Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Komentarai

Lyderystės krizė

Ovidijus LUKOŠIUS
IQ vyriausiasis redaktorius
| 2015-07-06

Mus valdo bailiai. Visus tris aukščiausius valstybės vadovus apima keisčiausiais simptomais pasireiškianti kone paralyžiuojanti būsena, kai tik vietos ar užsienio žurnalistai paklausia apie tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimą.

Štai premjerą Algirdą Butkevičių ištinka mažakalbystės priepuolis. „Ne, aš turiu savo nuomonę, kurią esu išsakęs ne vieną kartą. Ačiū“, – teištarė ministras pirmininkas, paklaustas apie siūlymą įteisinti tos pačios lyties asmenų partnerystę. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė po panašaus Žinių radijo žurnalistų užduoto klausimo net paprasčiausiame sakinyje ėmė painioti gimines: „Aš esu tradicinės šeimos atstovas.“ Tačiau niekam nepavyko pranokti prezidentės Dalios Grybauskaitės – ji net nutraukė interviu su Latvijos televizijos žurnalistu, kai šis valstybės vadovės pasiteiravo, ar mūsų šalyje nesirengiama įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokų: „Lietuvoje šia tema nevyksta didelių diskusijų ir manau, kad šis klausimas nėra aktualiųjų sąraše.“

Apsimesti, kad ši tema nesvarbi, gali tik aklas, kurčias ar kvailas. Kad ir kaip į tai žiūrėsi, klausimas yra aktualus. Jis tiesiogiai liečia tūkstančius mūsų šalies piliečių – jų orumą ir paprasčiausių teisių apsaugą. Tai svarbu dėl mūsų šalies įvaizdžio arba, sakant labai pragmatiškai, ir dėl tiesioginių užsienio investicijų. Pagaliau ši tema aktuali ES, į kurios nuomonę aukščiausi valstybės vadovai dažniausiai uoliai (kartais net pernelyg) įsiklauso.

Politikų baimę atvirai ginti žmogaus teises nulėmė arba sovietinis mentalitetas, arba ciniškas politinis išskaičiavimas. Greičiausiai, ir viena, ir kita.

 

Katalikiškajai Airijai įteisinus tos pačios lyties asmenų santuokas, demokratinėse pasaulio šalyse – nuo Vokietijos iki Australijos – didėja spaudimas politiniams lyderiams rengtis priimti panašius sprendimus. Europa šiuo požiūriu pasidalijusi į tris dalis. Gėjų ir lesbiečių santuokas yra įteisinusi jau minėta Airija, Jungtinė Karalystė, Islandija, Ispanija, Portugalija, Prancūzija, Belgija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Danija, Švedija, Norvegija, Suomija. Partnerystė legalizuota Vokietijoje, Šveicarijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje, Austrijoje, Čekijos Respublikoje, Vengrijoje ir Estijoje.

Pažiūrėję į viso pasaulio žemėlapį dar kartą įsitikinsime, kad religija ir tariamos tradicinės šeimos vertybės, kuriomis vis bando prisidengti mūsų politikai, čia niekuo dėtos. Žmonių, ir homoseksualių, teisės realiai ginamos daugelyje puritiniškomis laikomų JAV teritorijų, Meksikoje ir demokratinėse Pietų Amerikos šalyse, kurių visuomenės gyvenime krikščionybė ir bažnyčia vaidina gerokai didesnį vaidmenį nei Lietuvoje. Gana ryškią požiūrio į tos pačios lyties asmenų santykius liniją žymi demokratinė šalių patirtis – visuomenė tolerantiškesnė ten, kur žodžio laisvė nevaržoma daugiau dešimtmečių. Žinoma, yra išimčių. Ir Estija – viena jų.

Tad Lietuvos vadovų ir didžiosios daugumos politikų baimę atvirai ginti žmogaus teises nulėmė arba sovietinis mentalitetas, arba ciniškas politinis išskaičiavimas. Greičiausiai, ir viena, ir kita.

Galbūt tai paguos, nes cinizmas yra daugelio, net ir subrendusių demokratijų, politikų bruožas. Visuomenės apklausos Vokietijoje rodo, kad mažiausiai 74 proc. šios šalies gyventojų pritaria tos pačios lyties asmenų santuokoms, tačiau kanclerė Angela Merkel įvykių nenorėtų skubinti bent jau iki 2017 m. rinkimų, nes ši tema gali tapti koziriu derantis dėl koalicijos su vienais ar kitais galimais partneriais. Priminsiu, Vokietijoje svarstoma dėl santuokos, nes partnerystė jau įteisinta.

Svarbiausia šio komentaro tema – ne žmonių teisės, nes demokratinėje šalyje apskritai jos nebeturėtų būti diskusijų objektas, bet katastrofiška lyderystės krizė. Tikri lyderiai turi savo nuomonę ir ją gina, nors jai gali nepritarti dauguma vietos rinkėjų arba, priešingai, ji prieštarautų europinei pozicijai.

Tačiau įsivyrauja kone anoniminių peticijų ir parašų rinkimo tendencija, kai, pavyzdžiui, siekiama apginti kokį korumpuotą merą, kurio teisėsauga po laimėtų rinkimų neprileidžia prie realios valdžios, nors jis pats prieš tai kaip galėdamas vilkino teismų procesus.

Pareikšti kitokią poziciją politikai, dažnai ir kiti nuomonių lyderiai, vis dažniau vengia ir daugiau aktualių klausimų. Artimųjų Rytų ir Afrikos pabėgėliai, privalomoji karinė tarnyba ar net seniai įgrisusi kitataučių pavardžių rašyba yra keletas pavyzdžių, kai reikėtų plačios ir dalykiškos diskusijos, kuri būtų užbaigta tvirtais sprendimais. Valstybės vadovai turėtų būti priekyje ir siūlydami idėjas, ir laužydami stereotipus. Tačiau kol kas jie baikščiai neria į krūmus.

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 135874 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-06-30 13:54:14 [post_date_gmt] => 2015-06-30 11:54:14 [post_content] => [post_title] => Ovidijus Lukosius small [post_excerpt] => Ovidijus Lukošius [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => ovidijus-lukosius-small-10 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-06-30 13:54:14 [post_modified_gmt] => 2015-06-30 11:54:14 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135873 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/06/Ovidijus-Lukosius-small1.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai