Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Gyvenimo gurmanams

Didysis klausimas: kur geriausia gyventi?

Ieva Rekštytė, „Intelligent Life“ | 2014-09-09

Sakoma, kad namai yra ne vieta, o būsena. Tačiau reikia pripažinti, kad ji pagerėja, jei pro langus atsiveria įkvepiantys vaizdai. Ieva Rekštytė šešiems pašnekovams pasiūlo išrinkti geriausias – išsvajotas ar išbandytas – vietas gyventi.

 

Daugelis atsidūrę širdžiai malonioje vietoje, nesvarbu, tai būtų romantiškas Europos sostinės senamiestis, blizgantis dangoraižių rajonas ar tyli ežero pakrantė, nors kartą gyvenime yra ištaręs: štai čia norėčiau gyventi. Vieni tokią susižavėjimo emociją sėk­mingai materializuoja, kiti, pasitelkdami kūrybiškumą, bent šiek tiek prie jos priartina savo kasdienybę. Akivaizdu, kad Lietuvoje požiūris į būstą per pastaruosius dešimtmečius smarkiai pakito. Namus tvirtoves keičia kompaktiškesni, ekonomiškesni pastatai, tampa svarbus vaizdas pro langus, mažėja miegamieji ir plečiasi svetainės, atgyja senamiesčiai ir prikeliami apleisti fabrikai. Ekonomiškai stiprėjančioje šalyje pasaulio matę žmonės sau leidžia siekti visiškai kitokios kokybės ir estetikos. Mažėja „bet kur“ ir „bet kaip“. Vis dėlto visi išvardyti dalykai yra užgimstančios tendencijos, bet ne taisyklės.

 

Vienkiemyje. Oksana Judakova, grafikė

Šią liepos 4-ąją sukaks dveji metai, kai gyvename vienkiemyje šalia kaimo. Tą dieną iššauname fejerverkus, paminėdami JAV, kuriose pragyvenau dešimtmetį, o Arūnas (O. Judakovos vyras, fotografas Arūnas Kulikauskas – red. past.) – 22 metus, Nepriklausomybės dieną ir mūsų grįžimo į Lietuvą metines. Pažįstamas žurnalistas labai taikliai apibūdino mūsų gyvenimą čia. „Gyvena ramiai kaip vienuolis ir prabangiai kaip ponas“, – pasakė jis apie Arūną. Tą prabangą reikia paaiškinti… Dažna moteris manęs su užuojauta vis klausia, kaip man toks gyvenimas namuose be patogumų? Kiek­vienam nepaaiškinsi, o ne kiekvienas ir paaiškinus supras. Tada, kai ekspromtu nusipirkome šią sodybą, dar nė negalvodami grįžti į Lietuvą, atvažiavome čia pavasaroti dviem mėnesiams. Vasarai baigiantis, kartą stovėjome lauke su Arūnu ir pamatėme tą pačią krintančią žvaigždę. „Ech, kad taip čia sugrįžus gyventi…“ – mintyse sau pagalvojau. „Taigi taigi, teks grįžti“, – atspėjęs mano norą atsiduso Arūnas. Jau tuomet būčiau pasilikusi žiemoti senoje troboje kiaurais langais. Vietos meistras praėjusią vasarą pastatė naują krosnį su virykle. „Kam to reikia? – beveik purkštavau aš. – Dujinės viryklės jungtuką tik brūkšt, ir jau kepu, verdu.“ O krosniai užkurti sugaišti keliolika minučių. Tačiau glėbys gerų malkų, ir įšyla kambariai, ant viryklės kaista sriuba, orkaitėj kepa višta, ant viršaus džiūsta batai, o prie šono rūgsta duonos tešla. Atvažiavome čia, kad mūsų mažųjų vaikystė bėgtų kaime: ant žolės, vėjyje, saulėje, vakarais sode bumbsint obuoliams, o žiemą ledo kristalams su žvangesiu krintant į šulinį. Dabar mūsų kiemas kvepia žydinčiais augalais, tvenkinys pilnas buožgalvių, višta Margarita peri ir – gal, gal! – mūsų vaikai pamatys stebuklą, kaip iš kiaušinio išsirita viščiukas.

Dažną rytą, išleidę Vincuką į mokyklą, o Uršulę – į darželį, perkėlę arklį, apėję avis, susėdame su Arūnu pusryčiauti. Išsiverdame ką tik iš lizdo parsineštų kiaušinių, pjauname namie keptą duoną, tepame ant jos pačių sumuštą sviestą, valgome su pasigamintu panyru ir užsiaugintais pomidorais, pievų žolių arbatą saldiname savo bičių medumi. Tai ir yra prabanga, kurią ne kiekvienas sau gali leisti.

Patiems keista – dar tik antrieji mūsų metai čia eina į pabaigą, o toks jausmas, kad niekas, be mūsų, šiuose namuose negyveno. Mūsų sodyba ir nėjo iš rankų į rankas. Karo metais ją pastatė Verutės, iš kurios nupirkome, tėvai. Ji čia gimė, užaugo ir gyveno, kol leido sveikata. Kiekvienas senas pagalys, gelžgalys, senos tvoros ir trobesiai – viskas sava, tarsi nuo pradžių pradžios čia būtume įsikūrę mes…

 

Mieste prie upės. Gintaras Balčytis, architektas

Be jokių abejonių, gyventi prie vandens telkinių daug įdomiau. Pats, gaila, esu įsikūręs tolokai nuo vandens, nors Kaune teka trys upės, o Neris ir Nemunas susitinka miesto centre. Tačiau kol kas jų pakrantėse nėra nei į jas žvelgiančių pastatų, nei išplėtotų galimybių šalia gyventi. Kartais galvoju, kad tai parodo lietuvio ūkininko mentalitetą. Juk nei ką nors pasėsi ant tos upės, nei nupjausi. Esame ne vandens, o žemės tauta. Tačiau kelionės svetur, atviras požiūris į gyvenimą pasiūlo naujų dalykų. Atsigręždami prie upių ir kitų vandens telkinių bandome atrasti tai, ką jau suprato visas išsivystęs pasaulis.

Praėjusių metų Kauno architektūros festivalyje vyko nemažai renginių, skirtų miestų ir upių santykiams aptarti. Visuotinai nusprendėme, jog reikia tvarkyti krantines, kad jos būtų patrauklios ir įdomios. Tai suteiktų pridėtinės vertės visam miestui. Kaip įprasta, vienas geras projektas paskui save tempia ir inicijuoja kitus, tad tereikia drąsių eksperimentatorių, ir paskui visas procesas vystosi it sniego gniūžtė.

Dabar gyvename kur kas geriau nei prieš kelis dešimt­mečius ar anksčiau, todėl natūralu, kad atsigręžiame į vertę turinčius dalykus. Noras gyventi kokybiškiau yra finansiškai prakutusios, išsivysčiusios ir sąmoningos visuomenės požymis. Sovietmečiu visiems terūpėjo įsigyti būstą bet kur, jaunoms šeimoms – gyventi atskirai nuo tėvų. Šiandien mums svarbu ne tik patenkinti minimalius poreikius, reikšmingi ir kokybiškesnio gyvenimo akcentai. Kai aplink gražu, iškart norisi, kad ir langai būtų dideli. O kuo vertingesnis vaizdas, tuo paprastesnis turėtų būti interjeras. Juo tampa aplinkui esanti gamta: tekanti upė, tyvuliuojantis tvenkinys ar ežeras. Tai yra pats geriausias interjeras, kokį tik galima turėti, bet koks sienų ir baldų dekoratyvumas lieka beprasmis. Per dieną prikauptas blogas emocijas labai lengvai gali iškrauti ir nusiraminti pro savo langus žiūrėdamas į tekantį vandenį.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 130390 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-09-08 13:37:26 [post_date_gmt] => 2014-09-08 10:37:26 [post_content] => (All Over Press nuotr.) [post_title] => Paryžius [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => couple-on-apartment-balcony-under-umbrella-and-soft-summer-rain-near-eiffel-tower-in-paris [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-09-08 13:37:26 [post_modified_gmt] => 2014-09-08 10:37:26 [post_content_filtered] => [post_parent] => 130389 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/09/AOP25.AME0PD.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 130391 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-09-08 13:37:35 [post_date_gmt] => 2014-09-08 10:37:35 [post_content] => (A. Kulikausko nuotr.) [post_title] => Kaimas [post_excerpt] => O. Judakova ir A. Kulikauskas norėjo, kad jų atžalos patirtų vaikystės kaime privalumus. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => vincukas-ursule-2 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-09-08 13:37:35 [post_modified_gmt] => 2014-09-08 10:37:35 [post_content_filtered] => [post_parent] => 130389 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/09/vincukas-ursule-2.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => stdClass Object ( [ID] => 130392 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-09-08 13:37:43 [post_date_gmt] => 2014-09-08 10:37:43 [post_content] => (All Over Press nuotr.) [post_title] => Loftas [post_excerpt] => Lofto erdvės leidžia eksperimentuoti. Čia gali išsaugoti šaltą industrinį charakterį ir sykiu kurti namų jaukumą. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => kitchen-interior [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-09-08 13:37:43 [post_modified_gmt] => 2014-09-08 10:37:43 [post_content_filtered] => [post_parent] => 130389 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/09/AOP25.CPA83Y.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai