Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Kultūra

Naujų knygų lentyna: ir IQ, ir sielai

IQ | 2012-04-29

Intelektualūs malonumai – šio sekmadienio IQ.lt knygų lentynoje. Pradėsime nuo Lietuvos mokslų akademijos narių pasvarstymų apie svarbiausias humanitarines ir socialines grėsmes Lietuvai, tęsime sklaidydami istorinės knygos apie Adolfo  Hitlerio fenomeną Europoje puslapius ir atokvėpiui – šiek tiek kibirkščiuojančių jaunosios kartos poeto Gyčio Norvilos eilių, kurias skaityti tuoj prireiks ieškoti paunksnės.

1. „Nerimas: svarbiausių humanitarinių ir socialinių grėsmių bei jų pasekmių Lietuvai įžvalgos“, Viktorija Daujotytė, Valentinas Mikelėnas, Arvydas Šliogeris, Aleksandras Vasiliauskas, Vladas Žulkus.  „Tyto alba“, 2012 m. –  191 p.

Šioje knygoje Lietuvos mokslų akademijos tikrieji nariai –  literatūrologė, filosofas, istorikas, teisininkas ir ekonomistas – kiekvienas savaip žvelgia į svarbiausias humanitarines ir socialines grėsmes bei jų padarinius Lietuvai. Atsižvelgdami į tai, kad visapuse Lietuvos strateginės situacijos moksline analize nesidomi nei mūsų išrenkamos valdžios, nei biurokratinis aparatas, mokslininkai patys ėmėsi analizuoti  humanitarinę, socialinę, ekonominę ir teisinę mūsų valstybės situaciją.

Apie nerimą keliančias grėsmes neatsitiktinai prabilta Mokslų akademijoje – juk būtent čia subrendo Sąjūdžio, Žaliųjų judėjimo ir kitos pilietinės iniciatyvos, mokslininkai vieni iš pirmųjų kėlė Lietuvos nepriklausomybės idėjas ir vieni iš pirmųjų įspėja dėl jai kylančių grėsmių. Kol kas neturime kompleksinės šalies situacijos analizės, atliktos remiantis stiprybių, silpnybių, galimybių ir grėsmių įvertinimo metodologija. Tokiai analizei atlikti reikia inicijuoti daug išsamių studijų, reikalaujančių visų Mokslų akademijos skyrių ir šalies mokslo institucijų pastangų, o šios knygos autoriai pateikia įžvalgas apie bene svarbiausias – humanitarines – grėsmes ir galimus jų padarinius.

Humanitarinis laukas pats bendriausias, labiausiai susijęs su žmogaus gyvenamuoju pasauliu, vis dėlto kone visose šalies gyvenimo srityse juntamas didėjantis humanistinio aspekto trūkumas. Iš šių įžvalgų autorių penketuko net trys humanitarai savitai pateikia humanistinį grėsmių vertinimą, o teisininkas ir ekonomistas apibendrindami komentuoja, ką gali ir ko negali teisė bei ekonomika. Pateiktos grėsmių įžvalgos nėra išbaigtas mokslinis darbas, tačiau jomis siekiama paskatinti tolesnius tyrimus, skirtus  analizuoti Lietuvos strateginę situaciją ir aiškintis nacionalinės pažangos strateginius prioritetus.

V. Daujotytė: Valstybė, siekianti ateities, turi gyventi veidu atsigręžusi į kultūrą pačia bendriausia prasme; kultūrai priklauso ne tik opera, knyga, paveikslas ar performansas, kultūrai priklauso ir rūpestis nuošalios mokyklos mokinukais.

V. Milelėnas: Teismų teisės kuriamoji funkcija kai kuriose valstybėse yra tokia akivaizdi ir agresyviai aktyvi, jog su nerimu imta kalbėti apie tai, kad teismai tapo pačia pavojingiausia valstybės valdžios šaka.

A. Šliogeris: Dešimt nepriklausomybės metų parodė visišką mūsų bejėgiškumą beveik visose gyvenimo srityse – ekonomikos, technologijų, administracijos, politikos, kultūros ir intelektualinėje.

A. Vasiliauskas: Kuo labiau blogėja žmonių gyvenimo kokybė ir sąlygos šalyje, tuo ambicingesni, bet nerealūs ilgalaikiai strateginiai tikslai primygtinai peršami žmonėms.

V. Žulkus: Ar Lietuvai tikrai reikalingesni išsilavinę amatininkai, praktikai ir siaurų technologijos mokslų šakų specialistai? Ar tikrai nereikalingi filosofai ir menininkai, neva mintantys verslo uždirbtais pinigais, savo įžvalgomis kartais gąsdinantys visuomenę ir gadinantys gyvenimą politikams?

2. „Hitlerlendas“, Andrew Nagorski. „Obuolys“, 2012 m. – 472 p.

Šių dienų XX a. istorijos skaitytojams, besidomintiems Antruoju pasauliniu karu, sunku suvokti, kaip pasaulis galėjo ramiai stebėti Hitlerio iškilimą į valdžią, Vokietijos karinės galios augimą, žydų persekiojimus bei rasistinę politiką ir nieko nesiimti? Juk šalis nebuvo izoliuota, priešingai, tuo metu Vokietijoje, o ypač Berlyne, lankėsi ir gyveno daugybė amerikiečių žurnalistų, politikų, sportininkų, meno atstovų, netgi kariškių. Kaip jie neperspėjo kraštiečių, kad nauja nacionalistų banga grasina nušluoti ne tik Europą, bet ir JAV? Kaip paaiškino ir pateisino svastikų gausėjimą Vokietijos miestuose?

Andrew Nagorskis nuveikė milžinišką darbą surinkdamas ir suausdamas daugybę atsiminimų, liudijimų ir dokumentų į vieną paveikslą, kaip amerikiečiai vertino Vokietiją tarpukario laikotarpiu. Jis „prakalbino“ tokias garsias asmenybes kaip W. L. Shireris, D. Thompson, H. Kaltenbornas, R. Helmas, Howardas K. Smithas, Ch. Lindburghas ir E. R. Murrow, taip pat daugybę nežinomų diplomatų, tarnautojų, verslininkų, rašytojų ir eilinių piliečių, tapusių Trečiojo reicho iškilimo liudininkais. Šis akis atveriantis pasakojimas apie amerikiečius dvidešimtojo amžiaus trečiojo ir ketvirtojo dešimtmečio Berlyne pateikia visiškai naują perspektyvą į temą, kuri mums atrodė labai gerai pažįstama.

Tarptautinės žurnalistų asociacijos OPC tris kartus apdovanotas už reportažus iš užsienio, žurnalistas A. Nagorskis (g. 1947 m.) yra „EastWest“ instituto, Niujorke įsikūrusios tarptautinių reikalų ekspertų organizacijos,  viceprezidentas ir viešosios politikos direktorius. Daugybę metų rašęs Newsweek, jis dirbo žurnalo biurų Honkonge, Maskvoje, Romoje, Bonoje, Varšuvoje ir Berlyne vadovu. Yra išleidęs istorinį romaną ir tris istorinės dokumentikos knygas, parašęs nesuskaičiuojamą skaičių straipsnių. Nors šiuo metu A. Nagorskis gyvena Niujorke, didžiąją laiko dalį praleidžia kelionėse rinkdamas medžiagą straipsniams ir knygoms.2 psl. >>

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/Hitlerlendas67dafe7dc568a3857ba616e25820d087-168x250.png ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [2] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/nerimas.-images-179x250.jpg ) [3] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [4] => stdClass Object ( [guid] => http://iq.lt/media/2012/04/Late-Night-Reading-books-to-read-64007_525_419-300x239.jpg ) [5] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) [6] => stdClass Object ( [guid] => ) [7] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai