Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Pasaulio lietuviai save realizuoja tarptautinėse rinkose

IQ | 2015-04-20

Stiprėjant globalizacijai ir išsitrinant valstybių sienoms darbo rinkoje, vis daugiau lietuvių siekia karjeros tarptautinėse įmonėse užsienio šalyse. Statistikos departamento duomenimis, 2014-aisiais užsienyje gyveno daugiau nei 619 tūkst. lietuvių.

 

Daugiausiai lietuvių įsikūrę Europoje – daugiau nei 502 tūkst., taip pat Šiaurės Amerikoje – beveik 85 tūkst. Dažniausia vykimo į užsienį priežastis jau kurį laiką yra darbas. Patirtimi apie tarptautinės karjeros subtilybes dalijasi pripažinti savo sričių profesionalai – Lina Tolvaišaitė, Petras Vaičius ir Tomas Korganas.

Šie trys pasaulio lietuviai jau ilgą laiką gyvena užsienyje, karjeros aukštumų siekia tarptautinėse kompanijose. L. Tolvaišaitė – investicijų į privačias kompanijas besivystančiose šalyse specialistė. Ji dirba Tarptautinėje Finansų Korporacijoje (IFC) Pasaulio Banke. Šiuo metu daugiausiai laiko ji praleidžia Nairobyje, Kenijoje, kur specializuojasi investavimo į maisto pramonės kompanijas Afrikoje srityje. Prieš tai L. Tolvaišaitei teko dirbti Europoje, JAV ir Pietų Afrikos respublikoje. P. Vaičius konsultuoja įmones ir privataus kapitalo fondus „Bank of America Merrill Lynch“ investicinės bankininkystės departamente, taip pat turi patirties dirbant Londone, Maskvoje ir Niujorke. T. Korganas užsienio kompanijose dirba jau daugiau nei septyniolika metų. Jo sritis – verslo įmonių vystymas, susijungimai ir įsigijimai (M&A). Šiuo metu T. Korganas dirba tarptautinėje kompanijoje „Severstal“. Nors pagrindinė darbo vieta yra Rusija, jis projektus vykdo visuose pasaulio žemynuose. T. Korganas, L. Tolvaišaitė ir P. Vaičius yra profesinės mentorystės programos LT Big Brother mentoriai – jie savo patirtimi dalijasi su motyvuotais jaunais lietuviais visame pasaulyje.

 

Paskata išvykti – noras siekti daugiau

Dažniausios lietuvių išvykimo į užsienį priežastys yra socialinės ir ekonominės – tautiečius motyvuoja didesni atlyginimai, platesnės darbo perspektyvos. L. Tolvaišaitė teigia, kad pagrindinės priežastys, lėmusios jos sprendimą išvykti, buvo noras tobulėti profesinėje srityje ir geriau pažinti pasaulį: „Norėjau gauti tarptautinės patirties, išmokti užsienio kalbų, kurios vėliau padėtų gauti perspektyvų darbą. Taip pat buvo tiesiog įdomu pažinti pasaulį ne tik keliaujant, bet ir dirbant kitose šalyse, iš jų mokytis, pažinti kultūrą ir gyvenimo būdą“, – pasakoja L. Tolvaišaitė.

Savęs realizavimas – vienas svarbiausių žmogiškųjų faktorių, kurių tikimąsi profesinėje veikloje. Lietuvos darbo rinka ne visada suteikia galimybes tai padaryti – kai kurių specialistų šalyje tiesiog nereikia, o kartais ir nėra kam parengti konkrečios srities profesionalų. „Dėl tarptautinės karjeros apsisprendžiau gana anksti, kai mokiausi ekonomikos Lietuvoje. Labai greitai supratau, kad čia verslo neišmoksiu. Nes tais laikais patys dėstytojai mokėsi kartu su mumis ir to neslėpė. Aš pagalvojau, kad galėčiau paieškoti geresnių perspektyvų. Nuo to viskas ir prasidėjo – išvažiavau mokytis į Suomiją. Baigęs norėjau tęsti toliau, įgauti praktikos, ne iš karto grįžti į Lietuvą. Be praktikos jaučiausi mažai ką galintis čia atvežti“, – pasakoja T. Korganas.

 

Kelionės ir tarptautinė aplinka – neatsiejama didžiųjų kompanijų dalis

Tarptautinės kompanijos savo darbuotojams užtikrina platų veikimo spektrą, iš jų tikisi globalaus ir atviro požiūrio į vykdomą darbą. Dažniausiai karjera užsienyje neatsiejama nuo nuolatinių kelionių, naujų kultūrų pažinimo: „Projektai vyksta visuose pasaulio žemynuose. Dėl to įdomu ir iš kultūrinės pusės – keliauji, susitinki su skirtingais žmonėmis, kurių gyvenimai visai kitokie. Įdomu taip plėsti žinias“, – teigia T. Korganas. Jam pritaria ir P. Vaičius, kuris komandiruotėse praleidžia beveik pusę savo laiko.

L. Tolvaišaitė sako, kad darbas užsienio šalyse tiesiogiai susietas ne vien su kelionėmis, vienas pagrindinių jo aspektų – bendradarbiavimas su kolegomis iš skirtingų šalių: „Manęs vis dar nenustoja žavėti darbas Pasaulio Banko tarptautiniame kolektyve, kur kiekviename, net ir mažame susitikime prie stalo sėdi ir diskutuoja žmonės iš visų penkių žemynų. Tokio lygio tarptautinės darbo aplinkos neteko patirti nė vienoje pasaulinėje įmonėje“, – sako L. Tolvaišaitė.

P. Vaičiaus nuomone, lietuviai turi daug pranašumų, nes yra labai mobilūs. Pavyzdžiui, įvertinus šalies dydį, gerokai daugiau tautiečių, palyginus su latviais, estais, čekais ar kitomis tautomis, dirba prestižinėse kompanijose Londono Sityje.

 

Studijos ir praktika – kelias į tarptautinę karjerą

Tarptautinėse kompanijose taikomi aukšti standartai, todėl patekti į jas vien didelio noro neužtenka. T. Korganas pasakoja, kad vienas svarbiausių dalykų lietuviams, norintiems sukti tarptautinės karjeros keliu – laikyti save pasaulio piliečiais, nepamiršti, kad norint patekti į didelę kompaniją, konkuruojama globaliu lygmeniu. Taip pat priduria specifinių žinių ir gebėjimų svarbą: „ Turi mokėti vietinę kalbą šalies į kurią važiuoji dirbti. Taip pat labai svarbu parodyti susidomėjimą konkrečia industrija, pademonstruoti, kad tu neatsitiktinai ten patekai, kad tai yra apmąstytas sprendimas.“

Jauniems žmonėms tiesiausias kelias į tarptautinę darbo rinką – sėkmingos studijos ir praktika dominančiose įmonėse ar organizacijose. L. Tolvaišaitė, sako, kad praktikos labiausiai padeda suprasti, kurioje srityje ir kuriame regione tęsti karjerą, padeda palyginti darbo sąlygas įvairiose įmonėse. Jos nuomone, praktikos taip pat suteikia daug pasitikėjimo, išmoko kritiškiau vertinti siūlomas darbo vietas. Taip pat didelė praktikų nauda yra gauti rinkoje gerbiamų profesionalų rekomendacijų, susikurti stiprų CV. Šie dalykai vėliau padeda atverti duris į geras darbo vietas tiek Lietuvoje, tiek bet kur pasaulyje.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 134828 [post_author] => 581 [post_date] => 2015-04-20 10:52:51 [post_date_gmt] => 2015-04-20 08:52:51 [post_content] => (LT Big Brother organizatorių nuotr.) [post_title] => Tomas Korganas [post_excerpt] => Tomas Korganas. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => tomas-korganas-2 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-20 10:52:51 [post_modified_gmt] => 2015-04-20 08:52:51 [post_content_filtered] => [post_parent] => 134827 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/04/Tomas-Korganas-2.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 134829 [post_author] => 581 [post_date] => 2015-04-20 10:53:17 [post_date_gmt] => 2015-04-20 08:53:17 [post_content] => (LT Big Brother organizatorių nuotr.) [post_title] => Petras Vaičius [post_excerpt] => Petras Vaičius. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => petras-vaicius [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-20 10:53:17 [post_modified_gmt] => 2015-04-20 08:53:17 [post_content_filtered] => [post_parent] => 134827 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/04/Petras-Vaičius.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => stdClass Object ( [ID] => 134832 [post_author] => 581 [post_date] => 2015-04-20 15:25:27 [post_date_gmt] => 2015-04-20 13:25:27 [post_content] => (LT Big Brother organizatorių nuotr.) [post_title] => Lina Tolvaišaitė darbo metu Tanzanijoje [post_excerpt] => Lina Tolvaišaitė darbo metu Tanzanijoje. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => lina-tolvaisaite-darbo-metu-tanzanijoje [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-20 15:25:27 [post_modified_gmt] => 2015-04-20 13:25:27 [post_content_filtered] => [post_parent] => 134827 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/04/Lina-Tolvaišaitė-darbo-metu-Tanzanijoje.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai