Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Rusijos rinka: ką tik skatino įeiti, dabar ragina dairytis kitur

Laura Gabrilavičiūtė | 2014-04-14

Tai, kas šiandien vadinama pavojinga rinka, vakar buvo vadinama neišnaudotomis galimybėmis. O toms galimybėms išnaudoti dosniai dalyta ES parama – Lietuvos įmonės buvo skatinamos didinti eksportą į Rusiją.

Pašlijus santykiams su Rusija, bus ieškoma pinigų skatinti eksportą į kitas rinkas. Premjeras Algirdas Butkevičius neseniai prasitarė, kad užsienio prekybai skatinti galėtų būti skirta parama iš ES lėšų.

Nuo balandžio 7 d. Rusija nusprendė iš Lietuvos ir Lenkijos neįsileisti gatavų mėsos produktų, kuriuose yra kiaulienos. Anksčiau su apribojimais buvo susidūrę pienininkai. A. Butkevičiaus teigimu, niekas negalėjo nuspėti, jog Rusijos rinkoje susidarys tokia situacija. O pramonininkai laikosi nuomonės, kad valstybė kaip tik turėtų skatinti eksportą į rizikingas rinkas.

Eksportui skatinti – 112 mln. litų

Ūkio ministerijos ES paramos koordinavimo departamento direktorė Rita Armonienė IQ sakė, kad 2007–2013 m. ES struktūrinės paramos lėšomis netiesiogiai buvo skatinamas eksportas pagal priemonę „Naujos galimybės“. Šia priemone pasinaudojo daugiau nei 500 įmonių. Iš viso paskirstyta 112 mln. litų. Ūkio ministerija skaičiuoja, kad paramą gavusių įmonių eksportas padidėjo 13,7 proc.

„Parama buvo teikiama įmonėms, ieškančioms užsienio partnerių ir norinčioms padidinti pardavimą užsienio rinkose, finansuojamas įmonių dalyvavimas tarptautinėse parodose, mugėse. Verslas, teikdamas paraiškas paramai gauti, pats pasirenka į kokias rinkas jis orientuojasi“, – sakė R. Armonienė. Kiek lėšų skirta eksportui į Rusiją ar kitas konkrečias šalis skatinti skaičiuota nebuvo. Peržvelgus tinklalapio esparama.lt duomenis, matyti, kad dalis įmonių paramą naudojo būtent eksportui į Rusiją skatinti.

Pavyzdžiui, visai neseniai, vasario 10–14 d. mėsos produktus gaminanti Joniškio bendrovė „Delikatesas“, kurios 22,6 proc. akcijų valdo Vilius Kaikaris, dalyvavo Maskvoje vykusioje tarptautinėje parodoje „Prodexpo 2014“. Įmonė savo interneto svetainėje pranešė, kad dalyvavimas parodoje yra dalinai finansuojamas ES remiamo projekto „Konkurencingumo didinimas Vakarų Europos ir NVS rinkose“ lėšomis. Esparama.lt duomenimis, jam finansuoti skirta 85,7 tūkst. litų ES lėšų. Bendra projekto vertė – 142,9 tūkst. litų.

V. Kaikaris visuomenės dėmesio sulaukė po to, kai LRT laidoje „Dėmesio centre“ sukritikavo principingą Lietuvos poziciją Rusijos atžvilgiu. V. Kaikario manymu, Lietuvos pozicija turėtų būti nuolankesnė, tuomet ir verslui sektųsi geriau.

Ir maistui, ir vaistams

Kita mėsos produktų gamintoja „Klaipėdos mėsinė“ 2010–2011 m. įgyvendino projektą „UAB „Klaipėdos mėsinė“ eksporto plėtros skatinimas“. 210 tūkst. litų vertės projektui skirta 147 tūkst. litų ES lėšų. Projekto aprašyme buvo nurodoma, kad artimiausi įmonės planai – didinti pardavimą Rusijos (ypač – Kaliningrado srities) rinkoje bei įeiti į Baltarusijos ir Ukrainos rinkas.

Akcinė bendrovė „Pieno žvaigždės“ 2009–2011 m. didino konkurencingumą Rusijoje, Kazachstane ir Azerbaidžane. 387,8 tūkst. litų vertės projektui išmokėta 271,3 tūkst. litų ES lėšų. „Įmonės konkurencingumo didinimas Rusijoje, Kazachstane ir Azerbaidžane pasirinktas dėl šių šalių rinkų dydžių, išvystytos infrastruktūros, pakankamai didelio pardavimų potencialo, pieno produktų įvairovės paklausos, didesnių pardavimo kainų“, – skelbta projekto aprašyme.

2009–2010 m. plėtrą į Rusiją vykdė ir vaistų gamintoja bendrovė „Valentis“. 199,9 tūkst. litų vertės projektui „UAB „Valentis“ plėtra į naujas Rusijos, Kazachstano, Čekijos rinkas“ išmokėta 134,6 tūkst. litų ES lėšų.

Projekto aprašyme teigta, kad tuo metu mažėjo įmonės eksporto apimtys. Tad  buvo siekiama išlaikyti esamas pardavimo apimtis, didinti eksporto pajamas, operatyviai persiorientuoti į naujas eksporto rinkas.

Parama technologijoms

2009–2010 m. konkurencingumą Rusijoje dviem projektais didino ir aukštųjų technologijų srityje veikianti bendrovė „ELSIS TS“.
Vienas projektas buvo skirtas tuomet naujo įmonės produkto – būsto kompiuterinės sistemos – eksporto į Rusijos rinką pasirengimui. Projekto aprašyme nurodyta, kad ši rinka buvo pasirinkta dėl dydžio ir dėl įmonės patirties eksportuojant gaminius ir paslaugas į NVS valstybes.

249 tūkst. litų vertės projektui buvo išmokėta beveik 174 tūkst. litų ES paramos lėšų.

„ELSIS TS“ taip pat ruošėsi gaminamos SCADA sistemos eksportui. Kaip nurodoma projekto aprašyme, ši sistema yra skirta stebėti ir valdyti infrastruktūros elementus dujų perdavimo, paskirstymo ir kitose energetikos įmonėse.

„Rusijos dujų ir energetikos sektorius pasirinktas tiek dėl rinkos dydžio, tiek dėl įmonės patirties eksportuojant gaminius ir paslaugas į NVS valstybes“, – teigiama projekto aprašyme. Daugiau nei 272 tūkst. litų vertės projektui išmokėta beveik 167 tūkst. litų ES paramos lėšų.

Leidžia persiorientuoti

Kaip sakė R. Armonienė, Ūkio ministerija, reaguodama į pastaruosius įvykius, ėmėsi veiksmų grėsmėms mažinti – produkciją į Rusiją gabenančiam verslui siekiama sudaryti sąlygas eksportui diversifikuoti ir naujų rinkų ieškoti.

„Atsižvelgiant į šiuo metu susiklosčiusią situaciją Rytų rinkose, kai kurios anksčiau verslo suplanuotos parodos yra nebeaktualios. Todėl įmonėms šiuo metu dar įgyvendinančioms projektus pagal priemonę „Naujos galimybės“, leidžiama keisti sutartis ir numatytas parodas operatyviai pakeisti kitomis. Taip pat leidžiama pratęsti įgyvendinimų projektų terminą“, – vardijo R. Armonienė.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 127994 [post_author] => 580 [post_date] => 2014-04-14 09:13:24 [post_date_gmt] => 2014-04-14 07:13:24 [post_content] => (T. Urbelionio/BFL nutor.) [post_title] => Pinigai [post_excerpt] => 2007–2013 m. eksportui skatinti paskirstyta 112 mln. litų ES lėšų. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 127994 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-04-14 09:13:24 [post_modified_gmt] => 2014-04-14 07:13:24 [post_content_filtered] => [post_parent] => 127993 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/04/FB-TU2907171.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai