Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Gyvenimo gurmanams

Bostonas ir garsieji jo kaimynai

Gintare Albrechtaite-Lingiene | 2012-04-21

Iš Niujorko per Konektiko valstiją į Bostoną, didžiausią Naujosios Anglijos miestą, automobiliu neskubant galima nuvažiuoti per  4-5 valandas. Pakeliui ieškant ryškesnių ženklų, kad vykstama į europietiškiausią Šiaurės Amerikos didmiestį, pastebėtinos Senojo žemyno pramoninius priemiesčius menančios panoramos. Daugėja akmenuotų vietovių, atmosferoje justi kažkas angliško.

Bostonas yra Masačusetso valstijos sostinė, didmiestis, apsuptas ypatingų kaimynų – mažų miestelių, bylojančių reikšmingas praeities ir dabarties istorijas. Tiltu su šiuo megapoliu susietas Kembridžas, garsėjantis Harvardo universitetu, kiek pavažiavus – Plimutas (Plymouth), kuriame pirmą kartą Amerikos žemę  pasiekė anglų puritonai, o visai šalia Bostono stūkso Salemas, menantis kraupią raganų medžioklės istoriją.

Bet pirmiausia Bostonas – uostamiestis prie Atlanto vandenyno, kultūros, prekybos ir finansų centras, kuris, kiek teko patirti, didžiausią įspūdį palieka Europoje neviešėjusiems amerikiečiams. Nors turistams iš Senojo žemyno čia nesti kažko tokio neįprasto ar egzotiško, atvykus iš Niujorko, mieste tarsi įkvėpi gimtojo kontinento oro.

Nors iš esmės žymiausiaus Bostono objektus galima apžiūrėti pėsčiomis, šis miestas atveria galimybę jį pažinti iš įvairių rakursų ir perspektyvų: iš viršaus – Prudential Tower dangoraižio apžvalgos aikštelėje atsiveriančios panoramos, plaukiant Čarlzo upe mašinomis-amfibijomis, garsėjančiomis kaip „Duck Tours“ apžvalginiai turai miesto sausuma ir upe. Ir, žinoma, iš vidaus – mėginant perprasti Šiaurės Amerikos mokslo ir kultūros sostine vadinamo megapolio istoriją, menus, visuomenę.

Tačiau pastarasis rakursas reikalauja ilgesnės pažinties, nei keleto dienų ar savaitės viešnagė, nes savo siela Bostonas stebinančiai turtingas: bažnyčios, muziejai, galerijos, bibliotekos, universitetai ir gausybė studentų ne tik iš įvairių Amerikos kraštų, bet ir viso pasaulio šalių, su sava kultūra, tradicijomis ir bendravimo ypatumais.

Štai prie Bostono viešosios bibliotekos fasado pozuoja dvi nuotakos – amerikietė, su akinamo baltumo pūsta suknele, gausia palyda ir triukšmingu dėmesiu. O tuo tarpu greta fotografas įamžina laimingiausią kinų porelės dieną, kurie šia švente kukliai džiaugiasi dviese, mergina vilki trumpą raudoną suknelę… Pro šalį prakaukši elegantiška ofiso dama, pralekia būrelis nerūpestingų studentų, o netoliese ant suolelio sugulę purvini ir nekvepiantys benamiai, nuo saulės ar nuo šalčio prisidengę polietileno maišais.

Kontrastų Bostone apstu: įvairiausių tautybių, statusų, stilių praeiviai neleidžia pažinti tikrojo šio miesto gyventojo tipažo, moderniame veidrodiniame dangoraižyje atsispindi istorinė architektūra, prabangių parduotuvių gatvei populiarumu nenusileidžia Quincy turgelis, viliojantis miesto gyventojus ir svečius greito maisto užkandinėmis, suvenyrų krautuvėlėmis ir nuotaikingu šurmuliu. Nors kainos čia megapoliškos, pavyzdžiui, marškinėliai vaikui su „Red Sox“ ar „Celtics“ atributika kainuoja tiek, kiek „Polo Ralph Lauren“ Niujorke, prisėdus ant suoliuko pailsėti ir suvalgyti ledų, didžiausiam siaubui, pro šalį „nepastebimai“ šmėsteli viena kita pelytė, puotaudama dosniai miesto gyventojų ir turistų švaistomais trupinukais, fri bulvytėmis ar nemenkais mėsainių kąsneliais.

Tačiau galima pamatyti ir kitą šio miesto veidą – iš viršaus, iš antro pagal aukštį 228 metrus siekiančio pastato Prudential Tower uždaros apžvalgos aikštelės. Miesto centre į dangų stiebiasi ir aukščiausias Bostono pastatas Hancock Place, siekiantis 241 metrą. Štai dangoraižių aukštybėje ir atsiveria europietiškojo megapolio įvairialypiškumas ir didybė. Kaip ir daugelyje Šiaurės Amerikos didmiesčių, čia gatvės ir gatvelės, išdėstytos statmenai viena kitai, sudaro kvadratinius blokus, pagal kuriuos itin paprasta orientuotis tiek miesto centre, tiek priemiesčiuose.

Racionaliam urbanistiniam vaizdui romantikos suteikia panoramoje plytintys dideli vandens plotai. Mat Bostono pašonę skalauja Atlanto vandenynas, nuo miesto skiriamas įplaukos ir keleto salelių. Į tarptautinį, įlankoje įsikūrusį Edwardo Lawrence Logano oro  uostą, lėktuvai, atrodo, leidžiasi tarsi ant vandens. Per miestą teka plati Čarlzo upė, vasarą nusėta lyg žaislinėmis burinėmis valtelėmis – tai populiari vietos gyventojų pramoga karštą savaitgalį. Mieste apstu ir dekoratyvių vandens telkinių – ežerėlių, didesnių ir mažesnių baseinų parkuose, architektūrinių ansamblių kiemeliuose, ant daugiaaukščių pastatų stogų.

Didžiulis dekoratyvinis baseinas, esantis šalia Prudential Tower pastato, ne tik išdabintas fontanais, bet ir suprojektuotas taip, kad žiūrint iš toliau atrodo, jog vaikštantys aplink eina ne šalia jo, o brenda jame… Nuostabus Bostono viešosios bibliotekos kiemelis irgi papuoštas dailiu dekoratyviu baseinėliu su fontanu ir skulptūra.

Europietiškiausiu miestu Bostonas vadinamas ne tik dėl atvykėlių iš Europos, bet taip pat dėl istorinės architektūros, leidžiančios jam puikuotis iš XVII-XIX amžiaus išlikusiais statiniais, neoromantinės ar neoklasicistinės estetikos paminklais. Masačusetso valstijos rūmai, Švč. Trejybės bažnyčia, Bostono viešoji biblioteka, traukianti savo kiemeliu ir interjero freskomis – nepakartojamo grožio pastatai, žavintys net ir istorine architektūra turtingus europiečius.2 psl. >>

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/IMG_3033-285x427.jpg ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [2] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/IMG_3092-285x427.jpg ) [3] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [4] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/IMG_3068-390x292.jpg ) [5] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [6] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/IMG_3013-596x397.jpg ) [7] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [8] => stdClass Object ( [guid] => ) [9] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (4)

Janina A.    2012-04-21 23:59

Ačiū už straipsnį.Jis man – tarsi gairės mano būsimai ekskursijai.Labai įdomiai viską aprašėte,tad būtinai šią vasarą,viešėdama Amerikoje,ten apsilankysiu.O autorei linkiu ir toliau neblėstančios kūrybinės ugnelės!

i    2012-04-22 14:25

Bet nuotraukos tai tragiškos. Bet kokį norą lankytis tame mieste atima.

K.    2012-04-23 00:40

Esu buvęs ten.Straipsnis atgaivino beišblėstančius prisiminimus.Ir nuotraukois visai nepamaišė – ne profesionalo,bet pilnai atspindi tikrovę.O apsilankyti ten verta.

Anonimas    2012-04-23 05:22

itaigiai aprasyta… viskas noriu i Bostona… zodziu Memorial day jau suplanuota…


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai