Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Lietuva

Milijardieriai ir milijonieriai: apmokestinkite, mes turtingi

IQ | 2011-08-30

Per Vakarų valstybes ritasi turtuolių iniciatyvos dosniai prisidėti prie savo šalių biudžeto skylių lopymo. Prancūzijoje ir Ispanijoje jau svarstomi įstatymai kelti mokesčius turtingiausiems, o prisidėti prie naujos mados nusprendė ir vokiečiai.

Birželio viduryje JAV milijardierius Warrenas Buffettas dienraštyje „New York Times“ publikavo straipsnį, kuriame skaičiavo, kad jis nuo savo pajamų sumoka vos 17,4 proc. mokesčių, o jo darbuotojų vidurkis siekia 36 proc. Turtuolis traukė per dantį Kongreso narius, kurie „lepina“ savo draugus milijardierius.

Po to turtingiausia Prancūzijos moteris „L‘Oreal“ savininkė milijardierė Liliane Bettencourt kartu su 15 kitų turtuolių parašė peticiją, kuria paprašė leisti „ypatingai prisidėti“ prie šalies atsigavimo. Iniciatyva kilo ir Italijoje, kur ją iniciavo „Ferrari“ vadovas milijonierius Lucas di Montezemolo.

Kai Prancūzija ir Ispanija jau pradėjo svarstyti mokesčių turtuoliams didinimą, savo seną iniciatyvą priminė ir 50 vokiečių, kurie kreipęsi į šalies kanclerę Angelą Merkel.

Ši vokiečių grupė, pasivadinusi „Turtingieji už turto mokestį“, pripažįsta, kad nė iš tolo neprilygsta W. Buffettui ar L. Bettencourt. „Mes esame plati grupė – mokytojai, gydytojai, verslininkai. Dauguma mūsų turto yra paveldėta. Tačiau mes turime daugiau pinigų nei mums reikia“, – „The Guardian“ teigė grupės įkūrėjas Dieteris Lehmkuhlis, į pensiją išėjęs gydytojas, kurio turtas tesiekia 1,5 mln. eurų. Grupė teigia, kad taupymas dar padidins atskirtį tarp skurdžiausių ir pasiturinčių šalies gyventojų, todėl vyriausybė turėtų pinigus imti iš pastarųjų.

Turtingiausi vokiečiai nuo Gerhardo Schroederio valdymo metų į biudžetą sumoka ne daugiau nei 42 proc. pajamų mokestį, o prieš tai mokėdavo iki 53 proc. Pagal D. Lehmkuhlio grupės planą, mokesčių didinimas paveiktų tik turinčius daugiau nei 500 tūkst. eurų vertės turto. Šią sumą viršijantis turtas iš pradžių dvejus metus būtų apmokestintas 5 proc. tarifu, o vėliau – 1 proc. arba daugiau. Taip per dvejus metus, grupės teigimu, būtų galima surinkti 100 mlrd. eurų.

Praėjusią savaitę panašią idėja pasiūlė ir Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, tačiau jį kritikavo ne tik opozicija, teigusi, kad surinkta suma neatstotų anksčiau turtingiesiems suteiktų lengvatų, bet ir jo partijos nariai, teigiantys, kad mokesčių turtingiesiems padidinimas turėtų būti nuolatinis.

Italijoje gi „Ferrari“ bosas savo pasiūlymą mokėti daugiau mokesčių sieja su vyriausybės įsipareigojimu imtis plačių neoliberalių reformų.

W. Buffettas, pradėjęs iniciatyvą JAV, buvo kaltinamas ir veidmainyste, jo pareiškimas sukėlė įvairių diskusijų. Jis pasiūlė padidinti pajamų ir investicijų mokesčius uždirbantiems daugiau nei 1 mln. dolerių. Tačiau buvęs „American Express“ vadovas Harvey‘is Golubas „Wall Street Journal“ atkreipė dėmesį ne į turtinguosius, o į vyriausybę: „Prieš prašydami daugiau mokesčių iš manęs ir kitų surinkite 2,2 trilijono kasmet gaunamų dolerių sąžiningiau ir išleiskite juos protingiau“.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai