Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Gyvenimo gurmanams

Kur veda akys?

Vincentas Krupas | 2014-10-10

Jei imtume spėlioti, kurios juslės visų svarbiausios restoranų reporteriui, neabejoju, kad pirmiausia dingtelėtų galvon uoslė. Tik TV šoumenai gali imti rodyti kulinarines laidas ir vilioti anapus ekrano susėdusius žiūrovus balsuoti dėl valgių. Taip sakant, nei skonio, nei kvapo. It medų per stiklą laižytum. Gal koks kandus IQ politikos apžvalgininkas dar pasakys: lygiai kaip valdžios rinkimuose. Taigi, save gerbiančiam restoranų ekspertui labiau tiktų antraštė „Kur nosis veda?“, tačiau šįsyk išėjo kitaip.

Pirmiausia vaikštinėjome galerija apniukusiomis sienomis ir šviečiant sovietmetį menančioms kaitinamosioms lempoms lubose. Paveikslams apšviesti jos tiko, kaip mašininė alyva salotoms. Kažkur viduriuose jutau, kad lietuvių dailininkų drobės nusipelno kažko geriau. Ypač, jei patikėtum mano barokinių formų ir modernistinio skonio kompanione, atvežusia į Kauno paveikslų galeriją. Meno kolekcio­navimo madoms vejantis naujo kulinarinio snobizmo bangą mano linksmuolė draugė senokai ėmėsi nosies riterio vilionių į reginių rojų. Paganęs raginių rėmelių suglaustas akis prie Klemkų šeimos palikimo pirmame aukšte, netikėtai sau atradau Zalenso „Sruzdėlyną“ antrame. Buvau matęs jo skulptūrų, tačiau kuklioje erdvėje su eksponatą vaidinančia budėtoja ant kėdės. Žvelgiau į emocinėn piramidėn besiglaudžiančias spalvas ir galvojau, kad akis ir nosį gali jungti žodis.

Klausiausi apie ketinimą pirkti ką nors iš naujausių tapytojo darbų, o mano skilvis diktavo nepriklausomą meniu su tradiciniu kaimo desertu. Jau senai buvo dingęs priešpiečių laikas, su juo ir mano kantrybė. Tad nuo meno puotos pasukome link „Kultūros“ virtuvės, kuri įsikūrusi tame pačiame parodų rūmų kampe. Išradingumo dusulį savo pavadinimais rodanti restoranų erdvė Lietuvoje neretai tampa ironijos buveine. Jei apšepusiuose Mūzų rūmuose yra baras „Kultūra“, kodėl negali atsirasti naktinio gyvenimo prieglauda „Biblioteka“?

Sėdėjome prie aptrinto balto stalelio ant baltų aptrintų kėdžių triukšmingoje terasoje, vaikiškais grafičiais ir anglų bei lietuvių kalbos šūkiais išmargintomis sienomis. Demonstratyvus apšepimas tiko labiau nei paveikslų ekspozicijoje, o prie gretimų stalų išsibarstę keistuoliai ir originalai liudijo, kad dar ne viskas prarasta. Galvoje dingčiojo, kad kulinarinės mados, savo kąsnelių aptarinėjimas viešumoje, menkai raštingų TV žvaigždžių valgio receptai, naujų restoranų lenktynės išskirtinumo trasoje jau seniai peržengė snobizmo ribas. Kai nebeskaitomos knygos, geriami brangūs kokteiliai La Bibliotheque.

Populiarėjančios gastronominės recenzijos tapo save gerbiančios žiniasklaidos kasdienybe, tad konkurencija auga bematant ir bėgant metams didina grėsmę netekti laisvai samdomo reporterio darbo vietos. Kita vertus, ir restoranai, ir nenustygstantys reporteriai varžosi naujybių sektoriuje. Tradicinės orientacijos, santūraus elgesio, kasdienio valgio ir paprastumo baras paliekamas be didesnio dėmesio.

Penkių posmų „Kultūros“ valgiaraštis siūlė keturias sriubas (iki 9 litų), septynis salotų patiekalus (brangiausios, bet ne todėl mano pasirinktos, – Nicos su keptu tunu už 25 litus), trijų rūšių makaronai (su krevetėmis, su vištiena ir migdolais, ir su Bolognese padažu) po 20 litų. Dar buvo posmas, pavadintas kiti patiekalai, o jis rodė jautienos karpačą (25 litai), gruzdintus koldūnus (15 litų), kultūringą sumuštinį su Parmos kumpiu (15 litų) ir tiek pat kainuojantį omletą su šonine bei dubeniu salotų. Dar minėti visokie užkandžiai, traškučiai, sparneliai, krevetės, galintys patraukti nebent daugiau geriantį atskalūną ir vengiantys akylesnės ekspertizės.

„Vietelė tiems, kurie ne vien duona gyvi…“ – su linksma šypsena ištarė ji ir užsisakė makaronų su vištiena bei didelį bokalą šviesaus Kauno alaus. Pritariau alui ir aš, bet dėl profesinių sumetimų ir iš pagarbos barokinėms formoms paprašiau pomidorinės sriubos su pelėsiniu sūriu bei jau minėtų salotų. „Barokas nekalbėjo apie anoreksiją“, – apibendrinau mūsų pasirinkimą ir nukreipiau pokalbį paprastumo temon. „Kultūros“ sriuba buvo paprasta, aiški, stiproko skonio, apsunkinta mažai tirpstančio sūrio ir pagardinta gražia bazilikų puokštele. Ji greičiausiai pritaikyta nuolatiniams klientams, kurie po nakties lėbavimo dar turi kelis litus vėlyviems pusryčiams arba ankstyviems pietums. Kartu paragavus savo sriubos ir jos makaronų tapo akivaizdu, kad viskas paruošta kuo garbingiausiai. Mano gerai sukomplektuotos salotos tik patvirtino kultūringą šefo elgesį. Solidus tuno luitas derino skonius ir spalvas su keturiomis putpelių kiaušinio puselėmis, lenktomis mėlynojo svogūno linijomis. Buvo gardu tiek, kiek gražus Zalenso „Skruzdėlynas“. Bet „Kultūroje“ nerasi deserto, nebent cukraus prie geros kavos. Viskas jaukiai tikra: gatvės triukšmas, snobų vengianti publika, prieš banalybės srovę besiiriantys žodžiai. Jokių keiksmažodžių, pozų ir nieko saldaus.

„Kultūra“,
K. Donelaičio g. 16,
Kaunas

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 130731 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-09-25 12:47:33 [post_date_gmt] => 2014-09-25 09:47:33 [post_content] => (Vyčio Snarskio pieš.) [post_title] => krupas paveikslu galerija small [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => krupas-paveikslu-galerija-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-09-25 12:47:33 [post_modified_gmt] => 2014-09-25 09:47:33 [post_content_filtered] => [post_parent] => 130730 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/09/krupas-paveikslu-galerija-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 130732 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-09-25 12:48:06 [post_date_gmt] => 2014-09-25 09:48:06 [post_content] => [post_title] => sakutes [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => sakutes-13 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-09-25 12:48:06 [post_modified_gmt] => 2014-09-25 09:48:06 [post_content_filtered] => [post_parent] => 130730 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/09/sakutes.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai