Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Pasaulis

„Variago“ iš Lietuvos mįslė

Marius LAURINAVIČIUS | 2015-01-27

Trijų užsieniečių paskyrimas į ministrų postus Ukrainoje įvertintas nevienareikšmiškai, o tarptautinėje arenoje tapo kone įrodymu, kad vyriausybė pasiryžusi rimtoms reformoms. Lietuviui Aivarui Abromavičiui patikėtos svarbios ekonominės plėtros ir prekybos ministro pareigos. Ką tai reiškia Lietuvai? Atslūgus pasididžiavimo tautiečio sėkme nuotaikoms gali paaiškėti, kad grėsmių yra daugiau nei galimybių.

Netikėtas 38 metų verslininko A. Abromavičiaus karjeros posūkis Lietuvoje sutiktas entuziastingai. Investicijų bendrovėje „East Capital“ sėkmingai dirbęs lietuvis iš tėvynėje mažai žinomo asmens akimirksniu tapo viena didžiausių žvaigždžių. Net tai, kad jis lengva ranka atsisakė Lietuvos pilietybės, nesukėlė pasipiktinimo.

Užsieniečiai į vyriausybes kviečiami išimtiniais atvejais, tačiau Ukrainos prezidentas Petro Porošenka rado argumentų tokiam žingsniui pateisinti: „Iššūkiai šaliai irgi neįprasti.“ Pats A. Abromavičius per trumpą pokalbį telefonu su IQ siūlė būtent taip vertinti visų užsieniečių paskyrimą į vyriausybę. „Tai – dar vienas bandymas šį tą pakeisti. Jų buvo daug, bet visi – nesėkmingi. Jeigu nepavyktų ir šį kartą, būtų labai blogai“, – teigė jis ir siūlė neieškoti jokių kitų priežasčių.

Logikos tikrai yra, būtų galima net kalbėti apie optimizmo įkvepiančius žingsnius. Kritiniais atvejais į vyriausybę kviestis vadinamuosius technokratus – dažnai pasiteisinantis sprendimas. O užsieniečiai Ukrainoje neva paskatins didesnį skaidrumą. Svetimšaliai esą nebus susiję su oligarchais ir jų interesais, sumažės korupcijos rizika.

Tačiau iš karto akivaizdūs ir pavojai. Bent jau dalies žmonių galvose formuosis įspūdis, kad šalis atiduodama valdyti užsieniečiams. Būtent šias dvejones neabejotinai išnaudos Rusija, nuolat ieškanti naujų svertų savo įtakai didinti ir chaosui Ukrainoje kelti.

Ėmus Lietuvoje ir Ukrainoje nuodugniau domėtis šio nestandartinio sprendimo priežastimis, greitai ėmė aiškėti, kad daug kas gali būti ne visai taip, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo ir kaip skelbiama oficialiai. Ukrainoje paplitęs įsitikinimas, kad iš pradžių apie jokius užsieniečius vyriausybėje nebuvo nė kalbos. Vardijamos net pavardės ukrainiečių, kuriuos ketinta skirti į vieną ar kitą dabar svetimšalių užimtą postą. Tiesa, net šalies viešojoje erdvėje dar gerokai prieš pastaruosius parlamento rinkimus sklandė kalbos, kad naujojoje vyriausybėje gali dirbti Gruzijos ekonomikos reformų tėvu vadinamas milijonierius Kacha Bendukidzė (jis, eidamas 59-uosius metus, lapkričio 13 d. mirė Londone). Tačiau vieniems tokie teiginiai atrodė nerimti, kiti pridurdavo, kad K. Bendukidzė, skirtingai nei dabar paskirtieji, bent jau turėjo panašių pertvarkų patirties.

Sprendimus esą lėmė JAV viceprezidento Joe Bideno lapkričio 21 d. vizitas Ukrainoje. Teigiama, kad jis griežtai pareikalavo reformų ir skaidrumo mainais į tolesnę finansinę paramą. Tai esą gali užtikrinti tik svarbius postus užimsiantys užsieniečiai, o ne ilgamečių ryšių ir interesų supančioti ukrainiečiai.

Ne džiaugsmą, bet galvos skausmą A. Abromavičiaus paskyrimas sukėlė ir oficialiajam Vilniui.

Taigi, viskas lyg ir būtų paprasta: atvažiavo J. Bidenas ir „paskyrė“ Ukrainai „variagus“ (taip pravardžiuojami naujieji ministrai. Variagais vadinti vikingai, IX–X a. siaubę žemes dabartinės Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos teritorijoje), kurie turi garantuoti, kad šalis galų gale žengs realių pertvarkų ir suartėjimo su ES keliu. Pats A. Abromavičius griežtai neigia, jog jo paskyrimas kaip nors susijęs ne tik su J. Bideno vizitu, bet ir apskritai su bet kokiu užsienio spaudimu ar kitų šalių interesais. Esą tai – pačios dabartinės valdžios noras imtis reformų.

O jei užsieniečiai susimaus?

Diplomatai Lietuvoje ir apžvalgininkai Ukrainoje atkreipia dėmesį į iškalbingą šalių (JAV, Lietuva ir Gruzija) sąrašą, su kuriomis susiję aukštas pareigas gavę užsieniečiai. Sveikatos apsaugos ministru paskirtas tokį pat postą Gruzijoje prezidentaujant Michailui Saakašviliui užėmęs Aleksandras Kvitašvilis. O dabartinė šios šalies valdžia, kuriai M. Saakašvilio režimas vis dar kelia nemažą alergiją, net neslepia, kad visai nesidžiaugia tokia žinia.

Galvos skausmą A. Abromavičiaus paskyrimas sukėlė ir oficialiajam Vilniui. Bandant užkulisiuose sužinoti tokio žingsnio aplinkybes ir šio asmens sąsajas su diplomatais, prezidentūra arba Vyriausybe, atsakymas iš pradžių skambėjo neįtikėtinai: „Mes ir patys apie tai sužinojome beveik iš spaudos.“ Netrukus viešai nuskambėjo prezidentės patarėjos Jovitos Neliupšienės pareiškimas, kad A. Abromavičiaus paskyrimą lėmė „jo asmeninis įvertinimas“, o Lietuva su tuo neturi daug bendro.

Maža to, ne vienas mūsų diplomatas privačiuose pokalbiuose skundėsi, kad susidarė padėtis, kai net Vakarų partnerių neįmanoma įtikinti, jog Lietuva čia niekuo dėta, todėl bet kokia A. Abromavičiaus nesėkmė ar klaida viešojoje erdvėje greitai gali būti paversta ir šalies problema. Ypač vykstant atviram informaciniam karui. Taip gali būti bandoma kenkti Lietuvos įvaizdžiui tiek pačioje Ukrainoje, tiek Vakaruose. Mūsų diplomatai rimtai susirūpinę ne vien tuo. „Jeigu Ukrainoje susimaus užsienietis, bus diskredituotos bet kokios reformos, JAV, ES ir Lietuva. Rusijos vietoje jau dabar daryčiau viską, kad visi svetimšaliai kuo labiau susimautų. Ir kuo greičiau, tuo geriau“, – atvirai apie savo nerimą kalbėjo vienas diplomatas. Jis pabrėžė netikįs sąmokslo teorijomis, kad tai iš tiesų yra slaptas Maskvos planas.

A. Abromavičius tokius svarstymus irgi vertino skeptiškai: „Ką reiškia „susimausime“? Susimauti galime vieninteliu atveju – jeigu sistema mums neleis imtis reformų. Bet mes būtent tam ir paskirti, kad jas įgyvendintume.“2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 133104 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-12-19 15:55:47 [post_date_gmt] => 2014-12-19 13:55:47 [post_content] => (All Over Press nuotr.) [post_title] => World News - Dec. 2, 2014 [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => world-news-dec-2-2014 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-12-19 15:55:47 [post_modified_gmt] => 2014-12-19 13:55:47 [post_content_filtered] => [post_parent] => 133103 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/12/AOP9.42-64682542-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 133105 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-12-19 15:57:56 [post_date_gmt] => 2014-12-19 13:57:56 [post_content] => (All Over Press nuotr.) [post_title] => Newly appointed ministers Abromavicius, Jaresko, Jaresko, Kvitashvili give press conference in Kiev [post_excerpt] => Ukrainos vyriausybės legionieriai: A. Abromavičius, N. Jaresko ir A. Kvitašvilis. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => newly-appointed-ministers-abromavicius-jaresko-jaresko-kvitashvili-give-press-conference-in-kiev [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-12-19 15:57:56 [post_modified_gmt] => 2014-12-19 13:57:56 [post_content_filtered] => [post_parent] => 133103 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/12/AOP7.06486466-small.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => stdClass Object ( [ID] => 133106 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-12-19 15:58:33 [post_date_gmt] => 2014-12-19 13:58:33 [post_content] => (All Over Press nuotr.) [post_title] => BRUSSELS-EU-COMMISSION [post_excerpt] => Algirdas Šemeta [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => brussels-eu-commission [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-12-19 15:58:33 [post_modified_gmt] => 2014-12-19 13:58:33 [post_content_filtered] => [post_parent] => 133103 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/12/AOP9.42-28155655-small.jpg [menu_order] => 3 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai