Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

Tema

Kaip grūdinosi lyderiai

Marius LAURINAVIČIUS | 2015-06-06

Senosiose demokratijos šalyse į politikos viršūnę kopiama ilgai ir reikia daug pastangų joje išsilaikyti

Lietuvoje iki šiol populiari Vladimirui Leninui klaidingai priskiriama sparnuota frazė, kad „kiekviena virėja gali valdyti valstybę“ (iš tiesų jis rašė priešingai). Mūsų šalyje net politikos lyderių vis dar atsiranda tarsi iš niekur – jais tampama arba bandoma tapti neturint pakankamos patirties ir net įgūdžių. Asmeninė charizma ar partijų vidaus intrigos dažnai nusveria Vakaruose seniai įsisąmonintą būtinybę į valdžios viršūnę žengti ilgai ir nuosekliai.

Europos politikai karjerą pradeda dar paauglystėje. Nemaža dalis jų prisijungia prie partijų jaunimo organizacijų ir čia ugdo lyderystės, politinius įgūdžius. Ankstyvą rengimąsi ateičiai iliustruoja kone daugumos dabartinių Senojo žemyno šalių vyriausybių vadovų pavyzdžiai. Rekordininku reikėtų laikyti Švedijos premjerą Stefaną Löfveną, kuris dabar paties vadovaujamos socialdemokratų partijos nariu tapo sulaukęs vos 13 metų.

Prancūzijos ministras pirmininkas Manuelis Vallsas į socialistų partiją įstojo 17-os, Italijos premjeras Matteo Renzi ir Norvegijos vyriausybės vadovė Erna Solberg aktyvia politine veikla užsiėmė jau vidurinėje mokykloje (ji būdama vos 18 metų studentė dirbo Bergeno miesto taryboje), Austrijos kancleris Werneris Faymannas 21-ų vadovavo Vienos jauniesiems socialistams (šalies socialdemokratų partijos jaunimo organizacija), Nyderlandų premjeras Markas Rutte sulaukęs tokio pat amžiaus tapo šalies jaunimo organizacijos „Laisvė ir demokratija“ (Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją jaunimo padalinys) lyderiu.

Ilgas kelias viršūnės link

Pavyzdžių galima išvardyti ir daugiau, bet svarbiausia, kad nors tokios ankstyvos pastangos rodė jaunuolių ryžtą veržtis į valdžią, jų nevainikavo stulbinančiai greiti karjeros šuoliai.

Iš minėtų lyderių politikos viršūnę anksčiausiai pasiekė M. Renzi. Jis Demokratų partijos vadovu tapo sulaukęs beveik 39 metų ir netrukus užėmė premjero postą. M. Rutte prie partijos vairo stojo 39-erių, prie vyriausybės – 43-ejų. E. Solberg Norvegijos darbo partijos lydere išrinkta 43 metų, o ministre pirmininke tapo tik 52-ejų.

W. Faymannas savo triumfo valandos turėjo laukti ir jai ruoštis iki 48 metų – tuomet pradėjo vadovauti partijai ir vyriausybei. M. Vallsas politinės organizacijos lyderio posto dar neišsikovojo, ministrų kabineto nariu tapo atšventęs 50 metų, o premjeru – 52-ejų.

Ankstyvos politinės veiklos rekordininkas S. Löfvenas Švedijos socialdemokratų vadovu išrinktas jau sulaukęs 55-erių, vyriausybei pradėjo vadovauti dar po poros metų.

Šiokia tokia išimtimi galima laikyti dabartinį Belgijos premjerą Charles’į Michelį. Jis į politiką pasinėrė 16 metų ir 25-erių tapo Valonijos federalinio regiono (bet dar ne visos Belgijos) vyriausybės nariu. Į šalies ministrų kabinetą įžengė irgi gana jaunas – 32 metų.

Nuo žemiausio laiptelio

Lietuvoje vis dar klaidingai rodoma pirštu į Estiją, esą ten valdžios vairas drąsiai patikimas jaunimui. Nors kaimynėje iš tiesų nuo 2014 m. kovo pabaigos dirba jauniausias ES vyriausybės vadovas Taavi Rõivas (rugsėjo pabaigoje politikui sukaks 36-eri, o išsamų interviu su juo skaitykite rubrikoje „Kava su IQ“, p. 48), jo patirtis, nueitas kelias nuo pačios apačios iki viršūnės visiškai atitinka Vakarams būdingą politiko įdirbį.

Rekordininku reikėtų laikyti Švedijos premjerą S. Löfveną, kuris dabar patis vadovaujamos social­demokratų partijos nariu tapo sulaukęs vos 13 metų.

T. Rõivas į Estijos reformų partiją įstojo vos 19 metų. Iš pradžių jis buvo vieno, paskui kito vyriausybės nario patarėju, 2005-aisiais paskirtas tuomečio ministrų kabineto vadovo ir Reformų partijos lyderio Andruso Ansipo patarėju. 2004–2005 m. taip pat ėjo vieno iš Talino rajonų seniūno pareigas, 2005-aisiais išrinktas į sostinės tarybą, 2007 m. tapo parlamento nariu ir 2011-aisiais buvo perrinktas. Tik tuomet, kai jis įveikė visą kelią nuo žemiausio laiptelio ir įžengė į Rygikogą, 2012 m. jam patikėtas socialinių reikalų ministro portfelis. Net atsistatydinus premjerui ir T. Rõivo globėjui A. Ansipui vyriausybės vadovo postas 2014 m. iš pradžių siūlytas ne jam, o labiau patyrusiam buvusiam Reformų partijos lyderiui ir Estijos atstovui Europos Komisijoje Siimui Kallui.

Tik šiam politikui viduryje derybų dėl naujosios vyriausybės sudarymo staiga atsisakius tapti premjeru (nes imti nagrinėti jo veiksmai einant Estijos banko vadovo pareigas dar paskutiniajame XX a. dešimtmetyje), žvilgsniai nukrypo į T. Rõivą. Jis pasirodė esąs pasirengęs šiam iššūkiui – sėkmingai perėmė ministro pirmininko postą, atsilaikė per šių metų kovo 1-ąją surengtus parlamento rinkimus ir sudarė naują vyriausybę.

Būtina visapusiška politinė patirtis

Būtent šis Estijos lyderio pavyzdys bene geriausiai parodo bendras tendencijas. Tačiau jis svarbus ne vien tuo. Būsimojo politiko kelias nuo žemiausios grandies partijos nario (arba prieš tai partijos jaunimo sparno aktyvisto) iki valdžios viršūnės Vakaruose yra kone aksioma. Žinoma, toli gražu ne kiekvienam į ją užkopti pavyksta, bet visi karjerą pradeda vienodai.

Dar vienas Lietuvoje gajus mitas, kad politikais gali tapti bent jau iš pradžių bet kokį gyvenimo kelią pasirinkę ir bet kokios patirties turintys asmenys. Tiek Europoje, tiek JAV galioja tvirta taisyklė (ne aksioma, tačiau iš tiesų tvirta taisyklė), kad jais turėtų tapti teisininko, politikos mokslų ar ekonomisto išsilavinimą įgiję žmonės. Kartais jie net studijuoja visus šiuos dalykus iš karto arba vieną po kito.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 135162 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-05-14 10:04:23 [post_date_gmt] => 2015-05-14 08:04:23 [post_content] => (Getty Images nuotr.) [post_title] => President Clinton And President George W. Bush Launch Presidential Leadership Scholars Program [post_excerpt] => – Balsuok už mano žmoną. – O tu – už mano brolį. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => president-clinton-and-president-george-w-bush-launch-presidential-leadership-scholars-program [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-05-14 10:04:23 [post_modified_gmt] => 2015-05-14 08:04:23 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135161 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/05/454957024-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 135163 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-05-14 10:05:11 [post_date_gmt] => 2015-05-14 08:05:11 [post_content] => (Vida Press nuotr.) [post_title] => British Prime Minister David Cameron greets Italian Prime Minister Matteo Renzi at no.10 Downing Street, London, Britain - 01 Apr 2014 [post_excerpt] => Šlovės valanda: D. Cameronas ir M. Renzi. [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => british-prime-minister-david-cameron-greets-italian-prime-minister-matteo-renzi-at-no-10-downing-street-london-britain-01-apr-2014 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-05-14 10:05:11 [post_modified_gmt] => 2015-05-14 08:05:11 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135161 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/05/AOP10.3682581c-small.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai