Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Kultūra

Gydytojas iš Geto Aukų aikštės

Viktorija Vitkauskaitė, „Intelligent Life“ | 2014-01-24

Garsaus daktaro Cemacho Šabado įgyvendintų sumanymų sąrašas buvo didesnis už Vilniaus žemėlapį. Legendinės asmenybės gyvenimą sekusi Viktorija Vitkauskaitė domėjosi, ką miestas jau buvo spėjęs užmiršti apie savo geradarį.

 
Jei su C. Šabadu būtume amžininkai, ko gero, kasdien prasilenktume tose pačiose Vilniaus gat­vėse. XX a. pirmosios pusės žydų bendruomenės lyderio keliai driekėsi daugiausia per Senamiestį: vingiavo nuo namų iki mokslinės draugijos, nuo ligoninės iki našlaičių prieglaudos, nuo mokyklos iki Vilniaus miesto tarybos buveinės.

Tuomet aktyvaus visuomenės veikėjo, humanisto, gydytojo ir medicinos teoretiko bendražygiai net negalėjo įsivaizduoti, kaip greitai visa tai pasikeis. Praėjus mažiau nei 80 metų po C. Šabado mirties kažkodėl taps įmanoma, netgi paprasta nežinoti, kad čia pat, Kauno gatvėje, veikiančioje ligoninėje dirbo garsusis medikas. Kad šalia esančioje V. Šopeno gatvėje buvo našlaičių namai, taip pat sulaukdavę dažnų šio daktaro vizitų. Kad jo namai stovėjo tuometinėje Pohuliankos gatvėje (dabartinėje J. Basanavičiaus), o kitoje pusėje veikė garsiojo YIVO – mokslinio žydų instituto – būstinė. Telieka pridurti, kad C. Šabadas buvo vienas šio instituto Vilniuje įkūrėjų.

Sekant legendinio vilniečio pėdsakais ryškėja, koks tirštas ir intensyvus iki holokausto buvo žydiškas tarpukario Vilnius. 1920 m. surašymo duomenimis, žydai sudarė kiek daugiau nei trečdalį visų Vilniaus gyventojų. Prieš Antrąjį pasaulinį karą mieste buvo daugiau kaip 100 sinagogų ir mažesnių maldos namų. Virė aktyvus ne tik religinis, bet ir kultūrinis gyvenimas: miestas garsėjo kaip žydų knygų leidybos centras. Šiandien neišlikusi Mato Strašūno biblioteka buvo kultūros lobynas, kuriame sukaupta 35 tūkstančiai istorinių ir mokslinių knygų bei rankraščių. Kelis kartus tarpukariu Vilniuje vyko pasaulio žydų suvažiavimai.

Didžiulį indėlį į žydų bendruomenės gyvenimą įnešė ir C. Šabadas. Pirmiausia – profesinį. Vilniuje gimęs, Maskvoje medicinos studijas baigęs daktaras gimtajame mieste iš visų jėgų siekė pagerinti gyvenimo sąlygas bei sveikatos priežiūrą nepasiturintiems žmonėms. Profilaktikos punktai, kūdikių namai, vargšų sveikata besirūpinanti draugija, skurstančius moksleivius maitinančios valgyklos – visa tai Vilniuje buvo įkurta C. Šabado iniciatyva. Vargingesniems miestiečiams nuolat trūko maisto bei drabužių. Tuo taip pat rūpinosi daktaras: pavyzdžiui, kūdikius auginančioms moterims projekto „Pieno lašas“ nariai nemokamai duodavo pieno, maisto produktų ir drabužių.

Vien profesiniais interesais gydytojas neapsiribojo. Rankų pirštų nepakaktų suskaičiuoti organizacijoms, kurioms priklausė ir kuriose aktyviai veikė C. Šabadas. Dėl pilietiškumo ir drąsos jam netgi teko pusmetį praleisti Lukiškių kalėjime. Per 1905-ųjų revoliuciją į ligoninę, kurioje dirbo šis daktaras, buvo atgabenta caro kareivių sužeistų civilių. Medikas pareikalavo policijos viršininko sustabdyti tokius nusikaltimus ir už tai buvo nuteistas.

Gydęs ir slaugęs Pirmojo pasaulinio karo sužeistuosius bei pabėgėlius, antrojo visuotinio konflikto C. Šabadas nesulaukė. Taip pat ir holokausto baisumų, Vilniaus centre įkurto geto bei jo likvidavimo, kurio 70-ąsias metines minėjome praėjusių metų rugsėjį. Susižeidęs koją, daktaras nuo kraujo užkrėtimo mirė 1935 metais. Gydytojo ir visuomenės veikėjo palaikus į žydų kapines dabartiniame Vilniaus Šeškinės rajone lydėjo minia žmonių, o nekrologą pasirašė 45 organizacijos. Iki ateinant naciams dar suspėta vieną sostinės gatvę pavadinti jo vardu, bet tik keleriems metams, kol holokaustas pasiekė Šiaurės Jeruzale vadintą miestą.

Vėl garsiau apie C. Šabadą Vilniuje pradėta kalbėti tik prieš šešerius metus, kai Mėsinių ir Ašmenos gatvių sankirtoje buvo atidengta gydytojui skirta skulptūra. Šiuo metu veiklą pristabdžiusio Litvakų fondo tuometinis direktorius Sigitas Babilius su pasiūlymu taip įamžinti iškilią asmenybę kreipėsi į skulptorių Romual­dą Kvintą. Bendri sumanymai su menininku buvo suvedę jau anksčiau: Litvakų fondas iš dalies parėmė ir kitą jo skulptūrą – skirtą rašytojui Romainui Gary, litvakų kilmės prancūzų literatui, kurio vaikystė, kaip ir dalis C. Šabado gyvenimo, prabėgo anuometinėje Pohuliankoje. Jaukus, žmogaus mastelio, jokiais aukštais postamentais nuo praeivių neatribotas R. Gary pagerbiantis kūrinys sužavėjo tiek užsakovus, tiek, jau vėliau, ir praeivius.

Tą patį galima pasakyti ir apie skulptūrą C. Šabadui, vaizduojančią su maža mergaite besikalbantį daktarą. R. Kvintas siekė sudaryti įspūdį, kad gydytojas – vienas iš praeivių, išėjęs pasivaikščioti ir sutikęs mergaitę. Medikas ypač daug dėmesio skyrė vaikų sveikatos problemoms, šie juo pasitikėjo ir nebijojo, atitempdavo gydyti dar ir savo naminius gyvūnus. Vaikštinėdami buvusio geto teritorijoje, sekdami biografiniais gydytojo pėdsakais R. Kvintas ir S. Babilius rinko kūriniui tinkamiausią vietą. Geto Aukų aikštės kampe įkomponuota jauki C. Šabado ir katiną laikančios mergaitės skulptūra greitai tapo neabejotinai viena lankomiausių sostinėje. Prigludę prie daktaro peties, žiemą vasarą fotografuojasi tiek pavieniai praeiviai, tiek ir gausiomis grupėmis užplūstantys turistai. „Meilės ženklų išties daug, gėlių ten padedama labai dažnai“, – neslepia paprastai apie savo kūrinius nedaugžodžiaujantis R. Kvintas.

Daug vizualinės medžiagos, padedančios lipdyti skulptūrą, archyvai pasiūlyti negalėjo. Tačiau skulptoriui pavyko gauti keletą gydytojo nuotraukų. Kur kas gausesni pasirodė mediko veiklą įamžinę rašytiniai šaltiniai, liudininkų pasakojimai. Vienas jų – vilnietis Benjaminas Mackevičius – dalyvavo ir skulptūros atidengimo iškilmėse 2007-aisiais. Dar visai mažą sunkiai susirgusį B. Mackevičių išgydė pats C. Šabadas. „Kiekvienas žmogus turi vieną gimimo dieną. Aš turiu dvi“, – jidiš kalba į susirinkusiuosius kreipėsi B. Mackevičius, turėdamas omenyje kone stebuklingą savo pasveikimą.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 125602 [post_author] => 504 [post_date] => 2014-01-20 16:34:22 [post_date_gmt] => 2014-01-20 14:34:22 [post_content] => (V. Reivyčio nuotr.) [post_title] => paminklas [post_excerpt] => Skulptūra C. Šabadui vaizduoja su maža mergaite besikalbantį daktarą. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 125602 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-01-20 16:34:22 [post_modified_gmt] => 2014-01-20 14:34:22 [post_content_filtered] => [post_parent] => 125601 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/01/s1031064.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 125604 [post_author] => 504 [post_date] => 2014-01-20 16:38:02 [post_date_gmt] => 2014-01-20 14:38:02 [post_content] => (Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus archyvo nuotr.) [post_title] => Šabadas [post_excerpt] => Daktaras C. Šabadas vien profesiniais interesais neapsiribojo: gydytojas aktyviai veikė ir visuomeniniame Vilniaus gyvenime. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => sabadas [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-01-20 16:38:02 [post_modified_gmt] => 2014-01-20 14:38:02 [post_content_filtered] => [post_parent] => 125601 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/01/Sabadas.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai