Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Lietuva

Tylėjimo įžadų pakerėtas

Marius LAURINAVIČIUS | 2015-05-28

Valstybės saugumo departamentas (VSD) turėtų pakeisti bendravimo su visuomene įpročius

Kiek slaptas turi būti VSD darbas ginant Lietuvą nuo priešiškų jėgų? Šį klausimą narstė teismai, kai nagrinėjo prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės bylą dėl esą slaptos informacijos paviešinimo. Apie tai prisistatydamas Seimui prabilo ir naujasis VSD vadovas Darius Jauniškis: „Reikia informuoti visuomenę. Dalykai, kuriuos sužinome mes, ne visuomet turi būti slapti. Būtina pasverti, kiek paskelbta informacija žmonėms duoda naudos? Jeigu visuomenė bus sąmoninga ir mums padės tvarkytis su grėsmėmis, pasieksime geresnių rezultatų.“

Šie naujojo VSD vadovo žodžiai ypač aktualiai skamba ne vieno rezonansinio su Rusijos veiksmais Lietuvoje pastaraisiais metais susijusio įvykio fone. Tokiame kontekste tragikomiškai atrodo teismų epopėja dėl D. Ulbinaitės paviešintos informacijos, naujienų agentūros BNS žurnalistų sekimas ir represijos prieš juos, siekiant išsiaiškinti informatorius.

Atidėjus į šalį visas politines, teisines ir valstybės tarnautojo elgesio ribų peripetijas, minėta informacija – apie prieš prezidentę Dalią Grybauskaitę ir kitus aukštus šalies pareigūnus neva rengiamas Kremliaus dezinformacines atakas – sunkiai galėtų būti pateisinama bet kokiais slaptumo grifais.

2013 m. spalio 31 d. BNS pranešimas nustebinti galėjo nedaugelį. Nurodyta, kad agentūros žurnalistai matė VSD pateiktą pažymą apie Rusijos prezidento administracijoje planuojamas priemones prieš Lietuvą.

Taip pat teigta, jog Rusijos prezidento administracijos Tarp­regioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio valstybėmis valdybos Visuomeninių procesų analizės departamento Baltijos šalių skyrius, VSD duomenimis, jau artimiausiu metu planuoja paskleisti Lietuvos vadovę neva diskredituojančios informacijos, nes Rusijos archyvuose „atrado“ esą naujų jos biografijos duomenų.

Apie organizaciją „Format A3“, kuri tapo viena pagrindinių šių metų Lietuvos VSD grėsmių nacionaliniam saugumui analizės „žvaigždžių“, Estijos KAPO viešai skelbė dar prieš metus.

Neva sužinota, kad didžiosios kaimynės specialiosioms tarnyboms pavesta archyvuose ieškoti kompromituojančių faktų apie aukštas pareigas einančius buvusios SSRS valstybių pareigūnus, siekiant juos paveikti. Šios informacinės atakos taikiniu, kaip teigė VSD, galėjo tapti ir kiti aukštus postus užimantys asmenys.

Iš BNS pateiktos informacijos taip pat galima suprasti, kad pažymoje bandytas atskleisti ir  „priešas“, ir apie jį, pasak D. Jauniškio, visuomenė turėtų žinoti daugiau. VSD dokumente esą parašyta, jog minėtam į Lietuvą nusitaikiusiam Rusijos prezidento administracijos departamentui vadovauja Jevgenijus Umerenkovas, ne kartą lankęsis mūsų šalyje, dalyvavęs Lietuvos liaudies partijos suvažiavime. Valdybos darbuotojas saugumo agentas V. Smirnovas (vardas nenurodomas – IQ past.), VSD teigimu, prisidengdamas mokslininku, iki 2012 m. pabaigos reguliariai lankėsi Lietuvoje ir turėjo daug ryšių su mūsų politikais, žurnalistais, politologais. Vėliau V. Smirnovas įtrauktas į sąrašą asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvą.

Tuomet įspėta, kad šalies pareigūnus esą kompromituoti turinti informacija gali būti skelbiama pasinaudojant ir minėtos Rusijos prezidento administracijos valdybos ryšiais Lietuvoje. VSD teigimu, valdyba turi sąsajų su kai kurių mūsų valstybės partijų, žiniasklaidos atstovais, politologais.

Skelbta, kad 2012 m. Rusijos prezidento administracijos Tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio valstybėmis valdyboje yra lankęsi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Lietuvos rusų sąjungos atstovai, užsiminta, kad valdybos žmonės galėjo turėti ryšių ir su kitų mūsų politinių partijų nariais, tačiau jos konkrečiai nenurodytos. Su minėta Kremliaus valdyba bendraujančių žurnalistų ir politologų VSD taip pat aiškiai neįvardijo.

Kas svarbiau – kratos ar viešumas?

Kaip minėta, ar šią informaciją pagrįstai galima laikyti slapta, aiškinosi ir D. Ulbinaitės bylą nagrinėdami teismai. Tačiau, kol teisėjai paskelbs nuosprendį, jau išdėstytas mintis galima pabandyti palyginti su žiniomis, kurių pateikiama kalbant apie kitą ne mažiau skandalingą priešiškos Rusijos veiklos pavyzdį. Tai – praėjusių metų rugsėjį nugriaudėjęs skandalas, kai vaikai iš Lietuvos (taip pat Latvijos ir Estijos) dalyvavo Rusijos karinėje stovykloje „Sojuz 2014“ – pergalės paveldėtojai“.

Pateikiame vieno dokumento apie šį renginį ištrauką: „Ši kasmet organizuojama stovykla, kurioje dalyvavo keli šimtai vaikų iš Rusijos, NVS šalių ir Baltijos valstybių, skirta Rusijos pergalei Antrajame pasauliniame kare pagerbti. Stovykloje kartojami šūkiai apie tautų draugystę yra gerai pamenami iš sovietinių laikų ir atskleidžia agresyvią šio renginio prigimtį, akcentuojamas karinis pranašumas ir demonstruojama netolerancija.

Stovykla organizuota prižiūrint Rusijos federalinei agentūrai „Rosotrudničestvo“ ir asociacijai „Doblest Otečestva“. Organizatoriai glaudžiai susiję su karine žvalgyba GRU – altruizmu nepasižyminčia tarnyba. Pagrindinei stovyklos rengėjai asociacijai „Doblest Otečestva“ vadovauja buvęs GRU karininkas Olegas Bakanacas.

Stovykloje dalyvaujantiems vaikams buvo ugdomi įgūdžiai, kurie svarbūs Rusijos žvalgybos agentams: vaidyba, informacijos rinkimas ir analizė, taip pat karo lauko medicinos pradmenys. Rusijos karinės žvalgybos atsargos generolas leitenantas ir Rusijos karinės žvalgybos veteranas asociacijos prezidentas atsargos generolas leitenantas Jurijus Babajancas su vaikais dalijosi asmenine karinės žvalgybos patirtimi.“2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 135126 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-05-13 15:37:16 [post_date_gmt] => 2015-05-13 13:37:16 [post_content] => (Vyčio Snarskio pieš.) [post_title] => actas small [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => actas-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-05-13 15:37:16 [post_modified_gmt] => 2015-05-13 13:37:16 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135125 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/05/actas-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 135127 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-05-13 15:37:38 [post_date_gmt] => 2015-05-13 13:37:38 [post_content] => (Andriaus Ufarto / BFL nuotr.) [post_title] => ??????????????????????????????????????????????????????????. [post_excerpt] => D. Jauniškis žada būti atviresnis už pirmtakus. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 135127 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-05-13 15:37:38 [post_modified_gmt] => 2015-05-13 13:37:38 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135125 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/05/FB-UA395202-small.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai