Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Lietuvos mokslininkų išradimai dažniausiai lieka popieriuje

IQ | 2012-01-23

Jie dirba tyliai, užsidarę savo laboratorijose, ir nors jų darbai dažnai pralenkia laiką, visuomenė ir žiniasklaida retai linksniuoja jų pavardes. Lietuvos mokslininkai ir išradėjai kasmet pateikia Lietuvos patentų biurui keliasdešimt naujų išradimų, tačiau dauguma jų taip ir lieka „popieriniai“. Tyrimai rodo, kad apie 90 proc. visų patentų neduoda pajamų.

Įrenginys kraujagyslių valymui, perstatomas daugiakampės formos statinys, centralizuota šilumos ir karšto vandens tiekimo sistema, elektroninė aklųjų lazdelė. Tai – vos keli praėjusiais metais pristatyti lietuvių išradėjų darbai.

Daugelis mokslininkų skundžiasi, kad nesulaukia įmonių dėmesio, tačiau yra ir tokių, kurių išradimai padėjo jiems sukurti verslą.

Praėjusiais metais Lietuvos patentų biuras išdavė 96 nacionalinius patentus ir sulaukė 108 norinčių gauti patentą paraiškų.

Išradimų yra

Tam, kad bent šiek tiek atkreiptų visuomenės ir verslo dėmesį į triūsiančius mokslininkus, Patentinės informacijos centras jau antrus metus kas mėnesį renka įdomiausią ir reikšmingiausią užpatentuotą išradimą.

Žiniasklaidos dėmesio sulaukė Edvino Baublio išradimas – naujos kartos mobilioji prekybos sistema. Jos pagrindinis įrenginys – elektroninis prekių vežimėlis, stacionarus savitarnos terminalas, čekių išdavimo įrenginys ir apsauginiai vartai, kartu su vežimėliu sujungti į nuotoliniu būdu veikiančią sistemą, kurioje prekės perkamos be salės darbuotojų ir kasininkų. Visų sistemoje esančių įrenginių tarpusavio komunikacija grindžiama radijo dažnių identifikavimo pagrindu. Į prekes reikėtų įmontuoti mikrograndynus, kurie galėtų komunikuoti su vežimėlyje esančia mikroprocesorine sistema ir parduotuvės duomenų baze. Kai tik prekė įdedama į vežimėlį, jame esančiame ekrane iš karto parodoma prekės kaina ir visa suma, kurią pirkėjui reikia mokėti už pirkinius.

Vis pasigirsta ir užsienio universitetuose besidarbuojančių lietuvių pasiekimų: Didžiosios Britanijos universitete studijuojantis Martynas Beresna, kartu su kolegomis, tarp kurių yra ir dar vienas lietuvis, sugalvojo būdą, kaip įrašyti ir saugoti informaciją stiklinėje laikmenoje.

Išradimas pavertė verslininku

Tikrų perliuką galima rasti ir verslininkų remiamame konkurse „RS stipendija“. Ją įsteigė elektronikos prekėmis prekiaujanti „YE International“. Prieš dvejus metus bendrovė pradėjo remti elektronikos srities išradėjus, konstruktorius. Kas mėnesį renkamas įdomiausias išradimas, o paskui – ir geriausias metų darbas.

Šiame konkurse dalyvavo ir pernai pergalę pelnė Vilniuje gyvenantis Šarūnas Šutavičius. Jo išradimas – elektra varomas motoroleris – padėjo jam tapti sėkmingu verslininku. Kurį laiką be darbo sėdėjęs vaikinas savo motorolerį pavertė elektriniu, o paskui nusprendė nepaleisti įdėto darbo vėjais. Vaikinas šiek tiek pasireklamavo spaudoje, o po kurio laiko jam paskambino išradimu susidomėjęs verslininkas ir jie įkūrė bendrą įmonę.

„Tai buvo žmogus, turintis pinigų ir norintis kurti verslą. Priėmėme į komandą dar vieną žmogų, kuris pirmasis Lietuvoje automobilį perdarė į elektromobilį. Įmonė veikia jau daugiau kaip metus ir mums visai neblogai sekasi. Kuriame, gaminame, parduodame, eksportuojame elektromobilių komponentus ir akumuliatorių valdymo komponentus. Lietuvoje šios technologijos neturi paklausos, beveik viską eksportuojame“, – pasakoja vaikinas.

Šarūnas savo elektra varomo motorolerio nevadina išradimu, tik inžineriniu sprendimu. Prisipažįsta, kurį laiką svarstęs, ar vertėtų jį patentuoti, tačiau vėliau šios minties atsisakė. Vaikiną atbaidė sudėtingos procedūros ir tai, kad kilus ginčui dėl intelektinės nuosavybės, neturėtų pinigų apsiginti teisme.

Stokoja verslo dėmesio

Tačiau Š. Šutavičiaus istorija greičiau išimtis nei taisyklė. Mokslininkų sąjungos instituto vadovas mokslų daktaras Vygintas Gontis sako, kad Lietuvos verslas neypatingai domisi naujais patentais ir naujais išradimais.

„Tai yra didžioji problema. Manau, kad taip yra dėl to, kad Lietuva daug metų buvo atskirta nuo pasaulio, o jis pilnas naujų technologijų, kurių Lietuva nespėja laiku įsisavinti. Mūsų įmonės nėra tokios pažangios, kad diegtų visiškai naujus dalykus. Jos gali daryti didelį verslą iš to, kas jau seniai yra naudojama. Nors yra ir tokių įmonių, kurios domisi mokslo naujovėmis ir jas skatina. Tačiau jas galima suskaičiuoti ant pirštų“, – sako V. Gontis.

Jis piktinasi priekaištais, kad Lietuvos mokslas yra prastas, nes neturi patentų ir išradimų.

„Per Ūkio ministeriją yra sukurti kažkokie mechanizmai, kaip padėti mokslininkams užpatentuoti savo rezultatus. Bet tuo parama ir baigiasi. O tikrojo vartotojo tas patentas ir neturi. Mokslininkas neturi lėšų pats įdiegti savo išradimą ir pradėti savo verslą. Išeina toks skaičiaus padarymo būdas – duoda pinigų, kad būtų patentas. Bet tuo viskas dažnai ir baigiasi. Neradę, kas Lietuvoje diegia išradimus, mokslininkai ieško rėmėjų užsienyje“, – sako V. Gontis.

Tikisi komercinės sėkmės

Kelis išradimus užpatentavęs Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas Alvydas Zagorskis įsitikinęs, kad verslininkai atsirenka naudingiausius ir praktikoje nesunkiai pritaikomus išradimus. Jis vienintelis Lietuvoje yra pelnęs Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos Jaunojo išradėjo apdovanojimą už išradybinę veiklą, o jo išrastas biofiltras-adsorberis, skirtas orui valyti nuo lakiųjų organinių junginių, sulaukė nuotekų valymo ir pramonės įmonių susidomėjimo. Dešimt metų moksline veikla užsiimantis A. Zagorskis yra išradęs ir kitokių filtrų.2 psl. >>

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (1)

Martynas    2012-01-23 17:15

Labai šaunus straipsnis. Gaila tų mokslininkų…


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai