Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Lietuva

A. Butkevičius: esu maksimalistas

Tomas Janeliūnas | 2014-12-15

Ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė turi nemažai galimybių išbūti visą kadenciją, nors ir prarado vieną koalicijos partnerių, pakeitė dalį ministrų. Su premjeru kalbasi IQ politikos redaktorius Tomas Janeliūnas.

Vyriausybės veiklos pradžioje buvo nemažai vertinimų, kad ji sunkiai įsivažiuoja, – vietoj ryžtingų sprendimų kuriamos darbo grupės, nesutariama dėl tokių svarbių klausimų kaip Visagino atominė elektrinė ir panašiai. Kada Vyriausybė pradėjo dirbti visa jėga?

– Kritika buvo labai arši, kartais nesuprantama ir logiškai nepagrįsta, ypač kai ji skambėjo iš didelę patirtį turinčių Lietuvos politikų. Manau, buvo stengiamasi pažerti kiek įmanoma daugiau abejonių, kad šiai Vyriausybei būtų kuo sunkiau greitai įgyvendinti savo tikslus. Rimtus darbus pradėjome jau nuo antrojo posėdžio, vykusio prieš pat Naujuosius metus. Sumažinome elektros energijos kainą, nepaisydami nuogąstavimų, kad tai pernelyg skuboti veiksmai. Šis sprendimas priimtas ne vadovaujantis populizmu ar stengiantis pataikauti žmonėms. Skaičiavimai parodė, kad turėjome galimybę apkarpyti elektros energijos kainą nenurėždami energetikos įmonių pelno.

Kitas drąsus sprendimas susijęs su šilumos ūkiu ir termofikacinių elektrinių Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje elektros gamybos kvotomis. Išsiaiškinome, kad jos nustatytos išsa­miai neapskaičiavus, kiek energijos vartotojams iš tikrųjų reikia. Tokiu atveju būtume priversti supirkti ir parduoti elektros energiją žinodami, kad jos gamybos kaina kur kas aukštesnė, nei turėtų būti. Mūsų sprendimu dabar Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatorius LESTO kiekvieną mėnesį užsako, kiek elektros energijos reikia pagaminti. Taigi, įvedėme šiokį tokį reguliavimą. Daugelis abejojo mūsų ryžtu, bet skaičiai iškalbingi: per penkis mėnesius sutaupėme apie 65 mln. litų. Dar vienas, mano požiūriu, labai drąsus žingsnis buvo perduoti elektros, dujų ir šildymo tiekimą į vienas rankas. Anksčiau šie sektoriai buvo išskaidyti ir nepriklausomi vienas nuo kito, o dabar visi sutel­kti po „Lietuvos energijos“ skėčiu.

Kadencijos pradžioje visiems rūpėjo, ar imsitės prog­resinių mokesčių reformos. Ar ši idėja, kurią dekla­ravote ir savo programoje, ir per rinkimų kampaniją, bus atgaivinta?

– Progresinių mokesčių klausimo tikrai nesame pamiršę ir niekuomet nesakėme, kad tai neįmanoma. Mėgstu analitinį darbą, todėl palyginau mokesčių sistemas Lietuvoje ir kitose šalyse. Įsitikinau, kad, norint įvesti progresinių mokesčių sistemą, neįmanoma apsieiti be nekilnojamojo turto mokesčio visiems fiziniams asmenims, transporto priemonių mokesčio ir neapmokestinus magistralinių kelių. Taip papildomų pajamų atsirastų tiek valstybės biudžete, tiek savivaldybių ižduose.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje 80 proc. darbuotojų atlyginimas nesiekia 3,5 tūkst. litų. Todėl turime koncentruotis į geriau uždirbančią grupę (pavyzdžiui, daugiau kaip 10 tūkst. litų gauna tik 0,8 proc., 5–9 tūkst. – 5–9 proc. darbuotojų). Priėmėme įstatymą dėl pajamų, gautų iš finansinio kapitalo (indėlių, vertybinių popierių), kuris viršija 10 tūkst. litų, apmokestinimo nuo 2014 m. sausio 1 d., tačiau šios įmokos bus gautos į biudžetą tik nuo 2015 m. Taip pat išsprendėme akcizų klausimą ir kilstelėjome neapmokestinamųjų pajamų dydį.

Kalbame apie tai, ką būtų galima daryti toliau, bet, kaip žinote, apie mokesčių politiką viešai diskutuoti nepopuliaru. Reikia priminti visuomenei, kad pateikta idėja dar nėra priimtas sprendimas. Be to, žmonės turėtų aktyviau dalyvauti diskusijoje. Dabartinė padėtis tokia, kad bet kokia idėja apie mokesčius sutinkama neigiamai ir sukelia tiesioginę reakciją: „Kokie blogi yra politikai.“

Kada bus palankiausias laikas grįžti prie mokesčių?

– Frakcijos nariams pasakiau, kad reikia labiau bendradarbiauti. Taip pat pasiūliau į specialistų darbo grupę įtraukti Seimo narius. Aišku, politikai nelabai palankiai į tai žiūri, bet vis dėlto tegul dalyvauja ir diskutuoja, o ne tik skundžia­si, kad viskas blogai. JAV mačiau tokį plakatą: „Jeigu jums reikia priimti politinį sprendimą artėjant rinkimams, apie ką galvosite? Apie ilgalaikę naudą (priimsite sprendimą, nors jis ir nelabai populiarus) ar rinkėjo balsą?“ Vis dėlto dauguma politikų ir JAV, ir pas mus pirmiausia galvoja apie rinkėjo balsą.

Kiek laiko ir energijos kainuoja derinti interesus valdančiojoje koalicijoje?

– Geras klausimas. Seimo nariai pirmiausia žiūri, kam didinamos išlaidos, ar tai atitinka jų interesus, o ne vertina, ar tai skirta jautresniems klausimams spręsti. Aš pirmiausia atsižvelgiu į geopolitinę padėtį. Ji privertė didinti išlaidas krašto apsaugos sistemai. Tai vertinu teigiamai, nes šiai sričiai seniai trūko finansavimo.

Norint įvesti progresinių mokesčių sistemą, neįmanoma apsieiti be nekilnojamojo turto mokesčio visiems fiziniams asmenims, transporto priemonių mokesčio ir neapmokestinus magistralinių kelių.

Mus riboja finansiniai įsipareigojimai, biudžeto deficitas, patikslinta kitų metų bendrojo vidaus produkto prieaugio analizė. Negalime peržengti prognozuojamų rodiklių ribų tiek planuodami biudžeto pajamas, tiek išlaidas, o tai sukelia nemažai įtampos. Taip pat reikia spręsti šešėlinės ekonomikos problemą. Manau, kad mokesčių administravimo sistema, kuri bus užbaigta 2016 m., suduos šešėliui didelį smūgį.

Diskutuojant koalicijos partneriams iš pradžių turi nurimti emocijos, tada galima pradėti kalbėti vadovaujantis logika, atsižvelgiant į ilgalaikę perspektyvą. Todėl suprantu, kad ir Andriui Kubiliui nebuvo lengva, kai jis turėjo derinti pozicijas koalicijoje. Išties dažnai politikai visų pirma vertina, ar tai bus populiarus sprendimas, ypač artėjant rinkimams.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 132482 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-11-21 11:41:40 [post_date_gmt] => 2014-11-21 09:41:40 [post_content] => (Dariaus Markūno nuotr.) [post_title] => DMR_6312 small [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => dmr_6312-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-11-21 11:41:40 [post_modified_gmt] => 2014-11-21 09:41:40 [post_content_filtered] => [post_parent] => 132481 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/11/DMR_6312-small.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai