Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Ateities rinkimai

Tyrūnas Jokubauskas
IT paslaugų valdymo ir informacijos saugos bendrovės „Synergy Consulting“ vadovas
| 2014-10-02

Šalyje praūžus rinkimų maratonui liko vienas neatsakytas klausimas – kada galėsime balsus atiduoti naudodamiesi pažangiosiomis technologijomis? Diskusiją šia tema vėl pakurstė gegužės pabaigoje parengti įstatymų pakeitimo ir papildymo projektai, kuriais siūloma visų lygių rinkimuose ir referendumuose įteisinti balsavimą internetu.

Verta paminėti, kad šios naujovės nereiktų tapatinti su e. balsavimu apskritai. Balsavimas internetu – tik vienas nuotolinių e. balsavimo sistemos būdų. Pirmą kartą jis išbandytas 2000-aisiais JAV, o nuo tada jį yra išmėginusios trylika valstybių. Pavyzdžiui, Estijoje balsuoti internetu galima nacionaliniu lygiu, Prancūzijoje ar Šveicarijoje tik kai kuriose teritorijose arba taip balsus atiduoda tam tikra rinkėjų grupė.

Pagal tai, kas siūloma šiuo metu, Lietuvoje internetu balsuoti turėtų teisę visi gyventojai, kurie gali savo tapatybę patvirtinti e. parašu arba per e. banko sistemą. Apklausos rodo, kad tam pritaria apie trečdalį piliečių. Naujovė turi daug pranašumų: taip patogiau, panaikinama klaidų skaičiuojant balsus tikimybė ir greičiau sužinomi rezultatai, e. biuletenio sugadinti neįmanoma, rinkimuose aktyviau gali dalyvauti neįgalūs žmonės, iš šalies išvykę gyventojai.

Tiesa, netrūksta ir skeptiškų vertinimų. Vis dar abejojama, kad nebus užtikrintas pakankamas saugumas. Tokius svarstymus dažniausiai lemia ne faktai, o nepagrįstos baimės. Reikalingos technologijos jau seniai sukurtos ir sėkmingai taikomos. Jos apima visus saugumo aspektus: tapatybės nustatymą, duomenų šifravimą, duomenų vientisumo (nepakeičiamumo) užtikrinimą, saugojimą, auditavimą ir archyvavimą.

Aišku, bet kuris saugumo specialistas pasakytų, kad tokios sąvokos kaip „visiškas saugumas“ nėra. Tačiau tai nereiškia, kad rizikos negali būti suvaldytos. Keliuose taip pat pavojinga, bet eismas juose nedraudžiamas, o saugumui didinti įrengiami šviesoforai, ribojamas greitis ir panašiai. Atitinkamas priemones galima taikyti ir balsavimo internetu atveju.

Iš tiesų pažangesnis būdas gali būti saugesnis, palyginti su tradiciniu balsavimu. Pavyzdžiui, dabar papirkinėtojai asmenų laukia prie rinkimų apylinkių, o pasiekti balsuojančius internetu būtų sunkiau. Jiems tektų vaikščioti iš buto į butą, tad jie greitai būtų pričiupti atsakingų piliečių.

Didžiausia rizika – gerai organizuota kibernetinė ataka. Tačiau ji tik sutrikdytų sistemos veiklą ir žmonės negalėtų prisijungti. Priešiškai nusiteikę politikai dažniausiai kalba apie rezultatų klastojimą. Iš tiesų ši rizika daug mažesnė nei tradiciniuose rinkimuose. Be to, politikai pamiršta paminėti tokius e. projektus, kuriuos sukompromitavus būtų kur kas daugiau žalos. Pavyzdžiui, įsilaužus į e. baudos sistemą, žmonėms būtų galima paskirti baudas už nepadarytus nusižengimus.

Į bet kurį su balsavimu internetu susijusį klausimą „ar tai įmanoma“ norėčiau atsakyti, kad teoriškai įmanoma viskas.

Viena baimių – netinkamai nustatyta balsuotojo tapatybė. Bet ir šis aspektas kelia didesnę riziką šiuo metu. Menka dalis rinkimų apylinkių darbuotojų informuoti, kaip patikrinti, ar asmens dokumentas yra tikras. Komercinių bankų darbuotojai žino bent 7 būdus, kaip nustatyti, ar asmens tapatybės kortelė nepadirbta.

Anonimiškumas balsuojant internetu irgi gali būti išlaikytas – tai jau technologijų klausimas. Rinkėjo tapatybė gali būti nesusiejama su atiduotu balsu. Šiuo metu veikiančiose sistemose žmogus iš pradžių identifikuojamas, tada jam suteikiama teisė balsuoti, bet balsas išsaugomas be informacijos apie rinkėją.

Taip pat jautri finansų tema. Internetinio balsavimo sistemai, kuri veiktų sklandžiai ir būtų saugi, sukurti, patikrinti ir įdiegti reikia didelių investicijų. Bet būtina kalbėti ir apie tai, kiek pavyktų sutaupyti. Sumažėtų popierių (rinkimų biuletenių, registracijos lapų ir pan.), rinkimų apylinkėse užtektų mažiau darbuotojų. Balsavimas internetu padėtų taupyti ir pačių rinkėjų laiką, nereikėtų leisti pinigų kelionei į rinkimų apylinkę.

Į bet kurį su balsavimu internetu susijusį klausimą „ar tai įmanoma“ norėčiau atsakyti, kad teoriškai įmanoma viskas. Vis dėlto balsams klastoti rinkėjo kompiuteryje ar rinkimų komisijos serveriuose reikėtų labai pažangių technologijų, daug ištek­lių. Jei kalbėtume apie priešiškai nusiteikusių šalių kibernetinį terorą, joms būtų gerokai pigiau ir paprasčiau papirkti politikus, o ne švaistyti laiką ir pinigus sunkiai įgyvendinamiems siekiams.

Net suteikus galimybę balsą atiduoti internetu, daug žmonių ateis prie balsadėžių, bet piliečiai turės galimybę pasirinkti, kaip išreikšti valią. Ateityje visa balsavimo sistema evoliucionuos. Pirmiausia rinkimų apylinkėse išvysime e. balsavimo terminalus. Po dešimtmečio popierinius biuletenius apskritai pamiršime – balsą atiduosime spustelėdami terminalo mygtuką rinkimų apylinkėje ar spragtelėdami pelės klavišą namuose.

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 129359 [post_author] => 598 [post_date] => 2014-06-28 19:02:57 [post_date_gmt] => 2014-06-28 16:02:57 [post_content] => [post_title] => Tyrunas Jokubauskas small [post_excerpt] => Tyrūnas Jokubauskas [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => tyrunas-jokubauskas-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2014-06-28 19:02:57 [post_modified_gmt] => 2014-06-28 16:02:57 [post_content_filtered] => [post_parent] => 129358 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2014/06/Tyrunas-Jokubauskas-small.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai