Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Komentarai

Kvantiniai finansai

Balys GODAUSKIS | 2015-07-05

Ne karinė paslaptis, visiems žinoma, kokie mūsų atlyginimai. Kodėl jie nėra didesni? Todėl, kad dalį suėda šešėlis, o dar vienas pyrago gabalas sutrupa ir prapuola. Atmetus sąmokslo teorijas lieka dvi versijos, kodėl kas mėnesį kiekvienas gauname grynaisiais N šimtų eurų mažiau nei estai, čekai ar didieji britanai.

Jūs galvokit ką norit, bet aš iškart atmetu kaltinimus, esą mūsų darbdaviai ir visi kiti verslininkai yra nesąžiningi, sukti ir godūs. Apsižvalgykite – solidūs žmonės su pinigų maišais stumdosi prie sporto klubų administracijų durų – prašyte prašosi patekti tarp rėmėjų, viltingai naktinėja prie meno inkubatorių, kūrybinių dirbtuvių – bene pastebės koks menžmogis, bene priglaus perteklinius eurus, bene teiksis integruoti juos į Kultūrą; arba lipa vieni kitiems per galvas stengdamiesi įbrukti vieną kitą tūkstantį nevyriausybinėms organizacijoms, labdaros rinkėjams, pilietiškumą skatinančioms organizacijoms. Mūsų verslininkai yra tobuli, pilietiški, atsakingi. Bandyti įrodyti priešingai? Tuščias laiko švaistymas. Geriau iškart pereikime prie antrosios prielaidos: kiekvienas gauname lygiai tiek, kiek esame vertas. Pagal bendrąjį šalies darbo efektyvumą, laiko sąnaudas ir sveiko proto lygį.

Pavyzdžiui, vilkikų vairuotojai. Nuolat nepatenkinti. Tai Rusija neįsileidžia, tai Vokietija verčia miegoti kas devynias valandas. O juk jie galėtų važiuoti po 20 valandų per parą nesustodami. Ir tempti ne po 27 tonas krovinio ant trijų ašių vilkiko, o po 42. Arba daugiau. Ir tik mažesni nei Vakaruose atlyginimai, užkardos, transporto policija sulaiko juos nuo persistengimo ir nuo stachanovietiškų rezultatų. Jei vilkikų, miškavežių neribosime ir neengsime, jie viską išveš. Net mus pačius miegančius pasikraus ir nubogins į sandėlius pasaulio pakrašty. Ir kelius sudrožtų per savaitę – liktų provėžos asfalte ir dykumos.

Arba mokytojai. Jei kas pabandytų mūsų pedagogams mokėti trigubai daugiau, jie iškart pradėtų dirbti taip gerai, kad 50 proc. abiturientų įstotų į oksfordus, kiti 50 proc. – į kembridžus. Kiltų suirutė, Vilniaus universitetą okupuotų lenkai, žemės ūkio technikumus – kolorado vabalai, o technologijos universitetus – kinai, kiborgai ir robotai. Čia gal kiek perlenkiau lazdą. Bet jei mūsų švietimo sistema lygiuotųsi į Vakarus, į kiekvieną kaimo mokyklą tektų priimti daugiau mokytojų, nei yra mokinių. Nes klasėse mokinių mažėja, o specialiųjų poreikių turinčių, nemokytinų, indigo, alfa Y, beta X ir dar bala žino kokių jaunuolių daugėja. Mūsų valstybė tiek lėšų niekada neturės. Todėl geriau palikti gyvenimo mokyklas, kokios yra dabar. Savieigai. Ir tegu išlieka stipriausi. Tegu visokie burgiai su savo taisyklėmis dreba prieš kiečiausius.

Sudėtingiausia išaiškinti žemdirbiams. Man tai aišku, kodėl mūsų duonos, dešrų ir sūrių augintojai uždirba keliskart mažiau nei kolegos iš Vakarų. Nes Lietuvos ūkininkai pagamina tik tiek maisto produktų, kiek suvalgoma. Pavyzdžiui, jei Vilniuje prekybos centre maisto produktų galiojimo laikas eina į pabaigą, juos surenka, rūpestingai nuplauna, nuveža į giminingą piceriją, kur visa tai pavirsta picomis su 50–70 proc. nuolaidomis. Žodžiu, mūsų žemdirbiai užaugina tik tiek, kiek mes suvalgome. O štai Vakaruose ūkininkai pagamina tiek maisto, kad jo pakanka ne tik milijonams pamaitinti, bet ir išmesti – kasdien tūkstančiai tūkstančių tonų keliauja į konteinerius. Skirtumas man akivaizdus, bet mūsų ūkininkams neišaiškinsi.

Paguodai galima pridurti, kad ir mūsų Seimo nariai gauna kuklias pajamas, jei palygintume su europarlamentarais ir pan. Ir prezidentė, ir ministrai. Ir teisėjai visokie. Ir prokurorai. Ir net policininkai. Kaip čia taip yra? Negi ir mūsų valdžios sprendimai yra trečdaliu švelnesni, mažiau įpareigojantys negu tų pačių estų įstatymai? Daugeliu atvejų – taip. Ar Lietuvos Respublikai priesaiką davęs pareigūnas sulaikydamas įstatymo pažeidėją antrankius ant riešų užveržia dvigubai švelniau? Priešingai. Ar Skandinavijos šalyse areštinės ir laisvės atėmimo vietos yra trigubai baisesnės? Anaiptol. Ar sąlygos pasitaisyti ten geresnės? Taip, nes humaniškesnės. Viskas darosi painu, jei socialinį ir kitokį teisingumą bandai įvertinti pinigais. Jei Lietuvoje slaugė mėnesį pacientams leis vaistus už 500 eurų į rankas, o po mėnesio, emigravusi, už 2000 eurų, ar tai reikš, kad naujieji jos pacientai sveiks keturgubai efektyviau? Dažniausiai taip ir bus.

Kodėl taip yra, galėčiau paaiškinti, jei būčiau ne Balys Godauskis, o koks nors Ball Godskin iš „Fox“ ir gaučiau nepadorų honorarą.  Juokauju, nekankinsiu, pasakysiu skirtumą, lemiantį mažesnes pajamas, – tai viso labo tėra tik hadronų greitintuvas, kvantiniai kompiuteriai ir visos kitos kosminės technologijos. Kai jų turėsim pakankamai, atlyginimai patys pakils.

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 135448 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-06-02 16:25:53 [post_date_gmt] => 2015-06-02 14:25:53 [post_content] => (Vyčio Snarskio pieš.) [post_title] => kvantiniai finansai small [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => kvantiniai-finansai-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-06-02 16:25:53 [post_modified_gmt] => 2015-06-02 14:25:53 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135447 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/06/kvantiniai-finansai-small.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai