Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Vištų gerovės scenarijus pasikartos su kiaulėmis?

IQ | 2012-05-03

Kitais metais, įsigaliojus griežtesniems gyvūnų gerovės reikalavimams, Europos Sąjungoje (ES) užauginamų kiaulių skaičius gali sumažėti 10 proc. Tokiu atveju galėtų pasikartoti tas pats scenarijus, kurį stebėjome kai dalis valstybių neįgyvendino vištų gerovės reikalavimų, o smarkiai išaugusi kiaulienos kaina neaplenktų ir Lietuvos.

Pagal ES reikalavimus, nuo kitų metų nebegalės būti naudojami tradiciniai narvai, kuriuose laikomos paršavedės. Už gyvūnų gerovę kovojantys aktyvistai tvirtina, kad tradiciniai narvai paršavedėms yra per siauri – jos negali apsisukti, „bendrauti“ su kitomis kiaulėmis. Vieninteliai veiksmai, kuriuos tradiciniame narve gali padaryti paršavedė – atsistoti ir atsigulti. Todėl tokie tradiciniai narvai jau uždrausti Didžiojoje Britanijoje ir Švedijoje, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Be to, agentūra pažymi, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos paršavedės turės būti laikomos narve ne po vieną, o grupėmis.

Skelbiama, kad kai kurie Europos ūkininkai nepajėgs įgyvendinti kiaulių gerovei iškeltų reikalavimų ir bus priversti nutraukti veiklą. Situacija esą itin komplikuota Ispanijoje, kur įstrigęs kreditavimas apsunkina ūkininkų galimybes prisitaikyti prie naujų reikalavimų.

„Kai kurie ūkiai nepajėgs adaptuotis, nes jie arba negali gauti finansavimo, arba negali plėstis dėl geografinių sąlygų – tam tiesiog nėra vietos. Augindami mažesnį kiaulių skaičių jie nebus perspektyvūs“, – sakė Ispanijos prekiautojų kiauliena asociacijos direktorius Alberto Herranzas.

Britai prognozuoja kiaulienos trūkumą

„Kol kas yra tik trys šalys, kurios 100 proc. įgyvendinimo naujus reikalavimus. Tai yra Liuksemburgas, Didžioji Britanija ir Švedija. Tai reiškia, kad kai kurie kiaulių augintojai įgyvendins iškeltus reikalavimus, o kai kurie nutrauks šią veiklą“, – sakė Stewartas Houstonas, Didžiosios Britanijos kiaulių augintojų grupės BPEX pirmininkas.

Anot jo, Didžiojoje Britanijoje įgyvendinti vienai paršavedei reikalingus pokyčius kainavo apie 300 svarų sterlingų (beveik 1300 litų). Europos ūkininkų galimybes įgyvendinti ES reikalavimus esą riboja ir aukštos pašarų kainos.

BPEX suskaičiavo, kad įsigaliojus naujiems reikalavimams, o kai kuriems ūkiams jų neįgyvendinus, ES užauginamų kiaulių skaičius galėtų sumažėti 5–10 proc. Prognozuojama, kad kiaulių skaičiui sumažėjus 5 proc., kiaulienos kaina galėtų išaugti 10 proc. Jeigu kiaulių skaičius sumažėtų 10 proc., tai lemtų didelį kiaulienos trūkumą ES ir reikšmingą kainų padidėjimą.

„Yra nuogąstavimų, kad 2013 metais įvyksiantys pokyčiai padarys ES viena pagrindinių kiaulienos importuotojų“, – įspėjo Vokietijos ūkininkų asociacijos atstovas spaudai.

Dabar ES kiaulieną eksportuoja į tokias šalis kaip Rusija, Honkongas ir Kinija. Europos Komisijos duomenimis, 2011 metais kiaulienos eksportas iš ES sudarė 4,6 mlrd. eurų. Dvi didžiausios kiaulienos eksportuotojos yra Vokietija ir Ispanija.

Kiaulienos brangimas nepalenktų ir Lietuvos

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas portalui IQ.lt sakė, kad Lietuvoje dauguma ES reikalavimų kiaulių gerovei jau įgyvendinti. Lietuvos ūkininkai paršavedes esą visuomet laikė grupėse, todėl didelių pertvarkų daryti neprireikė. Vis dėlto, asociacijos vadovas teigė dar negalintis pasakyti, kiek vidutiniškai Lietuvos ūkiams atsieis naujų reikalavimų įgyvendinimas.

A. Baravykas reiškė norą, kad juos įgyvendintų ir kitų ES valstybių narių ūkininkai: „Jeigu visi kviečiami į balių ir paprašomi apsirengti smokingais ar frakais, o vienas ateis su treningais, tai jis atrodys nekaip. Tai čia panašiai. Gal kitas ir neturi pinigų tam smokingui ar frakui, bet jis buvo priverstas jį įsigyti, o visi susirenka be frakų. Tai kaip atrodys? Nei šis, nei tas. Tai panašiai ir yra – visi turi įsirengti“.

Be to, pašnekovo teigimu, Lietuvos kiaulių augintojai pageidauja, kad kiauliena iš tų šalių, kurios neįgyvendins ES iškeltų kiaulių gerovės reikalavimų nepatektų į mūsų šalies rinką.

Kartu A. Baravykas neslėpė, kad pagerinus kiaulių laikymo sąlygas už kiaulieną gyventojams gali tekti mokėti brangiau. „Paukščių atveju buvo panašiai. Visuomenė labai norėjo, kad vištos būtų laikomos geresnėmis sąlygomis. Geresnės sąlygos kainuoja. Kai pradėjo geresnės sąlygos kainuoti, tai atitinkamai ir kiaušiniai pabrango. Toks buvo visuomenės noras. Todėl visuomenė ir turi mokėti už kiaušinius brangiau. Tai gal ir už kiaulieną mokės brangiau“, – svarstė asociacijos vadovas.

Portalo produktukainos.lt duomenimis kilogramas kiaulienos kumpio be kaulo mūsų šalies prekybos centruose kainuoja 14,96 lito arba 3,24 proc. brangiau nei prieš metus.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai