra priežastis, kodėl verslas iš pradžių susidomi „Elance“ galimybėmis, bet toliau jomis naudojasi tikrai ne dėl to. Per mus bendrovės gali pasiekti daugybę talentingų žmonių, dirbančių technologijų, dizaino, kūrybinio rašymo ir kitose srityse.

Taip pat pastebime, kad tose šalyse, kur darbo jėga brangi, daugybė pradedančių verslininkų naudojasi laisvai samdomais profesionalais siekdami sumažinti sąnaudas ir augti sparčiau. Kai jiems pavyksta įtvirtinti savo verslo modelį, tada jie imasi samdyti žmones įprastai ir kartu naudojasi nuotoliniu būdu dirbančių specialistų paslaugomis. Galima sakyti, kad „Elance“ ir laisvai samdomi profesionalai suteikia galimybę paprasčiau pradėti verslą, o tai skatina augti vietos ekonomiką.

Beveik pusės trilijono JAV dolerių vertės rinka yra neabejotinai subrendusi pokyčiams, nes naujos technologijos suteikė laisvę dirbti lanksčiau ir galimybę susisiekti su bet kuo realiuoju laiku. Judėjimas prie internetinės samdos kuria naują vertę ir leidžia versle padaryti daugiau negu anksčiau – daugelis klientų teigia, kad nesant galimybių samdyti internetu jiems reikalingi darbai apskritai nebūtų atlikti.

Problemų dėl kontrolės neiškyla. Kai konkrečiam projektui pasirenkamas profesionalas, sukuriama bendra darbo erdvė, kurioje užsakovas ir vykdytojas gali komunikuoti ir bendradarbiauti. Joje taip pat nustatomi projekto įgyvendinimo terminai ir atsiskaitoma už darbą. Nemažai nuveikėme, kad „Elance“ taptų saugia ir patikima užsakomųjų darbų rinka. Be šių dalykų nebūtume pasiekę tokios sėkmės.

 

– Iš jūsų pateikiamų statistinių duomenų galima matyti, kad darbų užsakovai dažnai yra iš išsivysčiusių šalių, o juos atliekantys žmonės – iš besivystančių. Tai gera žinia programuotojui iš Ukrainos ar Pakistano, bet ne tokia džiugi amerikiečiui ar skandinavui. Kaip manote, kokią įtaką internetinė darbo samdos rinka gali daryti vietos darbo rinkai?

Tai dar vienas stereotipas. Visiška tiesa, kad yra daugybė talentingų specialistų iš besivystančių šalių. Bet tokių netrūksta ir išsivysčiusiose. Pavyzdžiui, matome, kad JAV ir Jungtinės Karalystės profesionalų poreikis auga taip pat sparčiai kaip ir specialistų iš besivystančių valstybių. Laisvai samdomų žmonių iš tokių šalių kaip Ukraina ar Pakistanas mūsų platformoje yra daugiau dėl įvairių vietos darbo rinkos apribojimų.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 127958 [post_author] => 573 [post_date] => 2014-04-07 09:57:06 [post_date_gmt] => 2014-04-07 07:57:06 [post_content] => [post_title] => Kjetil J. Olsen_v2 [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => kjetil-j-olsen_v2 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-04-07 09:57:06 [post_modified_gmt] => 2014-04-07 07:57:06 [post_content_filtered] => [post_parent] => 127954 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/04/Kjetil-J.-Olsen_v2.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai