Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Sportas

Šachmatų Mocartas

Simas ČELUTKA | 2016-09-27

Vunderkindas iš Norvegijos nepaiso šio žaidimo autoritetų ir be skrupulų griauna tradicijas bei stereotipus.

 

Šventa vieta tuščia nebūna – vos 25-erių norvegas Magnusas Carlsenas rimtai nusiteikęs užgožti garsiausio pasaulyje didmeistrio Gario Kasparovo šlovę. Šiam prieš 11 metų baigus karjerą, šachmatų sporto viršūnėje įsitvirtino indas Viswanathanas Anandas ir rusas Vladimiras Kramnikas. Bet dabar visi kalba tik apie norvegų vunderkindą.

Pasaulį sužavėjo stulbinančiai greita M. Carlseno sėkmė. Jau trylikos jis gavo aukščiausią – didmeistrio – vardą. Sulaukęs 23-ejų, norvegas nugalėjo titulą ginantį ilgametį pasaulio čempioną V. Anandą. 2014 m. gegužę pasiekė beprecedentį Tarptautinės šachmatų federacijos FIDE reitingą 2882 ir peršoko iki tol G. Kasparovui priklausiusią 2851 kartelę. Tais pačiais metais apgynė pasaulio čempiono titulą – dar sykį nugalėjo 21 metais vyresnį ir kur kas labiau patyrusį V. Anandą. Šiemet lapkritį M. Carlsenas vėl mėgins išsaugoti stipriausio žaidėjo titulą, kovodamas su bendraamžiu rusu Sergejumi Karjakinu. Pradeda eižėti šachmatų pasaulyje vyravusi tradicija, kad čempionais tampama pamažu, ilgai kaupiant patirtį turnyruose ir iš pradžių daug kartų pralaimint vyresniems autoritetams.

M. Carlsenas taip pat metė iššūkį garsiajai sovietinei šachmatų mokyklai, praėjusiame amžiuje išugdžiusiai visą plejadą didmeistrių ir pasaulio čempionų. 1991 m., kai byrėjo sovietų imperija, devyni iš dešimties stipriausių pasaulio žaidėjų priklausė Sovietų Sąjungai, o Norvegija iki šiol neturėjo ryškesnių šachmatininkų ir apskritai ne itin daug dėmesio skyrė šiam sportui.

Žymiausia Lietuvos šachmatininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kurios sutuoktinis norvegas Peteris Heine’as Nielsenas yra M. Carlseno treneris, IQ žurnalui priminė keletą atvejų, kai iš pažiūros šio sporto tradicijomis negarsėjančiose šalyse lyg iš niekur išnirdavo genijų. Toks buvo amerikietis Bobby Fischeris, indas V. Anandas ar danas Bentas Larsenas. Tačiau M. Carlsenas pranoko visus.

 

Skandinaviškas auklėjimas

Kai M. Carlsenui sukako penkeri, jo tėvas Henrikas nupirko šachmatų lentą ir pamėgino šiuo žaidimu sudominti Magnusą ir jo seserį Eleną, tačiau šie neužkibo. Tuo metu jam labiau patiko futbolas, slidinėjimas, kortų žaidimai ir „Monopolis“. Berniukui apskritai patiko žaidimai, tad po trejų metų Henrikas dar kartą pabandė sudominti sūnų šachmatais, ir šįkart pavyko. Iš kitų žaidimų šachmatai išsiskyrė sudėtingumu ir tuo berniuką patraukė.

Jau nuo pirmųjų pažinties su šachmatais dienų Magnusas demonstravo puikią atmintį ir nuovoką. Ir Henrikas, ir pirmasis berniuko treneris buvo maloniai nustebinti pamatę, kaip puikiai vaikas taiko skirtingas žaidimo taktikas ir strategijas. Svarbiausia, kad nuo pat pradžių mokymosi procesas vyko žaibiškai ir stebėtinai lengvai. Individualios šachmatų treniruotės nė kiek netrukdė lankyti mokyklos, žaisti futbolo ir užsiimti kita veikla. Netrukus berniukas ėmė treniruotis su vienu geriausių Norvegijos žaidėjų Simenu Agdesteinu, tačiau vis tiek daugiausia dirbo savarankiškai – jųdviejų treniruotės baigėsi, kai Magnusui sukako trylika.

Vyravo skandinaviškas požiūris į treniruotes, kuris nepripažįsta prievartos ar muštro ir tuo kardinaliai skiriasi nuo sovietinės šachmatų mokyklos.

Kaip dažnai būna tokiais atvejais, jaunajam vunderkindui labai padėjo tėvas, nuo mažų dienų įžvelgęs atžalos talentą. Kai sūnui suėjo trylika, H. Carlsenas pardavė nemenką dalį nekilnojamojo turto, pasiėmė ilgas atostogas ir išsivežė šeimą į kelionę po pasaulį, kurioje Magnusas gavo progą sudalyvauti daugybėje turnyrų. Jaunuolis puikiai išnaudojo tuos metus ir sužaidė apie 150 partijų aukšto rango varžybose. Jam gerai sekėsi, o apetitas tik augo. Netrukus jis nugalėjo buvusį pasaulio čempioną Anatolijų Karpovą, gavo didmeistrio vardą ir tapo antruoju jauniausiu šachmatininku istorijoje, iškovojusiu šį titulą.

V. Čmilytė-Nielsen pasakojo, kad šeimos, aplinkinių žmonių ir trenerių parama M. Carlsenui visuomet buvo labai svarbi. Pašnekovės sutuoktinis P. H. Nielsenas pradėjo su jaunuoju talentu dirbti, kai šiam tebuvo dvylika, ir jau tada buvo aišku, kad jo laukia puiki ateitis. Anot V. Čmilytės-Nielsen, nuo pat jaunuolio karjeros pradžios šeima jį labai saugojo nuo pernelyg didelio krūvio – treneriams buvo draudžiama jį versti treniruotis, jie privalėjo sudominti. Vyravo skandinaviškas požiūris į treniruotes, kuris nepripažįsta prievartos ar muštro ir tuo kardinaliai skiriasi nuo sovietinės šachmatų mokyklos, paremtos „per kančias į žvaigždes“ principu. Vargu ar skandinaviškas auklėjimas tiktų kiekvienam, tačiau M. Carlseno atveju jis veikė idealiai.

 

Atsipalaidavęs genijus

2009-aisiais M. Carlseno treneriu buvo pasamdytas G. Kasparovas. Tais metais vunderkindas pasiekė įspūdingų laimėjimų ir įtvirtino savo kaip šachmatų superžvaigždės statusą, tačiau jųdviejų bendradarbiavimas ilgai netruko. G. Kasparovas įpratęs prie sunkaus ir labai disciplinuoto darbo su partijų duomenų bazėmis, pagrindinių oponentų žaidimo analizės, o M. Carlsenas savo požiūrį į ruošimąsi varžyboms įvardija kaip chaotišką ir net tingų. Ši savybė suteikė jaunuoliui papildomo žavesio ir tik dar labiau prikaustė žiniasklaidos dėmesį.

Kitaip nei daugelis kitų žaidėjų, kiekvienai partijai skrupulingai ruošiančių pirmuosius keliolika ėjimų ir atidžiai studijuojančių oponentų pasirodymus, M. Carlsenas labiau linkęs pasikliauti intuicija ir įgimtu pozicinio žaidimo pojūčiu. Didžioji dauguma šachmatininkų itin daug laiko skiria debiutų, t. y. partijos pradžios, studijoms, siekdami išspausti bent menkiausią persvarą prieš varžovą. M. Carlsenas debiutą iš dalies ignoruoja, renkasi netipiškus variantus, kurie gal ir nesuteikia žaibiškos persvaros, tačiau pašalina galimybę pakliūti į varžovo paspęstas pinkles. Kaip IQ sakė buvęs Lietuvos vyrų šachmatų rinktinės narys Tautvydas Vedrickas, tokia strategija visiškai logiška, nes norvegas geriau nei bet kas kitas žaidžia šachmatais, todėl jam ir nebūtina įgyti persvaros pačioje pradžioje. Šia įprasta strategija vadovaujasi silpnesni varžovai, kuriuos įveikti M. Carlsenui padeda kantrus pozicinis žaidimas.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 142133 [post_author] => 576 [post_date] => 2016-08-01 16:38:33 [post_date_gmt] => 2016-08-01 14:38:33 [post_content] => [post_title] => Grafikas [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => grafikas-143 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2016-08-01 16:38:33 [post_modified_gmt] => 2016-08-01 14:38:33 [post_content_filtered] => [post_parent] => 142124 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2016/08/Grafikas1.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 142136 [post_author] => 576 [post_date] => 2016-08-01 16:39:36 [post_date_gmt] => 2016-08-01 14:39:36 [post_content] => (Getty Images nuotr.) [post_title] => Magnus Carlsen [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => second-great-international-chess-festival-unam-2012 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2016-08-01 16:39:36 [post_modified_gmt] => 2016-08-01 14:39:36 [post_content_filtered] => [post_parent] => 142124 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2016/08/GettyImages-157023500.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai