Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Komentarai

(Ne)aktuali klasika

Ramūnas Čičelis
Literatūrologas
| 2014-10-13

Nors iškilių klasikų gimimo metinių ar kitokių literatūrinių jubiliejų minėjimo šalies mastu, atkūrus nepriklausomybę, tradicija nelabai sena, turbūt niekas negalėtų pasakyti, kodėl Martyno Mažvydo „Katekizmo“ išleidimo sukaktis 1997-aisiais buvo prisiminta kur kas kukliau nei Maironio ar Kristijono Donelaičio gimimo metinės. Gal valstybė per dešimtmetį tapo brandesnė, turtingesnė, gal net kultūringesnė? O gal tai kaip tik rodo mūsų regresą?

K. Donelaičio gimimo 300-osios metinės nėra išskirtinės: įvyko daugybė smulkių renginių, reikšmingų diskusijų, sukurta spektaklių ir vizualiųjų kūrinių, kurie neretai yra tik­rai aukštos meninės vertės. Didžiosios Lietuvos kultūrą į Tolminkiemį ir Karaliaučių šiais metais vežė ne vienas mūsų rašytojas, poetas ir literatūros kritikas. Visgi tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo labai rimta, nesunkiai gali pavirsti ironijos objektu. Dar sveikiau, jei K. Donelaičio metinės paskatina autoironiją. Pašiepti save tikrai yra dėl ko – klasiko jubiliejui paminėti skirti ir renginiai, ir kūriniai dažnai atskleidžia, kad tebegyvename neaišku kada: nei renesanso ar baroko, nei tarpukario Lietuvos, nei sovietmečio, nei šiandienės postmodernybės laikotarpiu. Minint K. Donelaičio gimimo metines, visų išvardytų epochų ženklai, ritualai keistai susipina ir sukuria sunkiai suvokiamą tikrovės mišinį, parodantį mūsų literatūros ir kultūros suvokimo seklumą.

Klasiko jubiliejui paminėti skirti ir renginiai, ir kūriniai dažnai atskleidžia, kad tebe­gyvename neaišku kada.

Jei gyventume XVIII a., literatūros klasikos monumentalumas, pažangos idėjos, literatūros teksto kaip didžiojo pasakojimo interpretavimas nestebintų. Deja, daugelis K. Donelaičio metinių renginių atrodo, lyg būtų reprodukuoti iš to laikotarpio. Juk nuovoka sako, kad toks siauras ir didingas literatūros vaidmens visuomenėje traktavimas šiandien jau anachronizmas: istoriškai nutolintas klasikos skaitymas nesunkiai paverčia ją ideologine kliše, ir nebesvarbu, ar poemos „Metai“ kūrėjo gimimo jubiliejus paminėtas 20, ar 25 kartus vykusiuose renginiuose. Visi yra vieno ir to paties standartinio, nekritinio, neaktualaus mąstymo rezultatas. Tokios dažniausiai savivaldybėse vykstančios šventės nepaskatina naujų literatūros skaitymų, nes neįtraukiamos į platesnį kultūrinį kontekstą ir keistai primena kitą praeities reliktą – tarpukario masines šventes, kurias kopijuoti šiandien jau yra komiška. Tačiau ne visiems – ir kultūros strategai, ir kūrėjai nesunkiai sugalvoja ideologinių motyvų, kodėl pasenusios formos tariamai tebėra gyvybingos.

Per jubiliejinius metus akademinėse institucijose dažnai išleidžiama vertingų monografijų, įvyksta kelios originalios diskusijos apie minimo poeto kūrybą, jos vaidmenį šiandien, tačiau šių renginių atgarsiai ir idėjų įtaka kultūriniam laukui (ypač mokykloms ir gimnazijoms) tokia silpna, kad kalbėti apie šiuolaikinės visuomenės ir renesanso bei baroko literatūros susitikimą sunkiai įmanoma. Dažnas akademinis K. Donelaičio gimimo metinių renginys keistai primena sovietmetį dėl tebegyvo akademikų įsitikinimo, kad jie, kaip ir XX a. devintojo dešimtmečio Lietuvoje, tebeturi didžiulę visuomeninę galią, kuri anuomet sukėlė nacionalinį išsivadavimą. Kad ir kaip būtų gaila pripažinti, mokslinis mąstymas šiandien mūsų šalyje, kaip ir daugelyje Vakarų valstybių, jau gerokai marginalesnis nei prieš ketvirtį amžiaus.

Klasika negailestinga, nes daugelis bandymų naujam gyvenimui prikelti istoriškai nutolusius literatūros tekstus ir jų kūrėjus geriausiu atveju atskleidžia kultūros žmonių fiksaciją praėjusiame, negyvame, vadovėliniame, niekaip šiandien nepratęsiamame laike. Kartais būna dar blogiau – literatūra išniekinama kičiniu ir tiesiog tuščiu politiniu žargonu, kuris dažniausiai skamba iš valstybės institucijoms atstovaujančių valdininkų lūpų.

Klasika yra didi, nes joje slypi galimybės demaskuoti šiandienos gyvenimo karnavališkumą, atskirti parodomąjį veiksmą nuo prasmės veiksmo. Senieji mūsų literatūros tekstai iš tiesų kalba šiuolaikiškas tiesas: vien ko verta galėtų būti religinio ir socialinio pakantumo problemos analizė šiandienos Lietuvoje, remiantis poema „Metai“ ir jos autoriaus gyvenimu; arba bendruomenės kaip gyvo darinio, turinčio savo pasaulėvaizdį, vertybes, santykius, bendrą kūrybą, aktualizavimas, priešinant jį posovietinės Lietuvos asmeniniam privatizmui, kurį yra nagrinėjęs sociologas ir kultūrologas Vytautas Kavolis; arba šių dienų lietuvio kaip miestiečio savivokos sureikšminimas poemos „Metai“ kontekste. Vertingų idėjų sąrašą daugelis kultūros žmonių žino ar bent numano, tačiau tokiems sumanymams paversti tikrove reikia kur kas daugiau (savi)refleksijos ir pastangų, nei pasenusioms „tiesoms“ kartoti.

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 130761 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-09-25 13:51:24 [post_date_gmt] => 2014-09-25 10:51:24 [post_content] => [post_title] => Ramunas Cicelis [post_excerpt] => Ramūnas Čičelis [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => ramunas-cicelis [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-09-25 13:51:24 [post_modified_gmt] => 2014-09-25 10:51:24 [post_content_filtered] => [post_parent] => 130760 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/09/Ramunas-Cicelis.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai