Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Gyvenimo gurmanams

Gardusis „Crème brûlée“

Indrė Leikauskė, „Intelligent Life“ | 2013-12-07

Ko gero, „crème brûlée“ yra vienas populiariausių desertų pasaulyje. Jis ruošiamas ypač kruopščiai ir subtiliai. Ne veltui sakoma, jog restorano šefo meistriškumas vertinamas būtent pagal šį patiekalą. Indrė Leikauskė varsto virtuvių duris.

 

„Creme brûlée“ Prancūzijoje, „crema catalana“ Ispanijoje, „Trinity cream“ arba „Cambridge burnt cream“ Anglijoje, „leite creme“ Portugalijoje – tai desertas, kurio savąjį variantą turi kone kiekviena Europos šalis. Ir nors rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą šis valgis su traškia plutele buvo paminėtas 1691 m. prancūzų virtuvės šefo François Massialot receptų knygoje, kalbama, jog tikrosios jo ištakos siekia senovės Romos laikus.

Tai iš pirmo žvilgsnio paprastas, bet kiekviename krašte ir kiekvienoje virtuvėje kiek skirtingas, subtilus skanėstas. Išradingi ir eksperimentuoti mėgstantys virtuvės meistrai neretai į kremą įmaišo rozmarinų, levandų, kavos, žaliosios arbatos ar kitų įdomesnių, neįprastų priedų.

Sudedamosios dalys pačios paprasčiausios ir nesunkiai aptinkamos net nedidukėse parduotuvėlėse. Didžiausias meistriškumas – tuos paprastus dalykus sudėti į viena tokiu būdu, kad išeitų įstabus pasakiško skonio desertas.

Labiausiai paplitęs prancūziškas kreminio deserto su traškia plutele pavadinimas „crème brûlée“ (degintas kremas). Ispanai sako, kad jų tradicinis desertas „crema catalana“ (kartais vadinamas „crema quemada“) –  ne toks jau ir artimas „crème brûlée“ giminaitis, nors sudedamosios dalys ir paruošimas neginčytinai turi panašumų. Skirtingai nuo „crème brûlée“, šis desertas paprastai pagardinamas citrinų bei apelsinų žievelėmis, cinamono lazdele.

Ispanijoje „crema catalana“ tradiciškai būdavo valgomas kiekvienų metų kovo 19-ąją, minint Šv. Juozapo dieną, tačiau šiandien „crema catalana“ ispanai mėgaujasi nelaukdami ypatingos progos.

„Crème brûlée“ įkvepia ir naujų kulinarinių sumanymų. Dabar galima paragauti „crème brûlée“ ledų, „crème brûlée“ skonio kavos, „crème brûlée“ pyragų ir t. t. Daug kas šiais laikais gali įgauti minėtą skonį. O aš manau, kad joks dirbtinai suteiktas skonis neatstos pojūčio, kai šaukšteliu atsargiai pralauži ką tik išsilydžiusio cukraus plutelę. Prieš tai, žinoma, lengvai pastuksenęs patikrini, ar ji tinkamo storio. Sako, kad geras „crème brûlée“ žinovas šį desertą pradeda vertinti pagal garso duslumą, kai šaukštelis prisiliečia prie patiekalo paviršiaus.

 

Ispaniškas „Crema Catalana“ („Lizarran“, Vilnius)

Vladislavas Kuliginas maisto gamybos subtilybėmis domėjosi nuo pat vaikystės. Matyt, dėl šio priežasties nekilo abjeonių renkantis profesinį gyvenimo kelią. Septyneri metai, prabėgę restorano „Da Antonio“ virtuvėje, suteikė dar daugiau žinių ir patirties. V. Kuliginas nemažai išmoko iš vieno pirmųjų savo mokytojų – restorano „Da Antonio“ šefo Dmitrijaus Babenko. Paskutinis mokytojas, pasidalijęs žiniomis ir patirtimi, buvo ispanas Jose  Maria Perezas. Būtent jis atskleidė ispaniškos virtuvės ypatumus. Gautas žinias Vladislavas pritaiko ispaniškos dvasios restorane „Lizarran“. Pirmasis tinklo restoranas Vilniuje duris lankytojams atvėrė šią vasarą. Nors „crema catalana“ įprasta vadinti katalonietišku „crème brûlée“ broliu, ispanai sako, jog geriausiu atveju jis galėtų būti pusborlis ir tik kokios trečios eilės.

Sudedamosios dalys (6 didelės porcijos arba 12 mažų): 1,5 l pieno, 30 g citrinų žievelių, 30 g apelsinų žievelių, 1 cinamono lazdelė, pusė vanilės ankšties, 15 kiaušinių trynių, 200 g cukraus, 70 g kukurūzų krakmolo.

1,4 l pieno pakaitiname iki 90 oC laipsnių, bet neužverdame. Sudedame apelsinų ir citrinų žieveles, cinamono lazdelę bei vanilės ankšties pusę. Uždengiame ir palaikome 10 minučių. Kiaušinių trynius suplakame su cukrumi taip, kad nebūtų putų. Krakmolą sumaišome su 0,1 l likusio šalto pieno. Į kiaušinių plakinį per sietelį lėtai pilame pieną ir viską maišome. Tuomet neskubėdami supilame pieną su krakmolu. Mišinį kaitiname ant labai silpnos ugnies nuolat maišydami, kad nebūtų gumuliukų. Susidarius kreminei konsistencijai nuimame nuo ugnies ir supilstę į formeles pastatome į šaldytuvą atvėsti. Prieš patiekdami desertą tolygiai apibarstome cukrumi (apie 1 mm storio sluoksniu) ir iš viršaus padeginame degikliu, kol susidarys ruda plutelė.

 

„Crème brûlée“ su juoda duona („Leib“, Talinas)

Janno Lepikas – ne tik restorano šefas, bet ir jo įkūrėjas, karjerą pradėjęs daugiau nei prieš 10 metų virtuvėje stojęs plauti indų. Tvirtai apsisprendęs ir skatinamas begalinės aistros maisto gamybai, jaunasis virtuvės komandos narys netruko pakilti karjeros laiptais. Jau po 5 metų Janno darbavosi kaip nedidelio itališko restorano vyriausiasis virėjas.

Netrukus jaunasis entuziastas suprato, kad norint ir toliau tobulėti savo srityje reikia plėsti akiratį, pasižvalgyti po kitų pasaulio šalių restoranų virtuves. Taigi dvejiems metams išvyko į Londoną: darbavosi ir tobulino įgūdžius skirtinguose Jungtinės Karalystės restoranuose, tokiuose kaip „Rhodes W1“ ir „Babylon“. J. Lepikas  taip pat stažavosi ir ne vienerius metus pirmąja vieta pasaulyje besipuikuojančiame restorane „Noma“ Kopenhagoje.

Paklajojęs po skirtingų restoranų virtuves, meistras grįžo į Estiją puoselėdamas viltį pagaliau įgyvendinti didžiausią savo svajonę – atidaryti nuosavą restoraną. Kol vyko parengiamieji darbai, šefas plušėjo madingame Talino restorane „Fish & Wine“.

2011 m. svajonė pagaliau virto realybe ir duris atvėrė „Leib“. Įstaigos pavadinimas, išvertus iš estų kalbos, reiškia „duona“. Tradicinė estiška juoda duona restorano įkūrėjams visuomet asocijuojasi su šviežiu, šiltu naminiu maistu, pagamintu iš pačių šviežiausių sezono produktų. Šioje įstaigoje laikomasi tų pačių principų, tik maistas patiekiamas išradingai ir netikėtai.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 124775 [post_author] => 504 [post_date] => 2013-12-06 13:19:37 [post_date_gmt] => 2013-12-06 11:19:37 [post_content] => (Petro Malūko nuotr.) [post_title] => desertas [post_excerpt] => Talino restorano „Leib“ šefų sukurtas desertas. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => estas2 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2013-12-06 13:19:37 [post_modified_gmt] => 2013-12-06 11:19:37 [post_content_filtered] => [post_parent] => 124774 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2013/12/Estas2.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 124776 [post_author] => 504 [post_date] => 2013-12-06 13:20:54 [post_date_gmt] => 2013-12-06 11:20:54 [post_content] => (Petro Malūko nuotr.) [post_title] => desertas [post_excerpt] => Ispaniškasis „crema catalana“. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => lizarran008 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2013-12-06 13:20:54 [post_modified_gmt] => 2013-12-06 11:20:54 [post_content_filtered] => [post_parent] => 124774 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2013/12/lizarran008.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => stdClass Object ( [ID] => 124777 [post_author] => 504 [post_date] => 2013-12-06 13:21:47 [post_date_gmt] => 2013-12-06 11:21:47 [post_content] => (Petro Malūko nuotr.) [post_title] => IMG_1849 [post_excerpt] => Klasikinis „crème brûlée“. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => img_1849 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2013-12-06 13:21:47 [post_modified_gmt] => 2013-12-06 11:21:47 [post_content_filtered] => [post_parent] => 124774 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2013/12/IMG_1849.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai