Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Kultūra

Ne metas bėgti

Ieva REKŠTYTĖ | 2015-06-24

Pinčuko meno centro Kijeve meninės dalies vadovas Björnas Geldhofas prasidėjus neramumams šalyje nusprendė ne grįžti į gimtąją Belgiją, o likti Ukrainoje. Tarptautinei šiuolaikinio meno mugei „ArtVilnius’15“ besiruošiantis kuratorius kultūros apžvalgininkei Ievai Rekštytei pasakoja, kodėl karo kontekste menas tampa gyvybiškai svarbus.

Kaip jūs, žinomas belgų meno kuratorius, atsidūrėte Kijeve?

– Buvau čia pakviestas prieš šešerius metus. Po pokalbio su Viktoru Pinčuku (verslininkas, filantropas, vienas turtingiausių žmonių Ukrainoje – IQ past.) supratau, kad šios šalies visuomenei naujas meno centras yra labai svarbus ir reikalingas postūmis. O V. Pinčuko ryžtas sukurti ilgalaikį projektą ir absoliutus tikėjimas jo sėkme mane visiškai įtikino. Tiesiog negalėjau neprisidėti ir tokio pasiūlymo atmesti.

Su Pinčuko meno centru bendradarbiavęs meno kritikas ir parodų kuratorius Nicolas Bourriaud duodamas interviu IQ šį centrą pavadino fenomenu Rytų Europoje: jis jungia ryškiausių šiuolaikinių menininkų darbus, žymiausius kuratorius, susidomėjimas juo didžiulis, o sukauptos privačios kolekcijos galėtų pavydėti daugybė pasaulio galerijų. Kaip jūs suvokiate šio centro fenomenalumą?

– Padėtis Ukrainoje labai specifinė – valstybė nefinansuoja kultūros. Dėl šios priežasties Pinčuko meno centras priverstas dirbti kaip visuomeninė įstaiga ir atitikti žmonių poreikius. V. Pinčukas pasikvietė tarptautinę meno kuratorių komandą ir ji padeda sudaryti programą, be to, esame turbūt vienintelė kultūros įstaiga Ukrainoje, kuri niekada nėra susidūrusi su cenzūra. Tokiomis aplinkybėmis labai svarbu turėti tokį investuotoją filantropą, kuris prisiima visas rizikas. V. Pinčukas nuoširdžiai tiki, kad menas keičia visuomenę. Šis įsitikinimas susipina su galimybe ir noru į jį investuoti. Tai jau sėkmės formulė, lemianti fenomeno atsiradimą. Menas yra dialogas, o kad jis vyktų, privalai investuoti. Kalbu ne tik apie lėšas, bet ir apie profesionalų darbą, kūrybiškumą ir, be abejo, norą. Geras dialogas be pastangų neįvyksta.

Kai viskas pasisuka tokia linkme kaip Ukrainoje, labai svarbu ne iškart sprukti, bet rasti atsakymą, kuo gali būti naudingas šioje vietoje.

 

Londono „Serpentine“ galerijos meno kuratorius Hansas Ulrichas Obristas teigia, kad kuratorystė kaip profesija reiškia keturis dalykus. Pirmiausia – meno paveldo saugojimą, jungtį su meno istorija ir kūrinių pateikimą, tvarkymą. Tačiau šiandien iškyla kur kas didesnis iššūkis: „XIX a. į parodas eidavo tik keletas žmonių. Dabar kasmet jas lanko šimtai milijonų. Tai tapo masine priemone ir ritualu. Kuratorius taip ją [parodą] sudėlioja, kad ši tampa išskirtine patirtimi, o ne tik iliustracijomis.“ Ar jums kuratorystė šiandien kelia panašių iššūkių?

– Visiškai sutinku su H. U. Obristo mintimis: mūsų funkcija neapsiriboja meno išsaugojimu, jo apmąstymu, pateikimu. Šiandien kuratorius atsakingas ne tik menui, bet ir visuomenei, nes parodos pritraukia daug publikos. Kaip minėjau, menas yra dialogas, kuris vyksta dviem kryptimis. Kuratoriaus užduotis yra jam suteikti sąlygas, sugalvoti, kaip įtraukti lankytojus. Menas kalba auditorijai, tačiau ir ši turi sugebėti atsakyti. Jei tai neįvyksta, nemanau, kad paroda yra pasisekusi. Be šio elemento ji nevisavertė. Menas taip pat. Jo esmė – keisti mąstymo kryptis, schemas, būti aktualiam, kartais net gyvybiškai svarbiam visuomenei.

Kaip šis dialogas vyksta per karinį konfliktą?

– Įsitikinau, kad menas tokiomis komplikuotomis aplinkybėmis tampa ypač svarbus. Kai Ukrainoje prasidėjo neramumai, visuomenė puolė į kolektyvinę depresiją. Visas dėmesys buvo sutelktas vien į konfliktą, kitiems dalykams erdvės palikta minimaliai. Pinčuko meno centre nutarėme, kad reikia suteikti galimybę žmonėms apmąstyti pačią situaciją, sugrįžti prie diskusijos. Surengėme kelias specialias parodas ir filmų peržiūras. Rezultatas – tūkstančiai gyventojų plūdo į meno centrą. Jie norėjo išlaisvinti savo mintis. Tai neturi nieko bendro su eskapizmu, tai siekis susikurti erdvę, kurioje gali laisvai mąstyti, neapsiriboti tuo, ką bruka žiniasklaida, ir truputėlį kitaip pažvelgti į realybę, kurioje gyveni. Tai išlaiko kritišką mąstymą, nes jis esant tokiai padėčiai yra esminis. Menas padeda neįkristi į duobę, paskatina mąstyti reflektyviau, plačiau, keliomis kryptimis.

Gal svarstėte pasitraukti į saugesnę vietą, kai Ukrainoje prasidėjo neramumai?

– Pirmiausia rūpinausi, kaip apsaugoti šeimą. Tačiau mano žmona yra labai drąsi, ji suprato, kad reikia būti pasirengusiems, bet bėgti dar ne metas. Kai viskas pasisuka tokia linkme kaip Ukrainoje, labai svarbu ne iškart sprukti, o rasti atsakymą, kuo kaip savo srities profesionalas ir apskritai kaip žmogus gali būti naudingas šioje vietoje. Kai jį sau atradau, suvokiau ir pajutau, kad čia esu reikalingesnis nei anksčiau. Tad bėgti negaliu. Pinčuko meno centras taip pat gavo didesnę galimybę būti naudingas. Niekada nemaniau, kad menas turi užimti partizano poziciją, tačiau menininkai privalo kurti laisvai ir reflektuoti kontekstą, kuriame jie yra. Tai dažniausiai nebūna išankstinis nuosprendis būti politiškiems, socialiems, bet tiesiog natūralus poreikis atitikti bendrą klimatą. Menas iš esmės neturi ignoruoti svarbių dalykų. Primirštame, kad jis yra švelnioji galia.

Ar šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’15“ pristatysite būtent dabartinį konfliktą reflektuojančius menininkus?

– Mugės komanda paprašė specialios Ukrainos meno prezentacijos, nes šiųmetis renginys skirtas būtent šiai šaliai. Sumaniau sujungti keturis jaunus, šiandienę situaciją Ukrainoje originaliai, įdomiai reflektuojančius menininkus. Su jais projektus vykdėme jau kelerius metus. Manau, kad jie labai stiprūs ir atskleidžia, kokia yra jaunoji menininkų šioje šalyje karta, ką ji kuria ir kaip mąsto.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 135384 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-06-02 14:36:13 [post_date_gmt] => 2015-06-02 12:36:13 [post_content] => (Serge Illin nuotr.) [post_title] => _ILL2911 small [post_excerpt] => „Ukrainoje žmonės jaučia meno ir žinių alkį“, – teigia B. Geldhofas. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => _ill2911-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-06-02 14:36:13 [post_modified_gmt] => 2015-06-02 12:36:13 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135382 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/06/ILL2911-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 135385 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-06-02 14:37:39 [post_date_gmt] => 2015-06-02 12:37:39 [post_content] => (Pinčuko meno centro archyvo nuotr.) [post_title] => Chichkan(1) small [post_excerpt] => Pasak B. Geldhofo, Pinčuko meno centras – vienintelė kultūros įstaiga Ukrainoje, nesusidūrusi su cenzūra. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => chichkan1-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-06-02 14:37:39 [post_modified_gmt] => 2015-06-02 12:37:39 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135382 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/06/Chichkan1-small.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => stdClass Object ( [ID] => 135386 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-06-02 14:39:02 [post_date_gmt] => 2015-06-02 12:39:02 [post_content] => (Pinčuko meno centro archyvo nuotr.) [post_title] => _4IL0814 small [post_excerpt] => Su Pinčuko meno centro įsteigto Ateities kartos meno prizo nominantais. Pirmas iš kairės sėdi V. Pinčukas, greta jo – anglų menininkas Damienas Hirstas. Antroje eilėje pirmas iš kairės – meno centro vadovas Eckhardas Schneideris, už jo viršuje – B. Geldhofas. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => _4il0814-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-06-02 14:39:02 [post_modified_gmt] => 2015-06-02 12:39:02 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135382 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/06/4IL0814-small.jpg [menu_order] => 3 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai