Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Kultūra

Sapnuoti Vilnių galima

„Intelligent Life“ | 2014-01-23

Kas garsina Lietuvos sostinę? Gedimino pilies bokštas? Šv. Onos bažnyčia? Arkikatedra? Teisingas atsakymas tikriausiai nėra taip akivaizdžiai matomas. Trys „Intelligent Life“ žurnalistės leidžiasi ieškoti Vilniaus garsenybių ir pasakoja savo istorijas — apie meilę, tikėjimą ir mokslą.

 
Laisvės simbolis

Paminklas maištingajam amerikiečių atlikėjui Frankui Zappai Vilnių ir Lietuvą užsienyje garsina labiau nei mūsų tautos didžiavyriai ar UNESCO saugomi gamtos bei architektūros šedevrai. Ir ne tik garsina. Lina Navickaitė susitinka porą, kuriai šis atminimo ženklas tapo lemtingas.

„Mūsų piršlys yra F. Zappa“, – kvatoja Irma. Jos vyras Federico pritariamai linkteli galvą ir iš lentynos traukia vinilo plokštelės aplanką. Lėtai rinkdamas lietuviškus žodžius ir įterpdamas vieną kitą anglišką, jis pasakoja, kaip 2003-iaisiais atsidūrė Lietuvoje. Informacinių technologijų specialistas, jau sulaukęs 30-ies, kad ir kaip keistai skambėtų, susidomėjo galimybe padirbėti „besivystančio pasaulio šalyje“. Jo akimis visiškai simbolinį atlyginimą turėjo kompensuoti nauja patirtis ir papildoma eilutė gyvenimo aprašyme.

„Mane sudomino du gauti darbo pasiūlymai. Vienas buvo iš Sarajevo, kitas – iš Kauno. Pastarasis darbas viliojo labiau, tačiau nieko nežinojau apie Lietuvą. Taigi sėdau prie kompiuterio ieškoti informacijos“, – prisimena italas.
Tąkart virtualioje erdvėje jo dėmesį patraukė tinklalapyje lonelyplanet.com paskelbtas turistų vadovas. Apie Lietuvą anglų kalba buvo rašoma: „Bet kuri šalis, suteikusi garbingą vietą dainininko F. Zappos paminklui, yra verta būti aplankyta. Kad Lietuva – veržliausia Baltijos šalis, liudija ne tiek valdžios taisykles laužantys paminklai, kiek bebaimis ir jaudinantis kelias nepriklausomybės link 1990–1991 m.“

Pirmųjų sakinių, tiksliau – paminėtos amerikiečių roko legendos pavardės, pakako galutinai apsispręsti. „Šis faktas labai mane suintrigavo, – pripažįsta Federico, ištikimas F. Zappos kūrybos gerbėjas. – Mano vyresnis brolis turėjo kelis šio atlikėjo albumus. Būdamas keturiolikos paėmiau paklausyti vieną jų – „Zappa In New York“, ir pakerėjo daina „The Black Page #2“. Nuo tada jis tapo mėgstamiausiu mano atlikėju. Turiu visus įrašus.“

Savo dievuko biustą Vilniuje Federico apžiūrėjo tik 2004 m. rugpjūtį, kai po pusantrų Lietuvoje praleistų metų ruošėsi skristi atgal į Italiją: „Ar jis paliko įspūdį? Nelabai. Aš gi buvau matęs „originalą“, kuriam neprilygs joks paminklas…“

Kur kas didesnį įspūdį svečiui „besivystančio pasaulio šalyje“ padarė šaltos žiemos, sovietinis palikimas, įsirėžęs tiek buityje, tiek lietuvių pasąmonėje, ir mėlynakė Irma, kurią Federico sutiko vienoje Kauno kavinių. „Jis priėjo prie manęs ir lietuviškai su tragišku akcentu pasisveikino: „Labas, kaip gyveni?“ Kadangi šis vaikinas nė kiek nepriminė užsieniečio, gana šaltai jam pasakiau, kad gali nesimaivyti ir kalbėti normaliai. Jis truktelėjo pečiais ir angliškai prisistatė, kas esąs ir iš kur. Tą akimirką pasijutau šiek tiek nejaukiai“, – pirmą susitikimą prisimena lietuvė.

Jai iki šiol stovi akyse nutrinta striukė, kuria vilkėjo Federico. Šis merginai paaiškino savosios pūkinės, Italijoje pirktos už daugiau kaip 200 eurų, neradęs po pasisėdėjimo viename Kauno klubų. Sutrikęs užsienietis bergždžiai klausinėjo barmeno ir lankytojų, kur galėjo dingti ant kabyklos pasieniui paliktas viršutinis drabužis. Kadangi už lango spaudė šaltukas, klube italas liko sėdėti iki paryčių, veltui vildamasis, kad svetimą apdarą pasiėmęs asmuo pastebės apsirikęs ir grįš jo grąžinti. Įstaigai baigus darbą, jam liko apsivilkti gerokai panešiotą striukę, kuri, išsiskirsčius žmonėms, vienintelė liko ant kabyklos.

Irma ilgai įkalbinėjo Federico nusipirkti padoresnį drabužį, juolab kad aprangos kainos Lietuvoje italui kėlė didžiulę nuostabą. Kaip ir lietuvių įprotis po sočių pietų ar vakarienės užsisakyti puodelį kavos su pienu, tradicinį italų pusryčių gėrimą, taip pat daugybė kitų dalykų, virsdavusių nesibaigiančiu klausimų srautu: kodėl Irmos ir jos draugų tėvų butai apstatyti tokiais pačiais baldais, kodėl daugiaaukščių liftuose dvokia, kodėl dauguma lietuvių puikiai kalba rusiškai, bet neprataria nė žodžio angliškai, kaip įmanoma išgyventi iš minimalios algos, siekiančios 430 litų, kodėl jis vienas važiuodamas taksi visada sumoka dukart daugiau nei lydimas lietuvių ir t. t.

Šiandien Federico su šypsena prisimena tuos pusantrų metų, praleistų Lietuvoje, ir pasvarsto, kad, jeigu ne tas F. Zappos paminklas, gal būtų pasirinkęs Bosnijos ir Hercegovinos sostinę. Jųdviejų su Irma namuose Šveicarijoje gana dažnai skamba roką ir džiazą sujungusio atlikėjo kūriniai. Italas žinojo, kad dainininkas, emigranto iš Sicilijos sūnus, niekaip nebuvo susijęs su Lietuva, čia nekoncertavo ir kad amerikiečio atminimo įamžinimu rūpinosi privatūs asmenys.

Grupelė entuziastų, kaip ir šios idėjos autorius fotomenininkas Saulius Paukštys, 1995-aisiais net nesusimąstė, kad biustas gali tapti ne tiek paties atlikėjo, o labiau Vilniaus garsinimo objektu: „Statydami paminklą neturėjome jokių planų ar strategijų. Mums svarbiausia buvo įvykdyti savo sumanymą.“ Šis sostinės valdžiai buvo pristatytas kaip atminimo ženklas ne tik maištingajam moderniosios muzikos tėvui, bet ir lietuvių kartai, kuri aktyviausiai dalyvavo atkuriant šalies nepriklausomybę. Roko dainininkas, kompozitorius, simfonijų, filmų kūrėjas sovietinėje Lietuvoje buvo tapęs vienu iš laisvės balsų, skambėjusių anapus geležinės uždangos. Anot fotomenininko, galimybė pastatyti šį F. Zappos biustą praėjus vos penkeriems metams nuo nepriklausomybės atgavimo buvo lyg naujos sistemos ir naujai atkurtos demokratijos išbandymas, mat idėja niekaip netilpo į griežtų paminklų statymo taisyklių rėmus.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 125576 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-01-17 18:01:07 [post_date_gmt] => 2014-01-17 16:01:07 [post_content] => („All Over Press“ nuotr.) [post_title] => Frankas Zappa [post_excerpt] => Frankas Zappa sovietinėje Lietuvoje buvo tapęs vienu iš laisvės balsų, skambėjusių anapus geležinės uždangos. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => various-5 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-01-17 18:01:07 [post_modified_gmt] => 2014-01-17 16:01:07 [post_content_filtered] => [post_parent] => 125575 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/01/AOP10.723886v.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 125577 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-01-17 18:08:02 [post_date_gmt] => 2014-01-17 16:08:02 [post_content] => (AFP nuotr.) [post_title] => Gailestingojo Jėzaus paveikslas [post_excerpt] => Įvairios Gailestingojo Jėzaus atvaizdo kopijos paplitusios viso pasaulio bažnyčiose. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => several-florida-churches-forced-to-consolidate-due-to-budget-constraints [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-01-17 18:08:02 [post_modified_gmt] => 2014-01-17 16:08:02 [post_content_filtered] => [post_parent] => 125575 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/01/41FP091001A297.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => stdClass Object ( [ID] => 125578 [post_author] => 581 [post_date] => 2014-01-17 18:10:32 [post_date_gmt] => 2014-01-17 16:10:32 [post_content] => (A. Ufarto/ BFL nuotr.) [post_title] => Europos geografinis centras [post_excerpt] => Skulptoriaus G. Jokūbonio sukurta balto granito skulptūra su aukso žvaigždžių vainiku simboliškai žymi Europos geografinį centrą. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => fb-ua00265 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-01-17 18:10:32 [post_modified_gmt] => 2014-01-17 16:10:32 [post_content_filtered] => [post_parent] => 125575 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/01/FB-UA00265.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai