Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Atgijusi M. Thatcher dvasia

Marius LAURINAVIČIUS | 2015-07-02

Jei kas nors pajuokautų, kad gegužės 7-ąją surengti Didžiosios Britanijos parlamento rinkimai baigėsi velionės Margaret Thatcher triumfu, toks pokštas britų nenustebintų

Įspūdingą pergalę pasiekęs Davidas Cameronas prieš šiuos rinkimus pasitelkė ne tik M. Thatcher retoriką, bet ir ėmėsi kartoti svarbiausias jos politines nuostatas. Kai kurie apžvalgininkai net juokavo, kad D. Cameronas tapo didesniu M. Thatcher už ją pačią. Ar šis politikas pateisins tokias įžvalgas po rinkimų ir ką tai lems šaliai bei pasauliui?

Lyginti D. Camerono ir M. Thatcher nuostatas vidaus politikos klausimais nėra šio rašinio tikslas, tačiau paralelės tarp jų užsienio politikos apskritai, požiūrio į Rusiją (M. Thatcher laikais – SSRS) ir ES dabartiniame tarptautiniame kontekste itin svarbios.

Pateisino prilipdytą pravardę

Pravardę Geležinė Ledi, kuria M. Thatcher itin didžiavosi, 1976 m. sausį prilipdė tuomet jaunas SSRS kareivukas Jurijus Gavrilovas, laikraščio „Krasnaja zvezda“ darbuotojas. Nors daugelis ilgai manė, kad taip politikę vadinti sugalvojo Kremlius, norėdamas pašiepti ar net įžeisti tuomet viešą iššūkį SSRS metusią Didžiosios Britanijos opozicijos lyderę, J. Gav­rilovas teigia pravardę sugalvojęs pats ir net nemąstęs apie įžeidimus.

Leidinio „Krasnaja zvezda“ korespondentui skaitant SSRS skirtus M. Thatcher žodžius esą iškilo paralelė su geležiniu kancleriu vadintu Otto von Bismarcku ir jis šio istorinio Vokietijos lyderio pravardę pritaikė moteriai. J. Gavrilovas prisipažįsta jau tuomet nujautęs, kad greitai SSRS turės labai rimtą oponentę. Ir neapsiriko. O įtarimus sustiprino tokie dabar vėl aktualūs 1976 m. sausio 19 d. politikės ištarti žodžiai: „Rusai linkę dominuoti ir greitai įgauna priemonių, leidžiančių jiems tapti galingiausia imperine tauta, kokią tik yra matęs pasaulis. Sovietinio politinio biuro vyrams nereikia rūpintis visuomenės nuomonės svyravimais. Jie vietoj sviesto renkasi ginklus, kai mums beveik bet kas yra svarbiau už ginklus.“

M. Thatcher atėjus į valdžią šie žodžiai virto politika, ypač kai 1980 m. JAV prezidentu buvo išrinktas Ronaldas Reaganas. Būtent jų tandemas vadintas politine santuoka ir jie daugiausia prisidėjo prie Sovietų Sąjungos žlugimo.

Šios imperijos griūties priežastimi laikoma R. Reagano doktrina, o M. Thatcher tapo svarbiausia partnere ją įgyvendinant. Ypač tuomet, kai SSRS nusprendė įprastinę ginkluotę Europoje sustiprinti vidutinio nuotolio balistinėmis raketomis, galinčiomis nešti branduolines galvutes. Tada NATO reikėjo rasti Europos šalį, kuri sutiktų savo teritorijoje dislokuoti jėgų pusiausvyrą atkuriančias Aljanso branduolines raketas.

Nors SSRS finansuojami ir kurstomi tūkstančiai tariamų taikos ir antibranduolinių judėjimų aktyvistų protestavo ilgus mėnesius, Geležinė Ledi pateisino pravardę – nenusileido, ir 1983 m. raketos dislokuotos Didžiojoje Britanijoje. Įsibėgėjusios ginklavimosi varžybos paskatino Sovietų Sąjungos griūtį.

Ar seks pirmtakų pėdomis?

Įvairūs JAV apžvalgininkai dabar komentuoja, kad būtent užsienio politikoje D. Cameronas nė iš tolo neprimena nei M. Thatcher, nei kito iškilaus Didžiosios Britanijos lyderio Winstono Churchillio, savo vadinamąja Fultono kalba 1946 m. kovą paskelbusio Šaltojo karo pradžią. Tokie vertinimai turi pagrindo: mažinamas gynybos biudžetas, o per pirmąją kadenciją premjero poste D. Cameronas akivaizdžiai nenorėjo prisiimti pasaulinio vaid­mens nei sau, nei savo šaliai. Kai kas tai vadino net savotiška saviizoliacijos politika.

Reikia pripažinti, kad Rusijos agresijos Ukrainoje kontekste būtent D. Cameronas ir jo vyriausybė iš Vakarų Europos valstybių užėmė ryžtingiausią poziciją ne tik retorika, bet ir veiksmais. Jis ne kartą, nors ir netiesiogiai, Vladimiro Putino politiką palygino su Hitlerio veiksmais, o neryžtingumą tam priešintis – su nuolaidžiavimo Hitleriui politika, kuri baigėsi Antruoju pasauliniu karu.

Į tarptautinę areną grįžta M. Thatcher laikų Didžioji Britanija – vėl sustiprėjusi, aktyvesnė, bent iš dalies įveikusi vidaus krizes ir pasiryžusi imtis didesnio vaidmens.

Vyriausybės gynybos sekretorius Michaelas Fallonas šių metų vasarį net viešai pareiškė, kad yra labai realus pavojus, jog Maskva prieš Baltijos valstybes gali panaudoti tokius pačius slapto karo metodus, kuriuos pasitelkia Ukrainoje. Vien tokie žodžiai išsiskiria iš bendro Vakarų Europos valstybių lyderių balsų choro, tačiau Didžiosios Britanijos pozicija dėl Rusijos apskritai dabar, ko gero, yra kone artimiausia Lietuvos nuostatai šiuo klausimu ES, išskyrus nebent kitas Baltijos šalis ir Lenkiją, dar galbūt Švediją.

Maža to, būtent Didžioji Britanija pirma ėmėsi teikti esminę karinę pagalbą Ukrainai. Londonas parodė pavyzdį NATO sąjungininkams, kai dar kovo mėnesį pirmasis pasiuntė kelias dešimtis karo instruktorių Ukrainos armijai mokyti.

D. Camerono ir jo vyriausybės pozicija Rusijos atžvilgiu toli gražu ne visuomet buvo ryžtinga. Pavyzdžiui, dėl politinių priežasčių ilgai atidėliotas viešas Aleksandro Lit­vinenkos nužudymo tyrimas, kuris dabar tapo savotiška daugybės viešų kaltinimų V. Putino režimui tribūna. Tačiau nuo karo Ukrainoje pradžios dabartinis Didžiosios Britanijos premjeras vis labiau perima M. Thatcher politinį toną santykių su Maskva klausimu. Ir būtent tai, nors Lietuvai galbūt norėtųsi dar aktyvesnių D. Camerono ir jo vyriausybės veiksmų, yra svarbiausia dabartinio Didžiosios Britanijos premjero pergalės rinkimuose reikšmė mūsų šaliai. Juo labiau kad yra pagrindo tikėtis, jog ir jo kabinetas taptų panašiai ištikimu JAV partneriu kovoje su grėsmę ne tik Baltijos šalims, bet ir visai Europai keliančiu V. Putino režimu, jei tik tokios lyderystės po 2016 m. rudenį numatytų rinkimų imtųsi naujasis Jungtinių Valstijų prezidentas.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 135414 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-06-02 15:37:41 [post_date_gmt] => 2015-06-02 13:37:41 [post_content] => (Getty Images nuotr.) [post_title] => David Cameron Welcomes Lady Thatcher To Downing Street [post_excerpt] => Stabdyk V. Putiną, Davidai. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => david-cameron-welcomes-lady-thatcher-to-downing-street [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-06-02 15:37:41 [post_modified_gmt] => 2015-06-02 13:37:41 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135413 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/06/101885127-small.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 135415 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-06-02 15:38:58 [post_date_gmt] => 2015-06-02 13:38:58 [post_content] => (Getty Images nuotr.) [post_title] => 'The People's Pledge' - Campaign for an EU Referendum, London, Britain - 22 Oct 2011 [post_excerpt] => Pasitraukti galima. Bet kainuos labai brangiai. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => the-peoples-pledge-campaign-for-an-eu-referendum-london-britain-22-oct-2011 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-06-02 15:38:58 [post_modified_gmt] => 2015-06-02 13:38:58 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135413 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/06/AOP10.1477942j-small.jpg [menu_order] => 0 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai