Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Pasaulis

Kodėl skursta politikų iškalba?

Simas Čelutka | 2016-09-23

Politinėje retorikoje beveik išnyko įsimintinos frazės, o efektyviausiai šiuolaikinių medijų galimybes išnaudoja tokie žmonės kaip Donaldas Trumpas. Apie politinės retorikos kaitą, Vakaruose augantį populizmą, politinę lyderystę ir iššūkius liberaliajai demokratijai IQ apžvalgininkui Simui Čelutkai pasakojo Baltųjų rūmų rašytojų grupės vykdomasis direktorius Clarkas S. Judge’as. Šia tema jis skaitys pranešimą rugsėjį vyksiančioje konferencijoje „Lūžio taškas“.

 

– Dirbote JAV prezidento Ronaldo Reagano ir viceprezidento George’o H. W. Busho kalbų rašytojų komandose. Kaip įvertintumėte per šį laikotarpį įvykusius pokyčius politinių kalbų rašymo ir sakymo srityje? Gal galite palyginti, tarkime, R. Reagano ir dabartinio JAV prezidento Baracko Obamos kalbėjimo stilistiką?

– Viena ryškiausių tendencijų, kuri prasidėjo mums vos palikus Baltuosius rūmus, susijusi su įsimintinų frazių ir apskritai stiprių pasakymų stoka viešosiose kalbose. „Blogio imperija“, „tūkstantis šviesos žybsnių“, „mielesnė, švelnesnė tauta“ – tai tik keli iš R. Reagano ir G. H. W. Busho įsimintiniausių posakių. Billas Clintonas paliko turbūt dvi frazes ir viena jų buvo melaginga apie lytinius santykius (ar jų tariamą nebuvimą) su Baltųjų rūmų praktikante Monica Lewinsky. George’as W. Bushas jaunesnysis į istoriją įrašė vieną ar du pasakymus, ne daugiau, o Barackas Obama apskritai nepaliko (ir turbūt nepaliks) nė vieno. Dabartinio prezidento retorika yra veikiau skambi nei protinga – tai kyla iš jo nuovokos ir vizijos stokos.

Įsimintinos frazės, mano supratimu, pradėjo nykti šaliai pereinant nuo tradicinės televizijos prie kabelinės ir interneto. Per šį laikotarpį dramatiškai išaugo auditorija, besiklausanti ištisų kalbų, o ne vien citatų vakaro žiniose. Šis pokytis smarkiai sumažino būtinybę kalbų rašytojams kurti įsimintinas frazes, kurios atkreiptų išrankių redaktorių ir žurnalistų dėmesį.

 

– Kokia Respublikonų partijos kandidato į prezidentus D. Trumpo politinė retorika?

– Šis rinkimų ciklas atskleidžia, kaip meistriškai vienas kandidatų išnaudoja šiuolaikines medijas. D. Trumpas puikiai jaučia žiniasklaidos bei socialinių tinklų poreikius ir tuo manipuliuoja, todėl beveik be konkurencijos dominuoja televizijoje, internete ir radijuje. Per šiuos kanalus jis prasiskverbia iki tradicinės žiniasklaidos, ir ši tiesiog nebegali nekreipti į jį dėmesio. Vienas esminių principų, kuriais vadovaujasi D. Trumpas, – visais įmanomais būdais ir visose politinėse kontroversijose tapti centrine visų aptarinėjama figūra, nors, žvelgiant iš tradicinio požiūrio taško, tose istorijose jis ir nesublizga pačiomis gražiausiomis spalvomis.

Taigi, net jei D. Trumpas ištaria ką nors, kas nepriimtina žiniasklaidos lyderiams, šie vis vien daugiausia kalba apie jo sukeltus skandalus ir taip į antrą planą neišvengiamai nustumia kitus kandidatus bei politinės avanscenos dalyvius. Svarbu ir tai, jog D. Trumpas kreipiasi į rinkėjus apeliuojančia, paprastesne ir tiesmukesne kalba nei, tarkime, Demokratų partijos kandidatė į prezidentus Hillary Clinton ar bet kuris kitas jau iš kovos pasitraukęs Respublikonų partijos kandidatas. Jei D. Trumpas užsitraukia politinės klasės ir dalies rinkėjų rūstybę užimdamas aštresnę poziciją, šiais visuotinio nusivylimo valdžios ir politikų neefektyvumu laikais jo pagrindine politine yda laikoma tai, kad jis esą nuomonę reiškė pernelyg tiesmukai ir šiurkščiai. Kitaip tariant, vertinant pagal šiuolaikinės medijų aplinkos standartus, D. Trumpo kalbos yra hipnotizuojančiai paveikios ir įsimenamos.

 

– Nemažai žmonių ciniškai vertina retorikos svarbą politikoje. Jų įsitikinimu, politinės kalbos tėra tušti žodžiai, o visi sprendimai priimami už uždarų durų. Kaip atsakytumėte tokiems cinikams?

– Rašiau kalbas R. Reaganui, kai šis buvo JAV prezidentas. Baltuosiuose rūmuose R. Reaganas buvo sukūręs visaapimantį konsultacijų ir patikrų procesą, kurio tikslas – užtikrinti, kad jo užimama pozicija sklandžiai virstų jo administracijos politika. Aiškūs principai, rūpestingai užtikrinama administracijos nuostatų ir deklaruojamų principų atitiktis atliko reikšmingą funkciją – stiprino konstruktyvų Baltųjų rūmų vaidmenį visose užkulisinėse diskusijose. Toks aiškumas leido sklandžiai priimti sprendimus administracijoje, ne tik prezidento kabinete ir keliuose kituose Vakarų flygelio kabinetuose, bet apskritai visuose departamentuose ir skyriuose. Tai stiprino valstybės pareigūnų pasitikėjimą visose srityse, kur tik šie būdavo įpareigojami reaguoti ir veikti.

 

– Radikalūs autoritariniai judėjimai populiarėja visame pasaulyje, taip pat JAV, kur minėtasis D. Trumpas jau šiemet gali būti išrinktas galingiausios valstybės prezidentu. Kur slypi populistų sėkmė ir kodėl jiems vis dažniau pralaimi nuosaikūs centristiniai politikai?

– JAV populizmo nederėtų painioti su europietiškąja populizmo versija, kurios istorija siaubinga. Tiek praeityje, tiek šiandien JAV populizmas žymi augantį nepasitenkinimą šalies ekonomine padėtimi ir struktūra. Tarkime, nuo 1870 iki 1930 m. dirbančių žmonių žemdirbystės sektoriuje sumažėjo nuo 53 proc. iki 21 proc. Šio proceso priežastys buvo technologijų pažanga ir pasaulinė konkurencija. Imigracijos klausimas taip pat keltas.

Dabar nepalyginamai didesnį derlių gauna kur kas mažesnė darbo rinkos dalis – šiandien ūkininkai tesudaro mažiau nei 2 proc. visos darbo jėgos, o žemdirbystės produktų dar niekada nėra buvę taip gausu. Populizmas gimė kaip reakcija į minėtus pokyčius. Ryškiausias tų laikų populistas buvo Williamas Jenningsas Bryanas, dusyk nominuotas kandidatu į prezidentus ir galiausiai tarnavęs kaip valstybės sekretorius Woodrow Wilsono administracijoje.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 142416 [post_author] => 576 [post_date] => 2016-09-01 16:06:34 [post_date_gmt] => 2016-09-01 14:06:34 [post_content] => [post_title] => Clark Judge foto [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => clark-judge-foto [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2016-09-01 16:06:34 [post_modified_gmt] => 2016-09-01 14:06:34 [post_content_filtered] => [post_parent] => 142411 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2016/09/Clark-Judge-foto.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai