Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Pasaulis

Dinamitas po ES ir NATO pamatais

Marius Laurinavičius | 2015-03-25

Naujoji Alexio Tsipro vadovaujama Graikijos vyriausybė iš karto imta vadinti Rusijos Trojos arkliu ES ir NATO. Kodėl ir kokią grėsmę tai kelia?

Dauguma Graikijos gyventojų ir politikų palankūs Rusijai. Tačiau meile šiai šaliai turbūt niekas negali prilygti naujajam graikų premjerui A. Tsip­rui. Prieš patekdamas į valdžią jis reikalavo, kad Atėnai spjautų net į ES solidarumo principus ir vienašališkai atsisakytų sankcijų Rusijai. Pernai gegužę A. Tsipras nuvykęs į Maskvą demonstratyviai susitiko su ES ir JAV sankcijų sąraše tuomet jau buvusiais Rusijos Federacijos tarybos pirmininke Valentina Matvijenko ir Dūmos Užsienio reikalų komiteto pirmininku Aleksejumi Puškovu. Jis viešai parėmė net paties Kremliaus oficialiai nepripažintus vadinamuosius Donecko ir Luhansko liaudies respublikų referendumus.

A. Tsipro partijos „Syriza“ atstovai Europos Parlamente 2014-ųjų rudenį balsavo prieš Ukrainos ir ES asociacijos sutartį, susilaikė balsuojant dėl tokių pat sutarčių su Gruzija ir Moldova, pasisakė prieš rezoliucijas, smerkiančias Kremliaus veiksmus Ukrainoje ir raginančias įvesti Maskvai sankcijas.

Pirmas oficialus užsienio valstybės atstovas, su kuriuo iš karto po pergalės rinkimuose susitiko A. Tsip­ras, buvo Rusijos ambasadorius. Maskva dėl savo skolų ES sumaištį keliančiai naujajai Graikijos vyriausybei iš karto pasiūlė finansinę paramą. Tai – nerimą keliantys ženklai.

Karo kurstytojų draugijoje

Naujosios Graikijos vyriausybės atstovai glaudžiai bendradarbiauja su rusiškojo fašizmo ideologu Aleksandru Duginu, karo Ukrainoje finansiniu rėmėju oligarchu Konstantinu Malofejevu ir analitinį pasirengimą šiam karui koordinavusiu Rusijos strateginių tyrimų institutu.

Praėjusių metų pabaigoje interneto įsilaužėliai iš rusiškosios grupės „Anoniminis internacionalas“ padalinio „Šaltai boltai“ paskelbė buvusio Rusijos ambasados Graikijoje darbuotojo, seno A. Dugino bendražygio Georgijaus Gavrišo susirašinėjimo elektroniniu paštu archyvą. Paaiškėjo, kad šis asmuo yra savotiškas A. Dugino pasiuntinys ir ieško Kremliaus įtakos agentų. Dirbdamas Rusijos ambasadoje Graikijoje jis užmezgė glaudžius ryšius tiek su „Syriza“, tiek su jos koalicijos partnere dabar tapusia partija „Nepriklausomi graikai“.

Vokietijos dienraštis „Die Zeit“ tvirtina, kad G. Gavrišas atlikdamas diplomatinę tarnybą bandė ieškoti galimų bendradarbių ir neonacistinėje Graikijos partijoje „Auksinė aušra“, tačiau jos paslaugų Maskvai kol kas neprireikė. Viename nutekintų jo susirašinėjimo pavyzdžių aiškiai nurodoma, kad A. Duginas A. Tsiprą įtraukė į įvairių pasaulio šalių veikėjų, kurie turėtų sukurti Rusijos įtakos agentų „elitinį klubą“, sąrašą. Beje, šiame pradiniame sąraše buvo tik trys Graikijos atstovai, nors kitų šalių atstovų yra gerokai daugiau. A. Tsipras į jį pateko nuo pat pradžių.

Didelės storos graikiškos vestuvės

Dar įdomesnis taip pat iš to paties susirašinėjimo nutekintas jau 90 graikų sąrašas, kurį Rusijos įtakos Europoje temomis rašantis tinklaraštininkas Christo Grozevas pagal žinomo filmo pavadinimą pavadino „Didelėmis storomis graikiškomis vestuvėmis“. Mat šiame sąraše yra vienos sutuoktuvių puotos svečiai. Kadangi A. Malofejevui taikomos ES sankcijos, pernai rudenį jis negalėjo atvykti į Graikiją būti pabroliu draugo vestuvėse. Išeitis rasta – šventė perkelta į Rusiją, o visas su tuo susijusias išlaidas padengė A. Malofejevas.

Minėtame 90 graikų sąraše dominuoja šalies elitas: verslininkai, teisininkai, politikai. Tačiau galimos naujosios vyriausybės įtakos ES ir NATO kontekste svarbiausios turbūt dvi pavardės. Tai – naujasis Graikijos gynybos ministras Panas Kammenas ir Graikijos policijos Elektroninių nusikaltimų centro vadovas Manolis Sfakianakis.

Kokią įtaką A. Malofejevas ir tokie susitikimai Rusijoje daro Graikijos politikai, ko gero, pats to nežinodamas geriausiai atskleidė dar vienas A. Dugino įtakos agentų sąrašo atstovas, partijos „Syriza“ narys ir garsus žurnalistas, tinklaraštininkas Dimitris Konstantopoulas. Praėjusių metų spalio 25 d. jis rašė: „Panas <Kammenas> prieš mėnesį iš kažkur atsirado kupinas entuziazmo, kreipėsi dėl taktinio bendradarbiavimo <su „Syriza“>. Tada jis išvyko į Maskvą, kaip mums sakė, privačiais reikalais <į draugo vestuves>.“ P. Kammenas grįžo tvirtai apsisprendęs po rinkimų pabandyti sudaryti koaliciją su kraštutine kairiųjų partija „Syriza“, nors jo vadovaujami kraštutiniai dešinieji „Naujieji graikai“, išskyrus palankumą Rusijai ir priešiškumą taupymo politikai, ko gero, daugiau neturi nieko bendro.

Strategiją kūrė Rusijos žvalgai?

Daugiausia apie Kremliaus įtaką dabartinei Graikijos vyriausybei atskleidė Rusijos užsienio žvalgybos (SVR) įkurto ir iš pradžių jos dalimi buvusio Rusijos strateginių tyrimų instituto direktorius Leonidas Rešet­nikovas. Dabar šis institutas formaliai priklauso nebe SVR, o Rusijos prezidento administracijai, tačiau dėl to glaudžių jo ryšių su „Syriza“ reikšmė nesumažėja.

Apie tokias sąsajas savo institucijos tinklalapyje atvirai prisipažino L. Rešetnikovas. Neseniai buvęs šios įstaigos darbuotojas Aleksandras Sytinas sukėlė nemažą skandalą viešai paskelbęs, kad institutas buvo vienas pagrindinių tiek analitinio pasirengimo, tiek lobistinės veiklos, siekiant iš pradžių Krymo aneksijos, o paskui karo Donbase, lyderių Rusijoje.

Dar 2012 m. net 40 proc. graikų geriausia savo šalies drauge ir sąjungininke tarptautinėje arenoje laikė Rusiją.

 2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 134253 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-03-10 10:15:32 [post_date_gmt] => 2015-03-10 08:15:32 [post_content] => (Getty Images nuotr.) [post_title] => 175433458 small [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 175433458-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-03-10 10:15:32 [post_modified_gmt] => 2015-03-10 08:15:32 [post_content_filtered] => [post_parent] => 134252 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/03/175433458-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 134254 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-03-10 10:15:53 [post_date_gmt] => 2015-03-10 08:15:53 [post_content] => [post_title] => Andreas Papandreo [post_excerpt] => A. Papandreou [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => andreas-papandreo [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-03-10 10:15:53 [post_modified_gmt] => 2015-03-10 08:15:53 [post_content_filtered] => [post_parent] => 134252 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/03/Andreas_Papandreou_1968-small.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai