Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Tema

Septynios merų nuodėmės

Tomas JANELIŪNAS | 2015-02-14

Už kokias neigiamas savybes rinkėjai turėtų nubausti šalies savivaldybes vėl užsimojusius valdyti kandidatus

Dar VI a. popiežiaus Grigaliaus I pateiktoje katalikų koncepcijoje nurodomos to­kios septynios mirtinos nuodėmės ar ydos: godumas, puikybė, apsivalgymas, pavydas, kerštas, gašlumas, tingumas. Moderniaisiais laikais sąrašas papildytas ir šiuolaikinėmis „socialinėmis“ ydomis, tokiomis kaip genetinis manipuliavimas, abejotinos moralės eksperimentai su žmonėmis, narkotikų vartojimas, aplinkos tarša, socialinė nelygybė, per didelis turtingumas ir veiksmai, dėl kurių daugėja vargšų. Nepretenduodamas į teologinius debatus IQ žurnalas pateikia septynias nuodėmes ar ydas, kurios nesvetimos dažnam savivaldybės vadovui.

Išlaidavimas

Pinigų trūksta visiems, savivaldybės – ne išimtis. Kiekviena iš 60 Lietuvos savivaldybių daugiau ar mažiau prasiskolinusi. 2014 m. spalio 1 d. duomenimis, kartu sudėjus visų įsipareigojimai siekė daugiau kaip 645 mln. eurų. 30 vietos valdžios institucijų skolinimasis jau apribotas – jos nebegali gauti kreditų su ES projektais nesusijusioms investicijoms. Pasak Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorės Romos Žakaitienės, jei skolos ir toliau taip augs, po dvejų metų kai kurios savivaldybės negalės skolintis net ir ES projektams. Ūkinis gyvenimas tuose regionuose apmirs. Nebus galima tikėtis nei naujų infrastruktūros projektų, nei palankesnio klimato verslui.

Labiausiai įklimpusi Vilniaus miesto savivaldybė. Jos įsipareigojimai per 2014 m. išaugo nuo 374 iki 380 mln. eurų. Praėjusiais metais sostinės valdžia ėmė restruktūrizuoti kreditus, bet vis tiek tai labiausiai prasiskolinusi savivaldybė Lietuvoje. Finansų ministerijos duomenimis, Vilniaus miesto skola pernai 138 proc. viršijo metines savivaldybės pajamas. Kitų miestų ar rajonų įsipareigojimai neperkopė metinio pajamų dydžio. 51,6 proc. sostinės kredito sudaro įsipareigojimai privačioms ir pačios savivaldybės valdomoms bendrovėms, 44 proc. – bankams.

Vilniaus meras Artūras Zuokas nuolat teigia, kad pagrindinė augančių skolų priežastis – neteisingas gyventojų pajamų mokesčio (GPM) perskirstymas. 2014 m. Vilniaus miestui tenkanti iš vietos žmonių surinkta GPM dalis padidinta nuo 42 iki 48 proc. Sostinės savivaldybė norėjo, kad 2015 m. biudžete ši GPM dalis šokteltų iki 52 proc., tačiau premjeras Algirdas Butkevičius nurodė nesant tokių galimybių.

Tikėta, kad Vilnius bankrutuoti negali, – jį išgelbės valstybė. Tačiau net bankams ėmus grasinti nebeskolinti, A. Zuokas susizgribo ir pradėjo pirštais badyti į Vyriausybę. Mokesčių perskirstymas išties nepalankus Vilniui, tačiau tai nebuvo neprognozuojama. Tikėtis, kad viskas bus gerai, ir toliau švaistytis pinigais yra nedovanotina nuodėmė.

Korupcija

Merai, kaip ir kiti valdžią turintys politikai ar valdininkai, neapsaugoti nuo korupcijos pagundų. Remiantis „Transparency International“ Lietuvos skyriaus 2014 m. atlikta analize, savivaldybės vis dar yra vienos iš penkių korumpuočiausių šalies institucijų (25 proc. apklaustųjų mano, kad jos yra labiausiai korumpuotos). Sunku būtų numanyti, kad korupcija nesusijusi su vietos vadovų požiūriu į šį reiškinį. Jei ji savivaldybėje yra įprastas dalykas, arba meras tai toleruoja ir galbūt net pats prie to prisideda, arba jis nekontroliuoja pavaldinių ir jam nerūpi, kas iš tiesų vyksta. Vienaip ar kitaip, suvaldyti korupciją yra vienas svarbiausių merų uždavinių.

Tačiau pastarųjų metų faktai rodo, kad kartais vietos lyderiai patys įsipainioja į korupcijos skandalus. Specialiųjų tyrimų tarnyba per keletą metų sulaikė ne vieną miesto ar rajono vadovą, kuriam buvo pateikti kaltinimai piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, kyšio ėmimu ar kitais panašiais nusikaltimais. Tarp įtariamųjų korupcija buvo Vilniaus miesto meras A. Zuokas ir buvęs sostinės meras Vilius Navickas, buvęs Trakų rajono savivaldybės vadovas Vytautas Petkevičius, buvęs Alytaus meras Česlovas Daugėla, Šakių rajono meras Juozas Bertašius, buvęs Rad­viliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis, buvęs Šiaulių miesto vadovas Genadijus Mikšys, Birštono merė Nijolė Dirginčienė, Panevėžio miesto meras Vitalijus Satkevičius, Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis, Visagino merė Dalia Štraupaitė. Kai kuriems jų oficialūs kaltinimai taip ir nepareikšti, apsiribota tik apklausomis, kiti išteisinti (pavyzdžiui, N. Dirginčienė, A. Margelis), treti laukia teismų sprendimų. Tačiau net ir įtariami jie nelinkę atsisakyti ambicijų toliau vadovauti savivaldybėms. Pavyzdžiui, buvęs Radviliškio rajono meras konservatorius A. Čepononis ir šiemet varžysis savivaldos rinkimuose.

Puikybė

Kas gi nemėgsta pasipuikuoti, koks jis gražus ir protingas? Politikams – tai gyvybiškai svarbus poreikis. Jei tavęs žmonės nemato – netruks pamiršti. Jei pamirš – tai ir politinė karjera neužtruks. Todėl kiekvienam merui būtina apie save ir savo darbus nuolat garsiai kalbėti. Gebėjimas profesionaliai išnaudoti viešuosius ryšius – itin svarbi politiko kelio į sėk­mę dalis.

Vis dėlto, kaip ir kiekviena veik­la, besaikis piktnaudžiavimas savireklama tampa žalingas. Nuolatinis rūpinimasis tik asmeniniu įvaizdžiu, jei jis savitikslis, atitraukia nuo realių problemų. Kai kurie vadovai „užsižaidžia“ puoselėdami savo įvaizdį, manydami, kad asmeninis spindesys užgoš tamsias miesto ar rajono dėmes.

Meras senu šarvuočiu traiško dar senesnį mersedesą. Meras važiuoja dviračiu. Meras veža taksi. Meras svajoja apie tramvajų. Meras kuria oro linijų bendrovę. Meras griauna čigonų taborą. Meras lanko nakvynės namus. Viskas iliustruota daugybe nuotraukų ir vaizdo siužetų. Tik bėda, kad dėl to nei socialinės problemos geriau sprendžiamos, nei susisiekimas reikšmingai pagerėja, o savivaldybės užmojai užsiimi komercine veikla kertasi su konkurencijos taisyklėmis ir laisvosios rinkos principais. Savivaldybės viešųjų ryšių specialistai ir oficialus miesto tinklalapis paversti asmeninėmis mero reklamos priemonėmis.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 133774 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-02-11 17:25:51 [post_date_gmt] => 2015-02-11 15:25:51 [post_content] => (tomoza.blogspot.com pieš.) [post_title] => tema [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => tema [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-02-11 17:25:51 [post_modified_gmt] => 2015-02-11 15:25:51 [post_content_filtered] => [post_parent] => 133773 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/02/tema.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai