Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

IQ rekomenduoja

J.Romančiukas: jei norite sankcijų Baltarusijai, žiūrėkite į Iraną

IQ | 2012-03-29

Aliaksandras Lukašenka vaizduoja, kad Vakarų taikomi apribojimai kai kuriems Baltarusijos verslininkams ir pareigūnams yra rimti, tik tam, kad pasiektų vidinės politikos tikslų – vaizduotų galintis atsilaikyti prieš visą ES ir rodytu pirštu į sankcijų norinčią ir dėl to neva prieš šalies gerovę nusiteikusią opoziciją.  Tuo metu ES įvedamos priemonės yra lengvai apeinamos ir poveikio režimui neturės, IQ teigė Jaroslavas Romančiukas, ekonomistas, kandidatas į Baltarusijos prezidentus 2010 metų rinkimuose.

- Ko gali ir ko negali imtis A. Lukašenka, atsakydamas į ES sankcijas?

- Kad suprastume, ką gali padaryti A. Lukašenka, pradėkime nuo to, ką padarė ES. Ji neįvedė Baltarusijai ekonominių sankcijų. Tai, kas įvesta, yra tam tikri apribojimai fiziniams asmenims ir sąrašui formalių juridinių įmonių, kurios iš ES požiūrio taško susijusios su Jurijumi Čižu ir kitais.

- Kodėl įmones vadinate formaliomis?

- Tai, kad į sąrašą įtrauktos tokios įmonės kaip, pavyzdžiui, Minsko „Dinamo“ futbolo klubas arba Lagoisko kurortas, yra tiesiog juokinga. Tai vietinio vartojimo įmonės. Sankcijos joms – tai tas pats, kas Lietuvoje įvesti laisvąją prekybą bananais.

Į sąrašą patekusios įmonės nėra susietos su savo prekės ženklu, kaip „Pepsi“ ar „Maxima“. Pavyzdžiui, vietoje Anatolijaus Ternavskio „Univest-M“ atsiras „Univest-K“ ar dar kokia nors ir visi susitarimai bus pasirašomi per ją. Be to, šios įmonės turi daugybę ofšorinių bendrovių ir Vakarų partnerių, kurie gali pasiūlyti savo kompanijas.

Antra, J. Čižui ir A. Ternavskiui, jei jie labai norės, draudimas keliauti nėra neįveikiama kliūtis: tampi Rusijos piliečiu, pakeiti raidelę pavardėje arba gauni pilietybę šalyje, kuri turi bevizį režimą su ES. O sandėrius galima sudaryti ir Turkijoje, Ukrainoje ar Rusijoje. Be to, sandėrių priežiūrą vykdo ne įmonės vadovas, o vykdantysis asmuo, taigi fiziniai apribojimai nėra kliūtis nei finansams, nei investicijoms, nei prekybai.

Į sąrašą patekusios įmonės nėra susietos su savo prekės ženklu, kaip „Pepsi“ ar „Maxima“. Pavyzdžiui, vietoje Anatolijaus Ternavskio „Univest-M“ atsiras „Univest-K“ ar dar kokia nors ir visi susitarimai bus pasirašomi per ją.

Svarbiausia, ką pamiršta ES, yra tai, kad J. Čižas, A. Ternavskis, Vladimiras Peftijevas – ne oligarchai. Tai ne tie žmonės, kurie galėtų turėti tokį statusą, kaip Borisas Berezovskis, Valdimiras Gusinskis Boriso Jelcino atžvilgiu arba Igoris Sečinas Vladimiro Putino atžvilgiu.

Jie yra tik svetimo turto valdytojai, jie nėra A. Lukašenkos partneriai. Jei jūs partneris ir jums taikomos sankcijos, tai, žinoma, problema. Tačiau jei jūs samdinys, aš galiu jus atleisti ir priimti kitą.

A. Ternavskis, J. Čižas, V. Peftievas ir kiti nėra oligarchai, kurie gali kelti kokias nors sąlygas A. Lukašenkai. Jei jie pradės jam trukdyti, jis juos paprasčiausiai perkels į kitą darbą, pastatys į postus kitus žmones ir kitas įmones. Su rusais labai greit susitars, duos signalą Vakarų partneriams Austrijoje, Olandijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje ir po mėnesio jokio poveikio prekybos srautams, kurie būtų reikšmingi Baltarusijos respublikai, nebus.

Dėl to visos šios sankcijos yra psichologija, viešieji ryšiai ir turi moralinį pobūdį, bet ne tokį, kuris turėtų įtakos A. Lukašenkos elgesiui, pavyzdžiui, paleisti politinius kalinius ar demokratizuoti šalį. Kai nori realiai už ką nors nubausti režimą, priimi tokias sankcijas, kurios realiai veikia prekybos ir finansų srautus, bankų sistemą, darbo rinką. Tokio pobūdžio sankcijų nebuvo.

- Kam tada taikyti sankcijas?

- Jei norite suprasti, kas yra realios sankcijos, pažvelkite, kas daroma su Iranu. Tai nereiškia, kad aš tai skatinu. Kai nori nubausti Iraną, įveda draudimą investuoti. Bet kuri įmonė, kuri dirba su Iranu, sulaukia JAV ir ES valdžios sankcijų. Iš bankų atima SWIFT (galimybė atsiskaityti per tarptautinį bankinių atsiskaitymų tinklą. – IQ). Tiesa, kol kas nėra draudimo pirkti naftą.

Kai klausiate, kam, atsakymas –  naftai ir naftos produktams. Pavyzdžiui, eksportas į Nyderlandus sudaro 39 proc. viso Baltarusijos eksporto į ES, o 89 proc. eksporto į Nyderlandus sudaro nafta ir jos produktai. Latvija – 20 proc. viso eksporto į ES. Pirmoje vietoje ten irgi yra naftos produktai.

Per sausį, palyginti su praėjusių metų sausiu, Baltarusijos eksportas į ES išaugo keturis kartus. Nors tuo metu vyksta „sankcijos“, visi šėlsta. Vokietija per pernai, kai užimta tokia kieta pozicija žmogaus teisių Baltarusijoje atžvilgiu, padidino prekybos su Baltarusija apimtį du kartus. Pagrindinė prekė yra žalia nafta. Kaip taip gali būti?

Verslas eina atskirai nuo politikos. Ir, beje, į Baltarusiją nori Vokietijos verslas, nori Italijos verslas, lietuviai, latviai, lenkai.

Ar pamenate, buvo JAV sankcijos dėl „Belneftekhim“. Aš amerikiečių klausiu: o jei tą patį baltarusišką produktą į jūsų rinką tieks ne ši, o kokia nors Austrijos kompanija? Sako: na, nieko nepadarysi…

Baltarusijos propaganda naudojasi ES veiksmais taip, lyg jie būtų tikros sankcijos, o kai jos neveikia, A. Lukašenka sako, kad štai, aš stiprus, aš į vietą pastačiau visą ES.

Taigi tokios sankcijos neturi jokios prasmės. Mes kalbame apie moralinius, politinius aspektus, bet jokiu būdu ne apie ekonomiką. Tuo metu A. Lukašenka naudoja tai savo vidiniams tikslams, visų pirma, kad sunaikintų dar daugiau opozicijos, kuri yra: prieš darbininkus, už tai, kad ekonomika nesivystytų, kad atlyginimų nemokėtų, kad žmonės išvažiuotų. Jokioje šalyje opozicija nedirba prieš savo tautą, o jūs, svoločiai, už sankcijas.2 psl. >>

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai