Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Kultūra

V. Bareikis: nenoriu, kad teatras taptų relikvija

Agnė Patackaitė | 2013-09-20

„No Theatre“ – teatro judėjimas, jau ketverius metus skirtingose erdvėse kuriantis ne-teatrą,  naują savo sezoną „Menų spaustuvėje“ atidarė su ne-apdovanojimų ceremonija „No Awards“. Po šios premjeros su režisieriumi Vidu Bareikiu kalbėjomės apie naują sezoną, tapsiantį nauju „No Theatre“ kūrybos etapu.

 

– Kuo bus ypatingas ketvirtasis „No Theatre“ sezonas?

Per trejus praėjusius metus supratome, kas esame ir kas yra „No Theatre“. Įvyko lūžis, perėjome nuo intuityvaus kūrimo etapo į sąmoningą, nusistovėjo „No Theatre“ taisyklės. Natūraliai po truputį plėtėsi mūsų dėmesio ratas. Pradėjome nuo teatro teatre, teatralizuotų pasirodymų gatvėse. Ankstesniuose spektakliuose buvo kalbama apie tam tikras problemas. Pavyzdžiui, spektaklyje „Telefonų knyga“ – apie teatro problemas, „Mr. Fluxus arba Šarlatanai“  – apie meno problemas, o „Kovos klube“ pagal to paties pavadinimo Chucko Palahniuko romaną jau kalbama apie visuomenę. Šio sezono pradžios premjerose „No Awards“ ir „Nematomi priešai“ kalba ne apie menininką, aktorių, o apie žmogų ir jo egzistenciją.Tai  spektakliai-procesai, kuriuose žiūrovas ne tik matys, kaip kuriamas spektaklis, bet pats taps jo dalimi. Kuo toliau, tuo labiau suprantu, kad nepatinka sustabarėję ir nekintantys spektakliai, supakuoti į dėžutę ir pateikti žiūrovui.

 

– Vadinasi, jūsų teatras yra „čia ir dabar“?

Mes pasiliekame teisę keisti spektaklį nepaisant to, kada įvyko premjera. „Čia ir dabar“ teatre buvo visada, bet galbūt anksčiau jis galiojo labiau aktoriui, o ne žiūrovui. Šiuolaikinėje visuomenėje nekintantis teatras yra relikvija. Tada gal jau įdomiau eiti į, pavyzdžiui, paveikslų parodą, nes jeigu nervins, bus galima bet kada išeiti. Mūsų didžiausia siekiamybė, kad teatras netaptų relikvija.

 

– Koks buvo spektaklio „No Awards“ tikslas? Ar ketinate jį rodyti dar, ar tai buvo vienkartinis renginys?

Spektaklis „No Awards“ bus rodomas laikas nuo laiko. Buvo smagu, kad salė lūžo, toli gražu ne visi norintys pateko. Nors tai buvo nemokamas renginys, įsitikinome, jog auginamės savo publiką, turime gerbėjų, kurie nuolat seka mūsų veiklą. „No Awards“ renginio tikslas buvo perduoti, ką aktoriai, o ne personažai nori pasakyti. Teatre apskritai niekas negali tiksliai įvardyti, kas spektaklyje kalba: personažas ar aktorius, esantis scenoje. Šiame spektaklyje buvo patys aktoriai, o ne specialiai kurti charakteriai.

Ne tik visada palaikantys artimieji, bet ir kiti svarbūs žmonės sakė, kad „No Awards“ buvo jautrus, paveikus spektaklis, prašė jį rodyti dar. Tai yra svarbiausias rodiklis, nusakantis spektaklio sėkmę. Po spektaklio mačiau šviesius žiūrovų veidus, ir tai yra geriausias atsakymas.

 

– Pernai kritiškai reagavote į tai, kad Auksinių scenos kryžių apdovanojimuose geriausiems moterų vaidmenims nebuvo nominuota nė viena aktorė. Pristatydamas spektaklį „Nematomi monstrai“, sakėte: tenedrįsta kas nors pasakyti, kad nėra ką apdovanoti. Ar šis spektaklis yra su pretenzija į būsimus apdovanojimus, ar priešingai?

Šįmet mūsų Auksinių scenos kryžių ceremonijoje nebus, nes jau turime savo ne-apdovanojimus, gautus „No Awards“ ceremonijoje. Auksinių scenos kryžių apdovanojimai tapo viena iš priežasčių, kodėl kūrėme „No Awards“. Teatro pasaulyje taip yra, jog sukūrus vaidmenį vėliau tikimasi gauti už jį apdovanojimą. Ilgai apie tai galvojau. Mane erzino, kad taip dingsta visas teatro kūrimo kaifas. Todėl nusimetame atsakomybę ir naštą, o kovo 27 d. bus gera šventė be intrigų.

 

– Spalio 8 d. Teatro arenoje įvyks spektaklio „Nematomi monstrai“ pagal Ch. Palahniuko to paties pavadino romaną premjera. Pernai Valstybiniame jaunimo teatre pristatėte „Kovos klubą“ taip pat pagal šio rašytojo knygą. Kodėl antrą kartą statote spektaklį pagal šio autoriaus kūrybą?

Statant spektaklius ieškoma bendraminčių aktorių, scenografo, kompozitoriaus. Mano idėjiniu bendraminčiu tapo Ch. Palahniukas, po kurio ne viena mintimi galėčiau pats pasirašyti. Esu susipažinęs su visa jo kūryba, o spektaklius pagal „Kovos klubą“ ir „Nematomus monstrus“ buvau tvirtai apsisprendęs statyti, tik dvejojame, nuo kurio pradėti. Pasirinkome „Kovos klubą“, kad vėliau žiūrovams būtų lengviau identifikuoti „Nematomus monstrus“. Taip susiklostė aplinkybės, kad vyrai pradėjo pirmi. Dabar turės progą „pasireikšti“ moterys, kadangi tai aktorėms parankus, moterims įdomus kūrinys.

Spektaklis „Kovos klubas“ buvo kurtas visai kitokiomis aplinkybėmis, jam buvo keliami kiti tikslai. Jis tapo repertuariniu, sėkmingai rodomu ir gyvu Jaunimo teatro spektakliu. Taip paneigėme mitą, esą Jaunimo teatras nėra palanki vieta naujiems spektakliams. Susipažinome su vyresnės kartos aktoriais, be to, mums – migruojančiam teatrui – buvo svarbu išbandyti dar vieną naują erdvę. „Nematomi monstrai“ yra išimtinai tik „No Theatre“ spektaklis, kuriame kalbama apie medijas, esamą ar nesamą dieviškąją televiziją. Vienas personažas klausia: „Galbūt mes visi esame Dievo realybės šou, tik vienintelė mums keliama sąlyga yra ta, kad negalime tapti nuobodūs, antraip Dievas perjungs kanalą.“ „Nematomi monstrai“ bus spektaklis-filmas. Spektaklis taps didžiule filmavimo aikštele, ekrane bus gyvai transliuojama knygos „Nematomi monstrai“ ekranizacija, o čia pat bus matoma, kaip ta ekranizacija yra kuriama. Jeigu viskas bus gerai, veikiausiai „Nematomi monstrai“ bus transliuojami gyvai internetu. Taip spektaklis įgaus dar daugiau ne-teatrališkumo, taps savotišku medijų miksu.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 122952 [post_author] => 504 [post_date] => 2013-09-20 11:31:24 [post_date_gmt] => 2013-09-20 09:31:24 [post_content] => („No Theatre“ archyvo nuotr.) [post_title] => Bareikis [post_excerpt] => „Aš labai myliu teatrą, tačiau kartu manau, kad tai didžiausia nesąmonė pasaulyje“, - sako V. Bareikis. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => bareikis [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2013-09-20 11:31:24 [post_modified_gmt] => 2013-09-20 09:31:24 [post_content_filtered] => [post_parent] => 122951 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2013/09/Bareikis.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai