Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Gyvenimo gurmanams

Pragmatiškos laisvės šalis

Rasa Navickaitė, „Intelligent Life“ | 2014-12-31

Trejus metus Nyderlanduose gyvenanti Rasa Navickaitė jau ruošiasi išvykti taip ir nepamilusi šios šalies. Gal dėl olandų arogancijos, gal dėl nuolatinio lietaus ar dėl to, kad viskas pernelyg… tobulai sutvarkyta. Tačiau atsisveikinti sunku. Kodėl?

 

Prie tokių dalykų kaip komfortas, tvarkinga aplinka ir puikiai funkcionuojanti infrastruktūra, tolerancija žmonių skirtumams bei pagarba privačiam gyvenimui labai lengvai galima priprasti. Po kurio laiko tai tampa tarsi savaime suprantama, kaip ir kanalų išraižytų olandiškų miestelių sentimentalus grožis. Tad, net ir neilgam palikus šią šalį, ypač išvažiavus iš Vakarų Europos, kitur akis bado viso to trūkumas. Ir dar dviračiai – pabuvus kurį laiką plokščiojoje Olandijoje sunku įsivaizduoti gyvenimą be jų ir be tobulai sutvarkytų dviračių takų. Trumpai tariant, olandiška arogancija – užkrečiama!

Atvykau į šią šalį Utrechto universitete studijuoti dalyko, kurio magistro programos Lietuvoje kol kas nėra, – lyčių studijų. Man pasisekė, kad su draugų pagalba susiradau butą, nes šiaip jau visoje Olandijoje, ypač Randstad, vadinamajame Amsterdamo, Utrechto, Hagos ir Roterdamo miestų konglomerate, juntamas gyvenamojo būsto stygius, o tai reiškia ir kosmines kainas. Mano butukas buvo patogioje vietoje, 10 minučių nuo Utrechto senamiesčio, Lomboko rajone. Čia gyvena imigrantų iš įvairių pasaulio šalių,  dauguma – turkai, marokiečiai ir atvykėliai iš anksčiau olandų kolonizuoto Surinamo, Antilų, Indonezijos.

Mano supratimu, Lombokas yra tobuliausia vieta gyventi Utrechte. Pirmiausia dėl to, kad pagrindinė centro link vedanti gatvė pilna mažų parduotuvėlių, kuriose galima įsigyti paties įvairiausio maisto, pradedant vaisiais, delikatesais bei prieskoniais iš tolimiausių pasaulio kampelių, ir baigiant halal ir košerine mėsa, o kur dar falafeliai ir kebabai. Čia niekuomet nesijauti kaip svetimšalė. Net kai kepykloje dirbantis turkas pardavėjas paklausia „Iš kur tu? Ne, palauk, tu turbūt iš Lenkijos? O gal iš Rusijos?“, tai skamba tik kaip nuoširdus smalsumas, o ne siekis tave, imigrantę, padėti į vieną stereotipinių dėžučių. Mat čia, Lomboke, visi imigrantai, ir jų visų olandų kalba smarkiai laužyta.

Šitoks žmonių margumas man buvo nepažįstamas atvykus iš Lietuvos, kur gatvėse visi panašūs vienas į kitą, vienodai apsirengę, vienodai išblyškę. Įvairovė signalizavo, kad Nyderlandai turbūt yra atviresnis kraštas nei manasis, tad mečetės ir bažnyčios čia sugyvena šalimais, o skirtingos odos spalvos asmenų poros gatvėje – kasdienybė. Juo labiau kad šitas pastebėjimas derėjo su anksčiau susikurtu Olandijos, kaip tolerancijos šalies, įvaizdžiu. Ir tikrai, į daugelį dalykų, kuriuos pas mus supa moralinė panika, čia žiūrima ramiau ir pragmatiškiau. Ar tai būtų gėjų santuokos, ar marihuanos legalizavimas, ar prostitucija – olandai didžiuojasi, kad gali apie viską kalbėti paprastai ir racionaliai, be religijos ar tradicijos diktuojamų prietarų.

Olandai dirba daug, sakytumei, spręsdamas iš šalies turtingumo, tačiau tiesa ta, kad labai daug dėmesio jie skiria ir poilsiui. Kartais slapčia pagalvodavau, kad būtent todėl nyderlandiečiai taip dažnai ir skundžiasi dėl įtampos, nes pernelyg rimtai žiūri į laisvalaikį. Jis visas struktūruotas: valanda sportui, valanda draugams, valanda mėgstamam serialui. Susitikimus reikia planuoti bent dviem savaitėms į priekį. Nes juk savaitgalį turi spėti ir aplankyti tėvus, ir paplaukioti baidare, ir išgerti su draugais, ir nueiti į teatro premjerą. O kur praleisti atostogas, šį kartą važiuoti į Austriją slidinėti ar į Tailandą degintis? Ir vis reikia nepamiršti mėgautis, mėgautis gyvenimu!

Būna tokių progų, kai Nyderlandų miestai virsta vienu ištisu vakarėliu po atviru dangumi. Taip nutinka, pavyzdžiui, per buvusią Karalienės, o nuo praėjusių metų – Karaliaus dieną (ol. Koningsdag). Ji švenčiama balandžio 27-ąją, per naujojo karaliaus Viljamo Aleksandro gimtadienį. Tuomet miestų gatvės ir kanalai „nusidažo“ oranžine spalva. Kodėl oranžine? Mat tai karališkosios olandų Oraniečių-Nassau dinastijos spalva, susijusi su Vilhelmo I Tyliojo (ol. Willem van Oranje), kuris kadaise išvadavo Olandijos provincijas iš Ispanijos karaliaus rankų, vardu. Kadangi nacionalinės vėliavos naudojimas griežtai reglamentuojamas, ši spalva nyderlandiečiams – alternatyvus būdas išreikšti patriotizmą per šventes ar svarbias futbolo varžybas.

Kita masinė šventė – tai rugpjūčio pradžioje vykstantis Amsterdamo gėjų paradas. Nuo Koningsdag ji skiriasi tuo, kad minios žmonių pasipuošia ne oranžine, bet rausva spalva. Kanalai, kuriais plaukia parade dalyvaujančios valtys-platformos, būna iš visų pusių aplipę entuziastingais žiūrovais. Tarp plaukiančių – ne tik gėjų ir lesbiečių teisių aktyvistai. Savo platformas turi visos politinės partijos ir didžiosios korporacijos, nes niekas nenori praleisti progos pasireklamuoti prieš rinkėjus ar klientus. Šiemet, pirmą kartą parado istorijoje, plaukė ir po vieną marokiečių bei žydų laivelį. Iš pastarųjų valties žiūrovams mojavo 1998 m. „Euroviziją“ laimėjusi Dana International. Kažkurioje kitoje, dekoruotoje milžiniškomis gėlėmis, buvo ir šiuometė konkurso nugalėtoja Conchita Wurst.
Dar olandai masiškai išeina į gatves minėdami Antrojo pasaulinio karo pabaigą – tuomet miestų rajonų bendruomenės organizuoja muges, kuriose kaimynai vieni kitiems parduoda nebereikalingus daiktus, drabužius, baldus, net buitinę techniką. Vieniems tai proga atsikratyti šlamšto, kitiems – jo dar daugiau prisikaupti. Ypač aktyvūs vaikai, prekiaujantys limonadu ir organizuojantys loterijas. Tačiau ir suaugusieji visu rimtumu įsitraukia į šitą parduotuvių žaidimą. „Gezellig, eh?“ – kas nors gali paklausti, kol brauniesi nuo vieno prekystalio prie kito. „Ja, gezellig!“ – reikia atsakyti. Žodis gezelligheid lietuviškai galėtų būti verčiamas kaip jaukumas, tačiau olandų kalboje jis visuomet susijęs su buvimu geroje draugijoje, tarp žmonių.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 133236 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-12-29 17:02:34 [post_date_gmt] => 2014-12-29 15:02:34 [post_content] => (V. Urbanavičiaus nuotr.) [post_title] => Amsterdamas [post_excerpt] => Naktinė kanalų romantika. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => naktine-kanalu-romantika-aut-vaidotas-urbanavicius [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-12-29 17:02:34 [post_modified_gmt] => 2014-12-29 15:02:34 [post_content_filtered] => [post_parent] => 133235 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/12/Naktinė-kanalų-romantika.-Aut.-Vaidotas-Urbanavičius.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 133237 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-12-29 17:02:45 [post_date_gmt] => 2014-12-29 15:02:45 [post_content] => (E. Bunthof nuotr.) [post_title] => Amsterdamas [post_excerpt] => Tipiški Amsterdamo namukai. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => tipiski-amsterdamo-namukai-2-aut-eva-bunthof [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-12-29 17:02:45 [post_modified_gmt] => 2014-12-29 15:02:45 [post_content_filtered] => [post_parent] => 133235 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/12/Tipiški-Amsterdamo-namukai-2.-Aut.-Eva-Bunthof.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai