Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Lietuva

Ministerija netyčia padėjo Baltarusijos režimui

IQ | 2011-08-05

Nesulaukdama Baltarusijos teisinės pagalbos tiriant Sausio 13-osios bylą, Lietuva pati mielai teikia Baltarusijai teisinę pagalbą. Kaip dabar paaiškėjo, ta pagalba padeda Aliaksandro Lukašenkos režimui susidoroti su savo oponentais.

Lietuvos teisingumo ministerija Baltarusijos pareigūnams pagal teisinės pagalbos prašymą perdavė duomenis apie Baltarusijos nevyriausybinių organizacijų bankines sąskaitas ir operacijas Lietuvoje. Ši informacija tapo pagrindu sulaikyti Baltarusijos žmogaus teisių organizacijos „Vesna“ vadovą Alesių Beliackį.

A. Beliackis apkaltintas mokesčių slėpimu, jam gresia iki septynerių metų nelaisvės su turto konfiskavimu.

Teisingumo ministerija pripažino, kad informaciją perdavė dėl pernelyg didelio pasitikėjimo Baltarusijos institucijomis. Anot teisingumo viceministro Tomo Vaitkevičiaus, iki šiol Lietuva pagal galiojantį teisinės pagalbos susitarimą Baltarusijos institucijoms perdavė informacijos apie maždaug 400 Baltarusijos piliečių. Iš Baltarusijos Lietuva yra gavusi atitinkamos informacijos apie 500 Lietuvos piliečių. Kaip teisinosi T. Vaitkevičius, tai būdavo įprastos procedūros, keičiantis duomenimis ir sekant galimus mokesčių slėpimo atvejus. Protestuodama prieš Baltarusijos veiksmus, kuriuos T. Vaitkevičius pavadino „keliančiais panieką“, ministerija nusprendė neribotam laikui stabdyti teisinės pagalbos teikimą.

Pasak teisingumo viceministro, ministerija iš Baltarusijos gavo teisinės pagalbos prašymą, kuriame buvo nurodyta A. Beliackio pavardė. Lietuvoje niekas nesiaiškino, ar A. Beliackis dalyvauja opozicijos veikloje. Esą prašoma informacija apie bankines operacijas buvo suteikta neįvertinus galimybės, kad ji bus panaudota politiškai susidoroti su A. Lukašenkos režimui nepalankiu asmeniu.

Žmogaus teisių gynimo centras „Vesna“, kaip ir kai kurios kitos Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos, turi sąskaitas Lietuvos komerciniuose bankuose. Šie bankai negali tiesiogiai perduoti informacijos Baltarusijos institucijoms, tačiau Lietuvos institucijų (pavyzdžiui, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos) prašymu privalo pateikti visą reikalaujamą informaciją. Gavusios šią informaciją Lietuvos institucijos gali perduoti ją užsienio tarnyboms.

Paprastai tokia informacija skirtingų šalių teisėsaugininkai keičiasi kovodami su pinigų plovimu ir terorizmu.

Lietuvos bankų asociacijos prezidento Stasio Kropo teigimu, bankų prestižas šioje istorijoje taip pat nukentės. „Klientų iš Baltarusijos dabar tikrai nepadaugės“, – kalbėjo S. Kropas.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir Prezidentūra suskubo paskelbti pranešimus, kad griežtai smerkia Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos „Viasna“ vadovo Alesio Beliackio sulaikymą. Vis dėlto tenka pripažinti, kad šiuo atveju Lietuvos institucijos gana atsainiai pažiūrėjo į Baltarusijos teikiamus prašymus ir paaiškinimus, tarsi Baltarusijoje egzistuotų nuo politinės įtakos nepriklausomos teisėsaugos institucijos.

Šis atvejis išryškino dilemą, apie kurią Lietuvos aukščiausi pareigūnai vis dar vengia kalbėti. Viena vertus, smerkiamas A. Lukašenkos režimas ir skelbiama apie paramą Baltarusijos opozicijai, tačiau iš kitos pusės – su Baltarusijos institucijomis bendraujama kaip su bet kurios kitos, demokratinės valstybės atstovais, pasitikima jų geranoriškumu. Ilgą laiką manyta, kad būtina palaikyti draugiškus santykius kasdieniniais klausimais ir vidurinio sluoksnio biurokratai yra „nekalti“ dėl diktatoriaus kaprizų. Šis skandalas liudija, kad Lietuvai gali būti sunku toliau laikytis tokios dviprasmiškos pozicijos ir galiausiai gali tekti pasirinkti – arba visapusiškai remti Baltarusijos opozicija ir didinti oficialiųjų struktūrų izoliaciją, arba nusimesti veidmainišką kaukę ir aiškiai deklaruoti, kad pragmatiniai santykiai yra svarbiau.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai