Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Pasaulis

Priešrinkiminiai šūviai: mažinti išmokas arba apmokestinti milijonierius

Vilius Petkauskas | 2012-04-13

Trečiadienį iš rinkimų kovos pasitraukė pagrindinis Mitto Romney oponentas kovoje dėl galimybės atstovauti Respublikonų partijai prezidento rinkimuose – Rickas Santorumas. Paaiškėjus, kad M. Romney, palaikantis federalinių išlaidų mažinimą socialinių išmokų sąskaita, tapo pagrindiniu Baracko Obamos varžovu kovoje dėl vietos Baltuosiuose rūmuose, Demokratų partija žengė priešingą žingsnį: pasiūlė priimti mokesčių sistemos pataisą, kurią įgyvendinus visi JAV gyventojai, uždirbantys daugiau nei milijoną dolerių per metus turės mokėti bent 30 proc. dydžio pajamų mokestį.

Dienraštis „The Wall Street Journal“ B. Obamos ir kelių kitų Demokratų partijos narių inicijuotą minimalaus mokesčio milijonieriams įvedimą vertina kaip siekį mokestinei sistemai suteikti teisingumo aurą, tačiau priduriama, kad realios ekonominės naudos tokie veiksmai neturės. Minimalus mokestis turtingiesiems pavadintas „Buffetto taisykle“ žymaus verslo magnato Warenno Buffetto garbei, mat šis kaltino JAV mokesčių sistemą absurdiškumu – esą pats W. Buffetas moka kone perpus mažesnius mokesčius, nei jam dirbanti sekretorė.

Dienraščio teigimu, mažai tikėtina, kad „Buffeto taisyklė“ bus patvirtinta Senate – respublikonai jokių būdu neleis atsirasti naujiems mokesčiams. B. Obamos komanda irgi puikiai supranta, kad mokestis tikriausiai nebus priimtas, tačiau atsisakymo apmokestinti turtinguosius šešėlis kris ant Respublikonų partijos. Priduriama, kad daugiau nei 60 proc. JAV gyventojų mokesčių sistemą vertina kaip neteisingą ir pritaria mokesčių didinimui dideles pajamas gaunantiems piliečiams.

Atstovų rūmų pirmininkas Johnas Boehneris tokį demokratų pasiūlymą pavadino „pigiu rinkiminiu triuku“. „Vietoj pigių triukų mes ir toliau liksime prie pagrindinių problemų, kurios liečia visus amerikiečius: naujų darbo vietų kūrimo, degalų kainų mažinimo ir deficito mažinimo“, – dienraščiui sakė J. Boehnerio atstovas spaudai Brendanas Buckas. „The Wall Street Journal“ priduriama, kad dabartinio JAV vadovo inicijuota „Buffetto taisyklė“ tik padės respublikonų reitingams, mat šie demokratams ir taip yra priklijavę „apmokestintojų-išlaidautojų“ etiketę.

Tuo tarpu dienraštis „The Washington Post“ abiejų partijų siūlomus planus vadino menkaverčiais. „B. Obama ir demokratai pirštais rodo į neatsakingus milijonierius, o respublikonai ir M. Romney mano, kad „Medicare“ ir „Medicaid“ programos nuskandins Jungtines Valstijas. Panašu, kad sprendžiamos ne esminės problemos, o ieškoma, kas turėtų mokėti daugiau“, – rašoma dienraštyje.

Pastebima, kad respublikonų siūlomos taupymo priemonės palies vidutines ir mažesnes pajamas gaunančius amerikiečius, tuo tarpu demokratų siūlomas mokestis – tik turtinguosius. „Vienaip ar kitaip, nė vienos partijos siūlomas planas nepadės subalansuoti biudžeto: tobulai įgyvendinus respublikono Paulo Ryano planą biudžeto balansas būtų pasiektas nebent 2040 metais, o B. Obamos siūlomas mokestis iš viso nepadėtų susidoroti su augančiomis išlaidomis“. – rašoma „The Washington Post“.

Dienraščio teigimu, nustačius minimalų pajamų mokestį turtingiesiems, per 10 metų JAV biudžetas pasipildytų 162 milijardais dolerių, tačiau tokios sumos pakaktų nebent dviejų mėnesių valstybės skolos palūkanoms apmokėti.

„The New York Times“ kivirčus dėl naujų mokesčių vertina kaip populizmo persunktą politinį žaidimą. „B. Obama puikiai supranta, kad jo siūlomi pokyčiai neturi ekonominės naudos, tačiau respublikonų pasipriešinimas milijonierių apmokestinimui neabejotinai teigiamai paveiks demokratų reitingus“, – rašoma dienraštyje.

„Buffetto taisyklės“ pasiūlymas taip pat siejamas su M. Romney. Jei šis priešinsis aukštas pajamas gaunančių gyventojų apmokestinimui, viešumoje greit bus atsiminta, kad respublikonų kandidatas užimti JAV prezidento postą yra milijonierius, besinaudojantis mokesčių lengvatomis ir vengiantis didelių mokesčių, turtą laikydamas Šveicarijos bankuose. „The New York Times“ duomenimis, M. Romney mokėjo vos 14 proc. dydžio pajamų mokestį ir buvo deklaravęs turto už daugiau nei 21 milijoną dolerių.

Baltųjų rūmų išleistoje ataskaitoje teigiama, kad minimalus 30 proc. pajamų mokesčio tarifas atkurtų bent šiek tiek teisingumo mokestinėje sistemoje. „Per pastaruosius 50 metų turtingiausieji amerikiečiai mokėjo vis mažiau mokesčių, tuo tarpu vidurinioji klasė neturėjo tokio prabangos. Dar daugiau, pasiturinčiųjų pajamos augo kone dvigubai sparčiau nei gaunančiųjų vidutinį atlyginimą“, – rašoma ataskaitoje.

Vis dėlto dienraštyje pabrėžiama, kad griebdamasis tokių priemonių, dabartinis JAV vadovas gali komplikuoti savo situaciją: „kažin ar prezidentas susimąstė, jog Amerikos žmonės gali pagalvoti, kad jis negali išspręsti esamų problemų ir griebiasi paskutinio šiaudo vardan aukštesnių reitingų“ – retoriškai klausia „The New York Times“.

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai