Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Lietuva

ES ambasadoriai grįžta į Baltarusiją, bet santykiai lieka šalti

IQ | 2012-04-25

Užsienio reikalų ministerija (URM) patvirtino, jog į Baltarusiją sugrįžo Lietuvos ambasadorius Edminas Bagdonas. Teigiama, jog netrukus į šalį turėtų sugrįžti visų bendrijos šalių diplomatai. Tačiau formalus diplomatinių santykių atgaivinimas dar nereiškia santykių atšilimo tarp Baltarusijos ir ES narių.

Mindaugas Lašas, URM Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas, IQ.lt patvirtino, jog ketvirtadienį į Lietuvos ambasadą Minske sugrįžo ambasadorius E. Bagdonas. Pats ambasadorius nenorėjo komentuoti grįžimo priežasčių, tik patvirtino, jog „grįžta visų šalių diplomatai.“ Į Minską jau grįžo Švedijos ambasadorius, iki savaitės pabaigos į darbo vietas paskelbė grįšiantys ir Estijos bei Čekijos pasiuntiniai.

Bendrija vasario 29 d. paskelbė atšaukianti visų šalių ambasadorius, taip reaguodama į Baltarusijos diplomatų atšaukimą Varšuvoje bei Briuselyje. Pastarąjį žingsnį Minskas žengė atsakydamas į tai, kad ES įtraukė kelias dešimtis aukštų Baltarusijos pareigūnų į „juodąjį sąrašą“ – A. Lukašenkos režimui artimiems asmenims neleista įvažiuoti į ES. Šiuo metu įvairios sankcijos taikomos keliems šimtams Baltarusijos piliečių.

Prieš kelias savaites A. Lukašenka išleido į laisvę politinius kalinius Andrejų Sanikovą ir Dmitrijų Bondarenko, tačiau tiek URM vadovas Audronius Ažubalis, tiek premjeras Andrius Kubilius aiškino, jog tai nėra pakankama priežastis pakeisti nuomonę dėl režimo vykdomos politikos.

A. Kubilius komentavo, kad šis politinių kalinių paleidimas – tik spektaklis: „Jie uždaromi į kalėjimą, po to po kurio laiko jie paleidžiami ir tikimasi labai daug pozityvaus vertinimo. Aš galiu tik pasveikinti tokį sprendimą, bet, kiek suprantame, ne visi politiniai kaliniai yra paleisti.“

ES diplomatų sugrįžimas į Baltarusiją negali būti vertinamas kaip santykių atšilimas – veikiau bandymas pasukti bendradarbiavimą kita linkme, mano Rytų Europos studijų centro ekspertas Vytis Jurkonis.

„Galima svarstyti, jog sprendimui (diplomatų sugrąžinimui – IQ.lt) įtaką padarė ir politinių kalinių paleidimas. Tačiau nereikėtų ES veiksmų vertinti kaip teigiamos reakcijos – taip bandoma numatyti, ar Baltarusijos požiūris dėl vykdomos politikos išties keičiasi“, – aiškino politologas.

Su tokia nuomone sutiko ir ministras A. Ažubalis: „ES pademonstravo, kad principas „skaldyk ir valdyk“ santykiuose su ja neveiks. Tikimės, kad Baltarusijos valdžia imsis realių ir esminių santykių su ES gerinimo žingsnių. Pirmas iš jų turėtų būti likusių politinių kalinių paleidimas ir reabilitacija.“

Užsienio reikalų ministerija (URM) patvirtino, jog į Baltarusiją sugrįžo Lietuvos ambasadorius konsultacijoms Edminas Bagdonas. Teigiama, jog netrukus į šalį turėtų sugrįžti visų bendrijos šalių diplomatai. Tačiau ar formalus diplomatinių santykių atgaivinimas reiškia santykių atšilimą tarp Baltarusijos ir ES narių? Vargu.

Mindaugas Lašas, URM Visuomenės informavimo skyriaus vedėjas, IQ.lt patvirtino, jog ketvirtadienį į Lietuvos ambasadą Minske sugrįžo ambasadorius E. Bagdonas.

Pats ambasadorius nenorėjo komentuoti grįžimo priežasčių, tik patvirtino, jog „grįžta visų šalių diplomatai.“ Į Minską jau grįžo Švedijos ambasadorius, iki savaitės pabaigos į darbo vietas paskelbė grįšiantys ir Estijos bei Čekijos diplomatiniai pasiuntiniai.

Bendrija vasario 29 d. paskelbė atšaukianti visų šalių ambasadorius, taip reaguojadama į Baltarusijos diplomatų atšaukimą Varšuvoje bei Briuselyje. Tai buvo atsakas į bendrijos veiksmus, įtraukiant kelias dešimtis aukštų Baltarusijos pareigūnų į „juodąjį sąrašą“ – A. Lukašenkos režimui artimiems asmenims neleista įvažiuoti į ES.

Šiuo metu įvairios sankcijos taikomos keliems šimtams Baltarusijos piliečių.

Prieš kelias savaites A. Lukašenka išleido į laisvę politinius kalinius Andrejų Sanikovą ir Dmitrijų Bondarenko, tačiau tiek URM vadovas Audronius Ažubalis, tiek premjeras Andrius Kubilius aiškino, jog tai nėra pakankama priežastis pakeisti nuomonę dėl režimo vykdomos politikos. Anot A. Kubiliaus, šis politinių kalinių paleidimas – tik spektaklis: „Jie uždaromi į kalėjimą, po to, po kurio laiko jie paleidžiami ir tikimasi labai daug pozityvaus vertinimo. Aš galiu tik pasveikinti tokį sprendimą, bet, kiek suprantame, ne visi politiniai kaliniai yra paleisti.“

ES diplomatų sugrįžimas į Baltarusiją negali būti vertinamas kaip santykių atšilimas – veikiau bandymas pasukti bendradarbiavimą kita linkme, mano Rytų Europos studijų centro ekspertas Vytis Jurkonis.

„Galima svarstyti, jog sprendimui (diplomatų sugrąžinimui – IQ.lt) įtaką padarė ir politinių kalinių paleidimas. Tačiau nereikėtų ES veiksmų vertinti kaip teigiamos reakcijos – taip bandoma numatyti, ar Baltarusijos požiūris dėl vykdomos politikos išties keičiasi“, – aiškino politologas.

V. Jurkonis pastebi, jog Baltarusijos veiksmuose galima pastebėti teigiamų poslinkių, vienas jų – šalies susitarimas su Kinija dėl galimo bendradarbiavimo. Rusijos įtakoje esantis A. Lukašenka, V. Jurkonio manymu, pozicijas gali sustiprinti tik didindamas savarankiškumą bei stiprindamas santykius su Briuseliu.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai