Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Gyvenimo gurmanams

Didysis klausimas: koks sportas geriausias?

Andrius Matuliauskas, „Intelligent Life“ | 2014-08-08

Kuri sporto šaka šiandien suteikia daugiausia naudos ir pasitenkinimo? Atsakymo į šį klausimą kartu su septynių sporto šakų entuziastais ieško Andrius Matuliauskas.

 

Dar visai neseniai žmonės turėjo rūpintis, kaip per dieną išeikvoti kuo mažiau kalorijų. Mat daugeliui gausus maisto pasirinkimas buvo sunkiai prieinama prabanga. Ne veltui ir apkūnumas laikytas aukštesnės socialinės klasės simboliu. Šiandien išsivysčiusio pasaulio gyventojai priversti sukti galvas, kaip sudeginti papildomas kalorijas, kurios neišvengiamai kaupiasi visuotinio pritekliaus eroje. Vienas veiksmingiausių būdų susidoroti su nesibaigiančiomis kalorijų atakomis yra sportas. Mažiau yra daugiau ir geriau, kaip skelbia universalus šiuolaikinio gyvenimo šūkis, o treniruotas kūnas rodo, kad turima užtektinai laiko, užsispyrimo ir pinigų užsiimti veikla, kuri šiaip jau visiškai nebūtina. Vis dėlto nemažai žmonių, pradėję nuo tokio primityvaus tikslo, kaip pagerinti kūno linijas ar įdomiau praleisti laisvalaikį, sporte suranda kur kas patrauklesnių dalykų.

 

Bėgimas

Nerijus Mačiulis (34 metai), banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas

Bėgimas – puikus būdas palaikyti fizinę formą, kuri praverčia visų kitų rūšių sporte, kur greitis ir ištvermė yra svarbus konkurencinis pranašumas. Prisipažinsiu, beveik nemoku žaisti futbolo, bet pajėgdamas ilgai ir greitai bėgioti aikštelėje galiu būti visai naudingas – varginti varžovus versdamas juos sekioti paskui save.

Bėgioju ne vien dėl malonumo – turiu kelis tikslus. Vienas jų yra įveikti 42,195 km maratono distanciją greičiau nei per 3 valandas (pernai Frankfurto maratone pasiektas laikas – 3.25 valandos). Tik bijau, kad tuo viskas nesibaigs. Pradėjus bėgioti mano tikslas buvo apskritai įveikti maratoną negalvojant apie greitį. Bet jau po pirmo bandymo Rygoje, nepaisydamas didelės fizinės ir psichologinės kančios, nusprendžiau, kad noriu bėgti greičiau.

Beje, bėgikai retai varžosi su kitu asmeniu ar siekia užimti prizinę vietą – dažniausiai jie kovoja su savimi, bando pagerinti ankstesnį rezultatą ar pasiekti užsibrėžtą ambicingą tikslą. Bėgimas yra labai užkrečiantis sportas, jis greitai tampa įpročiu – nepasportavęs vos kelias dienas pradedu jausti diskomfortą. O įveikti bent 10 km po darbo yra pats geriausias būdas atsipalaiduoti, atsikratyti įtampos.
Komandinis sportas turi nemažai trūkumų ir apribojimų – reikia turėti vieną ar daugiau partnerių, iš anksto numatyti sportavimo laiką, užsakyti vietą. Bėgime esi tik tu ir tavo poreikiai. Jei nenori pasportuoti ryte, galbūt užsimanysi tai daryti vakare. Užtenka turėti bėgimo batelius. Svarbu ir tai, kad bėgant, priešingai nei daugelyje komandinių ir kontaktinių sporto šalų, yra daug menkesnė tikimybė susižeisti.

Tiesa, nemažai bėgimo entuziastų buriasi į klubus, dalijasi patirtimi, drauge treniruojasi ir dalyvauja varžybose. Bėgiojimas su kompanija yra puikus būdas bendrauti – per treniruotes dažniausiai reikia judėti tokiu tempu, kad galėtum neuždusdamas kalbėti. Tuo bėgikai ir užsiima (priešingai nei krepšinyje ar futbole, kur dažniau ginčijamasi, o ne šnekučiuojamasi).

Bėgimas suteikia galimybę tobulėti ne tik fiziškai. Bėgdamas mėgstu išnaudoti laiką mokymuisi ir dažniausiai klausau kokios nors paskaitos įrašo arba įgarsintų „The Economist“ straipsnių. Toks sportas skatina ir kūrybiškumą – neretai būtent tada sugalvoju, ką tirsiu ar kokį reiškinį aprašysiu kitą dieną.

Iš pradžių gali atrodyti, kad bėgioti yra dar ir pigu.  Tačiau užtenka pasiklausyti, kaip bėgikai kalba apie specialius batelius, jų ypatybes ir kiek jų reikia turėti įvairioms aplinkybėms. Tad tikram bėgikui pakankamas apavo skaičius nustatomas pagal formulę n – 1, kur n žymi batelių porų skaičių, kurį pasiekus jus palieka sutuoktinis. Kita vertus, šis sportas toks natūralus ir paprastas, kad net neturėdami sportbačių per mišką, pievą ar paplūdimį galite bėgti basomis.

 

Tenisas

Lina Kairytė (30 metų), žurnalistė, LNK žinių vedėja

Tenisą pradėjau žaisti būdama pirmoje klasėje. Žiemą treniruotės vykdavo ant medinės dangos krepšinio salėse, vasarą – betoniniuose aikštynuose, kurių gimtajame Panevėžyje buvo vos keli. Pirma mano raketė buvo medinė, tuo metu nevilkėjau specialios aprangos, todėl šis sportas man neturėjo nieko bendra su prestižu.

Sovietmečiu kurtas stereotipas, kad tenisas yra buržuazijos žaidimas. Juk jam neužteko tik kamuolio, plyno lauko ir būrio draugų kaip futbolui. Reikėjo daug investuoti į aikštynus, skirti pinigų įrangai ir individualiai pasiruošti.

Tenisas buvo nepopuliarus. Bent jau Panevėžyje jį žaidė mažai moksleivių, ir tai man patiko. Dėl šios priežasties ir dar dėl to, kad esu ne komandinių, o individualaus sporto šakų mėgėja, tenisui esu neabejinga iki šiol.

Kaip sportas tenisas įdomus tuo, kad jį gali žaisti labai įvairiai. Kartais pakanka gebėti tik stipriai paduoti, ir jau būsi sunkiai įveikiamas. Jei neturi unikalių savybių, tuomet tenka bandyti įžvelgti priešininko silpnąsias. Gali žaisti jėgos arba greičio žaidimą. Man pačiai labiau patinka atakuojantis, efektingas ir rezultatyvus. Bet gali mėginti išvesti priešininką iš kantrybės žaisdamas pasyvų, gynybinį tenisą. Šioje sporto šakoje tikrai ne visada laimi fiziškai stipriausias. Labai svarbus strateginis mąstymas ir taktika.

Tenisas reikalauja labai gero fizinio pasirengimo. Net mėgėjo nugaros raumenys ir sąnariai turi būti tvirti, kitaip skausmas ir traumos bus neišvengiami palydovai. Beje, tenisininkas turi susitaikyti su faktu, kad viena jo ranka bus raumeningesnė ar net vizualiai didesnė. Dėl to per treniruotes neprošal pamankštinti kitą ranką, kad skirtumas nebūtų toks didelis.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 129856 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-08-07 17:44:43 [post_date_gmt] => 2014-08-07 14:44:43 [post_content] => (All Over Press nuotr.) [post_title] => Sportas [post_excerpt] => Treniruotas kūnas rodo, kad turima užtektinai laiko, užsispyrimo ir pinigų užsiimti veikla, kuri šiaip jau visiškai nebūtina. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => protrait-of-brett-miller [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-08-07 17:44:43 [post_modified_gmt] => 2014-08-07 14:44:43 [post_content_filtered] => [post_parent] => 129855 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/08/AOP9.42-55198078.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 129857 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-08-07 17:47:19 [post_date_gmt] => 2014-08-07 14:47:19 [post_content] => (All Over Press nuotr.) [post_title] => Dviračių sportas [post_excerpt] => Bendraminčiai ar komanda yra itin svarbūs dviračių sporte. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => nov-13-2010-clearwater-beach-florida-united-states-of-america-55-year-old-johannes-dietrich-from-germany-in-the-55-59-year-olds-age-group-just-after-the-start-of-the-cycling-leg-during-race [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-08-07 17:47:19 [post_modified_gmt] => 2014-08-07 14:47:19 [post_content_filtered] => [post_parent] => 129855 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/08/AOP25.DJXT6B.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai