Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Pasaulis

Respublikonas M.Romney žadą agresyvią JAV užsienio politiką

Vilius Petkauskas | 2012-04-02

Praėjusią savaitę Pietų Korėjoje nugirstas JAV prezidento Baracko Obamos ir kadenciją baigiančio Rusijos vadovo Dmitrijaus Medvedevo pokalbis įžiebė audrą Vašingtone. Reaguodamas į palankiai susiklosčiusią situaciją, pagrindinis Respublikonų partijos pretendentas atstovauti partijai prezidento rinkimuose Mittas Romney suskubo kritikuoti dabartinį JAV vadovą ir pavadino Rusiją pagrindiniu Jungtinių Valstijų geopolitiniu priešu. Toks M. Romney pareiškimas patraukė JAV žiniasklaidos dėmesį, tad pasirodė nemažai nuomonių apie aiškėjančius agresyvios respublikono užsienio politikos kontūrus.

Pasak televizijos ABC, B. Obama pasakė kolegai iš Rusijos: „Visos šios problemos, bet ypač dėl raketinės gynybos, gali būti išspręstos, tačiau svarbu, kad jis duotų man šiek tie erdvės“. D. Medvedevas atsakė: „Taip, aš suprantu. Aš suprantu jūsų žinią apie erdvę. Erdvės jums.“ JAV prezidentas pridūrė: „Tai mano paskutiniai rinkimai. Po rinkimų turėsiu daugiau lankstumo“. „Suprantu, perduosiu šią informaciją Vladimirui (Rusijos prezidento postą netrukus užimsiančiam V. Putinui. – IQ)“, – atsakė D. Medvedevas.

Dienraštyje „The Wall Street Journal“ pastebima, kad apklausose tarp respublikonų pirmaujantis M. Romney griežtai vertina ne tik Rusijos geopolitines ambicijas, bet ir Kinijos fiskalinę politiką bei JAV poziciją Afganistano karo klausimu. Vis dėlto griežta kandidato pozicija paskatino sunerimti jo rėmėjus ir užsienio politikos ekspertus, kurių nuomone, griežtais pareiškimais siekiama save pateikti kaip visišką priešingybę dabartiniam JAV prezidentui, tačiau nesuvokiama, kad agresyvios politikos užimat prezidento pareigas nebus įmanoma vykdyti.

Dienraščio kalbintas buvęs M. Romney patarėjas užsienio politikos klausimais, Rusijos ekspertas Dimitris Simesas teigė, kad nors B. Obamos politika Maskvos atžvilgiu yra ydinga, respublikonų kandidato pareiškimai yra per daug grįsti emocijomis – „M. Romney atsižvelgia tik į politiškai naudingą šios problemos aspektą, tačiau pamiršta strateginio nuoseklumo svarbą“.

Tuo tarpu buvęs Ronaldo Reagano administracijos narys ir dabartinis respublikonų kandidato patarėjas užsienio reikalų klausimais Richas Williamsonas dienraščiui teigė, kad M. Romney jau anksčiau detalizavo savo politikos strategiją, o dabar nurodo kontrastus tarp savęs ir B. Obamos: „Rinkimų kampanijos ir skirtos tam, kad piliečiai galėtų matyti skirtingus kandidatų požiūrius tam tikrais klausimais“.

Dienraščio teigimu, M. Romney pozicija kardinaliai skiriasi nuo dabartinio JAV vadovo ne tik Rusijos, bet ir Afganistano karo klausimu. Buvusio Masačiusetso gubernatoriaus M. Romney nuomone, Jungtinės Valstijos neturėtų mažinti gynybos biudžeto ir išvesti karių iš Afganistano. Dar daugiau, teigiama, kad B. Obamos vykdoma užsienio politika silpnina ryšius su senais sąjungininkais, kaip Izraelis ar Europa.

Tuo tarpu „The Washington Post“ M. Romney pasisakymus vertina kaip gerai apgalvotą politinį žaidimą. Šiuo metu B. Obamos vykdoma užsienio politika, apklausų duomenimis, vertinama labai palankiai, tad išreikšdamas savo griežtą poziciją Rusijos, Irano ir Kinijos klausimais M. Romney tikisi į savo pusę palenkti daugiau Respublikonų partijos elektorato ir galutinai įtvirtinti save kaip pagrindinį partijos atstovą prezidento rinkimuose.

„Pietų Korėjoje nugirstas Rusijos ir JAV prezidentų pokalbis atvėrė „galimybių langą“, kuriuo protingai pasinaudojus galima surinkti papildomų balų užsienio politikos srityje, o kartu ir palenkti labiau konservatyvius JAV gyventojus“, – rašoma „The Washington Post“. M. Romney ir taip yra sunkioje situacijoje: norėdamas sulaukti palankumo respublikonų tarpe jis privalo pateikti save kaip priešingybę B. Obamai, tačiau negali per daug priartėti prie buvusio prezidento George‘o Busho pozicijos, kuri vertinama neigiamai tiek demokratų, tiek respublikonų tarpe.

„M. Romney siekia išnaudoti skirtumus tarp partijos elektorato savo naudai, todėl tikėtina, kad jo pozicija Artimųjų Rytų ir Rusijos klausimais nebus vienodai griežta“, – situaciją komentavo Strateginių ir tarptautinių studijų centro analitikas Johnas Altermanas. Tačiau jis pridūrė, kad jei M. Romney ir toliau žers neapgalvotą kritiką, jam gali pritrūkti vietos konstruktyviems veiksmams ateityje.

Daugiausia kritikos pirmaujančiam respublikonų kandidatui pažerta dienraštyje „The New York Times“. Straipsnyje, pavadintame „Nesibaigiantis šaltasis karas“ rašoma, jog M. Romney nuomonė apie Rusiją kaip pagrindinę JAV geopolitinę priešę parodo kandidato neišprusimą. „Jo komentaras Rusijos atžvilgiu gali būti vertinamas kaip elementarių žinių apie tarptautinius santykius stygius arba kaip bailios politikos ženklas“, – rašoma „The New York Times“.

Dienraštyje užsimenama, kad Baracko Obamos politika Maskvos atžvilgiu yra konstruktyvi ir apgalvota – esą nepaisant iš pažiūros atmestinos retorikos, dabartinis JAV prezidentas jau prieš dvejus metus pasirašė sutartį su Rusija, kuria abi šalys įsipareigoja dar labiau mažinti savo atominį arsenalą. „Nors ponas Romney būdamas Senate prieštaravo šios sutarties priėmimui, reiktų suprasti, kad Jungtinėms Valstijoms nereikia brangiai kainuojančių ginklų, kurių kiekio pakaktų planetai sunaikinti keliskart“, – rašoma „The New York Times“.

Vis dėlto „The New York Times“ užsimena, kad Rusijos negalima nurašyti kaip nepavojingos šalies, bet santykių su Maskva modelis turėtų remtis budrumu ir skepticizmu, o ne agresyvia retorika. Taip pat priduriama, kad kaltinimai, jog B. Obamos administracija nuolaidžiauja Kremliui, yra nepagrįsti – Rusija sulaukė spaudimo dėl sankcijų Sirijai, o Vladimirui Putinui nuolatos primenama, kad būtent jo vykdoma politika yra pagrindinė dvišalių nesutarimų priežastis. „The New York Times“ pabrėžia, kad M. Romney, užuot žėręs kritiką, turėtų rinkėjams detaliai paaiškinti, kaip jis ketina susidoroti su JAV užsienio politikos problemomis.2 psl. >>

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai