Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Kultūra

Londono knygų mugė: vartotojas yra karalius

IQ | 2012-04-28

„Vartotojas yra karalius, o technologijos – valdžia už sosto“ – Londono knygų mugėje išgirsta mintis įstrigo leidyklų „Gimtasis žodis“ ir „Šarkos knygos“ atstovei Giedrei Čiapaitei ir simboliškai apibendrino ten dažniausiai linksniuotas temas. G. Čiapaitė IQ.lt  pasakojo apie mugės „greituosius pasimatymus“, knygas aplikacijų pasaulyje ir kitus skaitmeninio amžiaus iššūkius tradicinei leidybai.

–Kokie pagrindiniai Londono knygų mugės tikslai ir kam ji daugiausiai skirta?

–Londono knygų mugės principas – verslas verslui (business-to-business). Ji apima knygų, filmų, televizijos ir elektroninio turinio autorines teises bei susijusius produktus. Pagrindiniai dalyviai – leidėjai, literatūros agentai, didmenininkai ir kiti leidybos rinkos „žaidėjai“. Tai viena didžiausių pasaulio knygų mugių, skirta kontaktams, autorinių teisių pardavimu, tad jos formatas iš esmės skiriasi nuo Vilniaus knygų mugės, kuri orientuota į prekybą knygomis.

–Kokios temos bei klausimai kelti šiemet?

–Pagrindinis dėmesys buvo skirtas Kinijos leidybos rinkai. Buvo svarstoma kokios naujos perspektyvos atsiveria tokioje didelėje rinkoje, aptariamos  kinų leidybinės koncepcijos, galimybės pasaulinei leidybos rinkai rasti bendrų sąlyčio taškų su Rytais.

Taip pat nemažai diskusijų sulaukė temos, skirtos šių dienų vartotojams, šiuo atveju skaitytojams, jų elgsenos pokyčiams, leidėjų galimybėms prie jų prisitaikyti.

Asmeniškai man įdomiausios diskusijos buvo susietos su elektronine knygų platforma. Šiuo metu elektroninių knygų rinka vis dar sparčiai auganti. Didieji pasaulio leidėjai spekuliuoja duomenimis, kad apie 20 proc. pajamų surenka iš elektroninių knygų. Tačiau norint įsisavinti elektroninės leidybos rinką reikia supratimo, apimančio technologijas, turinio valdymo ir pateikimo galimybes, autorines teises. Taigi iš esmės diskusijų „karščiausi“ klausimai buvo: kokios leidėjų perspektyvos prisitaikyti aplikacijų pasaulyje (angl. apps world) ir išsilaikyti tiek elektroninės, tiek tradicinės leidybos rinkose.

Aplinkui sklido atgarsiai apie JAV teisminius procesus dėl elektroninių knygų kainų dirbtinio padidinimo bei kartelinio susitarimo tarp „Apple“ ir didžiųjų leidėjų. Šiuo atveju labai tiktų viena mugėje girdėta frazė – „consumer is king and technology is the power behind the throne“ (liet. Vartotojas yra karalius, o technologijos – valdžia už sosto) – didžioji elektroninių knygų rinkos dalis priklauso nuo technologijų, elektroninių knygų prekybos platformų kaip „Amazon“ (elektroninių knygų versija kindle)  ar „Apple“ produktų „iTunes“, „iBook“, „iBookstore“ ir pan. Kitaip tariant, skaitmeninis amžius atnešė naujų iššūkių tradicinei leidybai, ne vieną leidėją privertė susimąstyti, kokie pokyčiai mūsų laukia ir kaip su jais susidoroti.

–Kokia knygų leidybos ateities projekcija išryškėjo mugėje?

–Daug diskusijų kėlė elektroninės knygos, aplikacijos ir jų pritaikymas, tradicinės leidybos ateitis. Dar viena iš karštų temų – savileidyba (angl. selfpublishing) kaip alternatyva leidykloms. Kadangi leidybos rinka susiduria su perprodukcija, debiutuojantiems autoriams tampa vis sunkiau susirasti leidėją.

Kaip alternatyva atsiranda skaitmeninės platformos „Lulu“, „Wattpad“ ar „Amazon“, kurios suteikia galimybę autoriams išleisti savo kūrinius elektroniniu formatu bei platinti elektroniniuose knygynuose. Ar tai gali tapti grėsme leidybos verslui? Galbūt. JAV jau dabar galima rasti autorių, iš savileidybos užsidirbusių milijonus dolerių.

Įsivaizduokite situaciją, kuomet nutariate išleisti knygą, tačiau nesusirandate leidėjo. Čia jums į pagalbą ateina „Amazon“, siūlanti paketą paslaugų nuo redagavimo iki reklamos ir knygų platinimo. Jūs valdote procesą, t.y. nusprendžiate, kokių paslaugų jums reikia (redagavimo, maketavimo, viršelio dizaino ir t.t.), kaip atrodys ir kiek kainuos jūsų knyga. Turite idėjų, kaip ją populiarinti, knygą pradeda pirkti. Kiek iš to uždirbate? Pajamos iš vieno egzemplioriaus gali siekti 60-70 proc. leidinio vertės, kuomet didžiosios leidyklos atseikėtų 5-15 proc. Tačiau toli gražu ne kiekvienas užsidirbsite milijonus. Rinkoje, kurioje nėra kokybės kontrolės ar leidyklos užnugario, išsiskirti dar sunkiau.

–Londono mugės šūkis: “Making words go further” (liet. „Tegul žodžiai eina toliau“). Kaip jis atsispindėjo pačioje mugėje, jos renginiuose, stenduose?

–Šis šūkis nėra keičiamas jau kurį laiką. Negaliu tiksliai pasakyti kaip ilgai gyvuoja, tačiau kiek man teko lankytis šioje mugėje jis buvo naudojamas. Tad kažkokio išskirtinio dėmesio jam nebuvo skiriama. Kuo man patinka didžiųjų leidyklų stendai – tam tikru pastovumu, t.y. jau kelintą kartą lankydamasi mugėje randu juos toje pačioje vietoje, išlaikiusius savo stilistiką.

–Kokią  „karščiausią“ naujieną parsivežėte iš Londono? Kas jums paliko didžiausią nuostabą?

–Susitikimai su autorinių teisių agentais primena „greitų  pasimatymų sistemą“. Aukšte, kuriame susitinka autorinių teisių agentai ir leidėjai, norintys jas įsigyti, paprastai būna apie 400-500 stalų, prie kurių abi pusės susitikimui skiria 30 minučių savo laiko ir juda toliau. Kiekvienas mano susitikimas tradiciškai prasidėdavo nuo karčiausių naujienų pristatymo. Tad jų labai daug.

Tačiau iš jų visų galėčiau išskirti Harrio Potterio autorės  J.K. Rowling naujausią knygą suaugusiems „The Casual Vacancy“. Jai šioje mugėje buvo skirta tikrai daug dėmesio. Bent kelios leidyklos kaip savo karščiausią naujieną pateikė populiariosios britų atlikėjos Adele biografijas. Kaip ir pernai, po keturių dienų maratono likau maloniai susižavėjusi knygų ir tematikų gausa.2 psl. >>

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/538445_10150850929096320_705416319_11650751_2115110592_n-596x447.jpg ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [2] => stdClass Object ( [guid] => ) [3] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai