Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Pasaulis

Mėnuo, sudrebinęs Maskvą

Marius LAURINAVIČIUS | 2015-05-02

Dešimt svarbiausių klausimų ir atsakymų: nuo Boriso Nemcovo nužudymo iki tariamo perversmo prieš Vladimirą Putiną

Po to, kai vėlų vasario 27 d. vakarą Maskvos centre nušautas vienas Rusijos demokratinės opozicijos lyderių B. Nemcovas, šalyje ėmė dėtis keistų dalykų ir kilo gausybė gandų. Padėties vertinimai svyravo nuo vieno kraštutinumo iki kito: nuo teiginių, kad B. Nemcovas nužudytas V. Putino įsakymu, iki svarstymų, jog šis nusikaltimas buvo tik vėliau esą prasidėjusio perversmo prieš patį šalies prezidentą preliudija. Žurnalas IQ, siekdamas padėti savo skaitytojams susigaudyti šioje gandų ir versijų lavinoje, nusprendė pateikti atsakymus į svarbiausius klausimus.

1. Koks buvo B. Nemcovo vaidmuo Rusijoje?

B. Nemcovas buvo vienas Rusijos demokratinės opozicijos lyderių, tačiau netikslu jį vadinti svarbiausiu, o juo labiau vieninteliu opozicijos V. Putinui veidu. Tai geriausiai rodopadėtis pačioje B. Nemcovo partijoje PRP-PARNAS. Čia jis buvo tik vienas pirmininkų. Kartu partijai vadovavo buvęs Rusijos premjeras Michailas Kasjanovas, o iki 2014 m. vasario čia dirbo net trys pirmininkai. Trečiasis – Vladimiras Ryžkovas – pasitraukė.

Be šių opozicijos veikėjų, būtina paminėti Aleksejų Navalną, kuris bent jau populiarumu ir įtaka pastaraisiais metais gerokai lenkė B. Nemcovą. Vienokiais ar kitokiais opozicijos lyderiais taip pat galima vadinti partijai „Jab­loko“ vis dar vadovaujantį Grigorijų Javlinskį, buvusį energetikos ministrą Vladimirą Milovą. Ką ir kalbėti apie radikalesnes V. Putino oponentų gretas, kurios irgi turi savo vedlius.

Autoritarinė Rusijos valdžia visiškai marginalizavo bet kokią nesisteminę opoziciją (komunistai, Vladimiro Žirinovskio liberalai demokratai ir kitos panašios jėgos šalyje laikomos sistemine opozicija), todėl jokios rimtesnės grėsmės režimui ji jau seniai nebekelia.

Pats B. Nemcovas garsėjo įvairių dokumentų apie B. Putino režimo nusikaltimus skelbimu. Apie neva jo rengtą panašų dokumentą dėl Rusijos reguliariosios armijos dalyvavimo kare Rytų Ukrainoje pranešta iš karto po žmogžudystės. Kai kam tai net atrodė pakankamas motyvas atimti gyvybę, tačiau B. Nemcovas labai retai tapdavo pirminiu kokios nors rimtesnės informacijos šaltiniu. Dažniausiai jis tiesiog surinkdavo, apdorodavo ir Vakarams pateikdavo kur nors jau skelbtų duomenų rinkinį. Todėl jo rengta ataskaita vargu ar galėjo tapti žmogžudystės motyvu.

2. Kas norėjo B. Nemcovo mirties ir ar jos galėjo trokšti V. Putinas?

V. Putino režimui, kuris visą valdymo laikotarpį (nors padarė daugybę nusikaltimų ir elgėsi nedemokratiškai) Vakaruose tebebando sudaryti Rusijos kaip normalios valstybės įvaizdį, realiai jokios įtakos šalyje neturinti, tačiau vis dar veikianti opozicija net buvo naudinga.

Rusijos prezidentas pastaruoju metu aiškiai parodė norįs atnaujinti įprastus santykius su Vakarais, todėl B. Nemcovo nužudymas karo Ukrainoje kontekste jam ypač nenaudingas. Tai lengvai buvo galima prognozuoti iš anksto.

Įtikinamiausią versiją, kas ir kodėl labiausiai troško nužudyti B. Nemcovą, pateikė opoziciniu laikomas, bet labai gerų šaltinių teisėsaugoje ir net saugumo tarnybose turintis laikraštis „Novaja gazeta“. „Tai – aiškus signalas Kremliui. „Rusijos patriotai“ pavargo laukti: priešus reikia naikinti; užtenka delsti; jeigu to nepadarysite jūs, atsiras, kas tai padarys, bet tada jūs jau būsite priklausomi nuo mūsų ir privalėsite skaitytis tik su mumis; mes ta jėga, kuri apgins jūsų silpnumą, o tėvynės gynimo nuo priešų darbas, su kuriuo nesusitvarko jūsų specialiosios tarnybos, turi būti tinkamai atlygintas“, – rašė jis straipsnyje apie tai, kas apie nužudymą raportuota V. Putinui.

Jei remtumės šia versija, taip pat atrodytų, kad būtent V. Putinas turėjo būti labiausiai nesuinteresuotas tokia įvykių eiga. Todėl viešus jo raginimus ištirti nusikaltimą ir netrukdyti dirbti tardytojams šį kartą verta laikyti nuoširdžiais.

3. Kas nužudė B. Nemcovą?

Praėjus mažiau negu savaitei po žmogžudystės tyrėjai paskelbė suėmę penkis čečėnus: Zaurą Dadajevą, Tamerlaną Eskerchanovą, Anzorą ir Šadidą Gubaševus, Chamzatą Bachajevą. Dar vienas įtariamasis – Beslanas Šavanovas – susisprogdino per sulaikymo operaciją Grozne. Z. Dadajevas buvo Čečėnijos prezidento Ramzano Kadyrovo asmenine gvardija vadinamo bataliono „Sever“ vado pavaduotojas, o B. Šavanovas – šio bataliono karys. Abu iš „Sever“ oficialiai pasitraukė prieš pat B. Nemcovo žmogžudystę arba iš karto po jos.

Kol kas nėra jokios kitos oficialios tardytojų patvirtintos, o ne gandais paremtos informacijos, tačiau žiniasklaida įdomiai papildo oficialius duomenis.

Z. Dadajevas iš pradžių prisipažino įvykdęs nusikaltimą (manoma, kad šovė būtent jis), tačiau vėliau prisipažinimą atšaukė. Jo sesuo Tamara Rusijos žiniasklaidai pareiškė, kad brolis į Maskvą išvyko ir atgal parskrido su savo vadu. Bataliono „Sever“ galva yra Alibekas Delimchanovas – Dūmos deputato Adamo Delimchanovo brolis. Pastarąjį R. Kadyrovas viešai įvardijo ne tik artimiausiu draugu ir bendražygiu (dažniausiai teigiama, kad jie – pusbroliai), bet ir savo įpėdiniu.

Rusijos prezidentas norėtų atnaujinti įprastus santykius su Vakarais, todėl B. Nemcovo nužudymas karo Ukrainoje kontekste jam ypač nenaudingas.

Tiesa, įvairūs šaltiniai žiniasklaidai pranešė, kad į Maskvą dar prieš pusę metų iki nusikaltimo Z. Dadajevas išvyko su dar vienu Čečėnijos teisėsaugos atstovu – majoru Ruslanu Geremejevu. Jis yra Rusijos Federacijos tarybos nario Suleimano Geremejevo sūnėnas. „Novaja gazeta“ prieš paskelbdama informaciją apie R. Geremejevo išvykimą į Maskvą su Z. Dadajevu teigė, kad nusikaltimo organizatorius yra asmuo, įvardijamas kaip majoras Ruslanas. Rusijos žiniasklaida netrukus pranešė, jog tai R. Geremejevas.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 134602 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-04-01 10:21:37 [post_date_gmt] => 2015-04-01 08:21:37 [post_content] => (Vida Press nuotr.) [post_title] => People mourn death of Boris Nemtsov [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => people-mourn-death-of-boris-nemtsov [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-01 10:21:37 [post_modified_gmt] => 2015-04-01 08:21:37 [post_content_filtered] => [post_parent] => 134601 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/04/AOP7.06832451-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 134603 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-04-01 10:22:08 [post_date_gmt] => 2015-04-01 08:22:08 [post_content] => (Vida Press nuotr.) [post_title] => Nemtsov murder suspects taken to court [post_excerpt] => Z. Dadajevas – žudikas ar atpirkimo ožys? [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => nemtsov-murder-suspects-taken-to-court [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-01 10:22:08 [post_modified_gmt] => 2015-04-01 08:22:08 [post_content_filtered] => [post_parent] => 134601 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/04/AOP7.06833114-small.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai