Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ekonomika

Vyriausybės širdis minkštėja: minimali alga gali didėti ir iki 900 litų

IQ | 2012-04-23

Trišalė taryba antradienį turėtų tęsti dvejus metus trunkančias diskusijas dėl minimalios mėnesio algos (MMA) pakėlimo. Darbuotojų ir darbdavių atstovai teigia nenusileisiantys žemiau 900 litų ribos, o Vyriausybės oficiali pozicija nekeičia – alga gali didėti daugiausia iki 850 litų. Tačiau, kaip teigė Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis, galutinė pozicija paaiškės derybų metu .

Praėjusių metų lapkričio mėnesį Trišalė taryba, nors ir turėjo, tačiau nesutarė, kiek didinti MMA. Premjeras Andrius Kubilius aiškino, kad kelti daugiau nei 50 litų „ant popieriaus“ arba 37 litais „į rankas“ pridarytų daugiau žalos nei naudos.

Kelerius metus trunkančių diskusijų baigtį paspartins artėjantys rinkimai į Seimą, mano viena Trišalės tarybos narių Eugenija Šniutienė, Lietuvos darbo konfederacijos pirmininkė. Profesinių sąjungų atstovė teigia, jog dėl MMA didinimo Vyriausybė nusiteikusi jau palankiau: „Manau, kad mums pavyks susitarti. Iš mūsų prieštaraujančių nėra, darbdaviai irgi sutinka, o Vyriausybė ruošiasi rinkimams, tai nori kuo greičiau priimti sprendimą.“

Padidinus MMA nuo 800 iki 900 litų, mažiausią atlygį gaunantis darbuotojas atskaičius mokesčius gaus 751,5 lito – 73 litais daugiau nei dabar.

Profesinių sąjungų atstovai tikina, jog minimalią algą derėtų pakelti iki 1000 litų, tačiau Vyriausybei prieštaraujant, gali bandyti ginčyti Vyriausybės pasiūlymus liberalizuoti Darbo kodeksą: sumažinti išeitinių išmokų dydžius, sutrumpinti įspėjimo dėl atleidimo iš darbo terminus, trumpinti kasmetines atostogas iki 20 darbo dienų ir naikinti papildomas atostogas bei leisti sudaryti liberalesnes terminuotas darbo sutartis.

„Dėl šių klausimų mes ginsime savo poziciją, jei Vyriausybė sunkiai nusileidžia dėl algos didinimo“, – profsąjungų poziciją aiškino E. Šniutienė.

Vyriausybės kancleris D. Matulionis aiškino, jog galutinė valdžios pozicija bus išsakyta per susitikimą, o minimalios algos riba priklausys nuo to, kaip pavyks susitarti dėl kitų Darbo kodekso klausimų: „Minimali alga nėra pagrindinis derybų objektas. Negaliu komentuoti Vyriausybės pozicijos, tačiau derėsimės ir žiūrėsime, kaip darbdavių ir darbuotojų atstovai vertina mūsų siūlomas Darbo kodekso pataisas. Nuo to ir priklausys.“

D. Matulionis patvirtino, jog Vyriausybė vis dar siūlo MMA padidinti iki 850 litų, tačiau toks siūlymas nėra galutinė pozicija.

Kaip ir profesinių sąjungų atstovai, darbdaviams atstovaujančios organizacijos taip pat pasisako už MMA pakėlimą iki 1000 litų. Jonas Guzavičius, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas, teigė, jog Vyriausybės atstovus bandys įtikinti argumentais, kad padidinus MMA daugiau lėšų bus surenkama į biudžetą, mažėtų šešėlinių darbo santykių mastai: „Dabartinė minimali alga įteisina nelegalų darbą. Manau, kad Vyriausybė mūsų argumentams pritars – kiek girdėjau, valdžia jau palankiau žiūri.“

MMA didinimui šiuo metu pradžioje pritarė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, patikinusi, jog mažiausias minimalus atlyginimas tarp trijų Baltijos šalių nėra patenkinamas rodiklis. Tiesa, kokią ribą turėtų pasiekti MMA, nenurodė.

Premjeras Andrius Kubilius balandžio pradžioje dar teigė, jog Vyriausybės pozicija dėl MMA dydžio nepasikeitė – ji sutinka  kelti tik iki 850 litų. Ministras pirmininkas ir Finansų ministerija akcentavo, jog MMA padidinimas tik pareikalaus papildomų biudžeto lėšų.

E. Šniutienės teigimu, papildomi 73 litai nežymiai pagerins mažiausiai uždirbančiųjų padėtį. Sutarimas kelti algą iki 900 litų esąs „simbolinis aktas“ po dvejus metus trukusių diskusijų ir pagrindas derėtis dėl didesnio pakėlimo.

Tačiau „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, 12 proc. vienu kartu padidintas MMA – pakankamas žingsnis: „Vidutinė alga šiemet gali kilti apie 4 proc., tad didesnis pakėlimas nebūtų racionalus. MMA didinimas – tarsi dviašmenis kardas: iš vienos pusės didinamas atotrūkis tarp pašalpų ir minimalios algos, gerinama mažiausiai uždirbančiųjų padėtis, tačiau drastiškas kėlimas pakenktų darbo rinkai – darbdaviai neišgalėtų mokėti didesnio atlyginimo, tad ir toliau slėptųsi šešėlyje.“

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai