Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

The Economist

Kai gali nesislėpti

© THE ECONOMIST | 2015-05-15

Psichikos ligų stigma nyksta, bet jų kamuojami žmonės reikiamą gydymą gaus ne iškart

Tai buvo ryškiausias airių kriketo žaidėjo Johno Mooney karjeros momentas. Kovo mė­nesį jis sugavo lemiamą kamuoliuką, kuris vienose iš pasaulio taurės varžybų atnešė pergalę komandai ir eliminavo aukščiau buvusią Zimbabvę. Bet vėliau dienraštis „Zimbabwe Herald“, turintis ryšių su banditiškų polinkių valdančiąja partija „Zanu-PF“, pareiškė, esą J. Mooney melavo, kad jo koja nelietė ribos, vadinasi, sugautas kamuoliukas neturėjo būti įskaitytas. Dienraštis citavo sportininko interviu, kuriuose jis atvirai kalbėjo seniai kovojąs su alkoholizmu, depresija ir mintimis apie savižudybę. Kaip rašoma straipsnyje, svarbią akimirką negalima pasitikėti, kad tokio charakterio žmogus turės sąžinės, o ką ir kalbėti apie padorumą sakyti tiesą.

Žinodamas aplinkinių nuostatas, dažnas psichikos negalios kamuojamas žmogus problemą slepia ir vengia kreiptis pagalbos. Net ir turintys nuovokos ir nemanantys, kad psichikos ligos nepagydomos arba kad visi nuo jų kenčiantys – maniakai, gali bijoti, jog atstums draugai arba darbdaviai. Visuomenė įsitikinusi, kad psichikos ligoniai negali dirbti, bet iš tiesų jiems netinkamų darbo vietų nedaug ir tik išskirtiniais atvejais. (Į savižudybę linkęs žmogus neturėtų pilotuoti lėktuvo.) Pasak J. Mooney, užmetus akį į „Zimbabwe Herald“ publikaciją labiausiai kankino mintis, kad ją gali perskaityti kiti sutrikimų turintys žmonės ir nuspręsti verčiau nerizikuoti ir niekam nesakyti. Todėl sportininkas nesiliovė kalbėjęs apie savo būklę ir sulaukė padrąsinimo. Iki šiol plaukia palaikymo ir dėkingumo laiškai.

„Apie psichikos ligas ima kalbėti daugiau žmonių iš įvairių gyvenimo sričių“, – sako Sophie Corlett iš britų psichikos sveikatos propagavimo grupės MIND. Daug vyriausybių ir labdaros organizacijų rengia kampanijas, kad ištrintų stigmą. Jos įsuka teigiamą užburtą ratą, nes kiekvienas pasipasakojęs šviečia visuomenę ir padrąsina atsiskleisti kitus. 2013 m. tik 13 proc. apklaustų britų pritarė, jog psichikos ligomis sergantiems asmenims valstybės tarnyboje ne vieta (prieš penkerius metus pritarė 21 proc.). Daugėja neprieštaraujančių dirbti su tokios negalios kamuojamu žmogumi ar turėti tokį kaimyną.

Išaugus atvirumui pradedama geriau suvokti, kad psichikos ligos labai paplitusios. Kasmet turtingose šalyse serga vienas iš penkių darbingo amžiaus gyventojų. Kone ketvirtadaliui nustatyta rimta diag­nozė, pavyzdžiui, šizofrenija arba bipolinis sutrikimas. Likusiųjų negalavimai, kaip antai lengva depresija arba nerimas, vargina mažiau. Bet psichikos ligos gydomos daug rečiau nei fizinės. Apie tris ketvirtadalius sunkiai sergančių ir daugiau kaip 90 proc. negaluojančių vidutiniškai sunkiai gydo ne specialistai arba jiems išvis niekas nesuteikia pagalbos (žr. 1 grafiką). Pirminės priežiūros gydytojai nekompetentingi ir dalies atvejų nepastebi. Kiti pacientai paliekami likimo valiai, nes dėl jų būklės kyla keblumų gauti siuntimą arba sunku sutvarkyti draudimo dokumentus.

Nyderlanduose atlikus tyrimą suskaičiuota, kad vienas gydymui išleistas euras sutaupo 4,24 euro, nes padidėja našumas ir sumažėja slaugos išlaidos.

Kenčia gausybė žmonių. Imant kartu, turtingose šalyse psichikos ligos lemia daugiau kančių ir ankstyvos mirties atvejų nei širdies sutrikimai ir insultai arba vėžys (žr. 2 grafiką). Viename tyrime suskaičiuota, kad dep­resija atima pusantro karto daugiau jėgų nei angina, astma arba artritas, vertinant pagal sveikatos balą, į kurį įskaičiuojami tokie veiksniai, kaip ribotas judrumas ir skausmas. Pasak Britanijos medikų asociacijos, psichikos sutrikimų turintys vyrai miršta 20 metų anksčiau ir dažniausiai ne todėl, kad pakelia ranką prieš save, o dėl kitų priežasčių. Sergant psichikos ligomis sunkiau gydyti fizines, tad bėdų turinčių asmenų gyvenimo būdas nesveikas. Tyrimai net vidutinę įtampą sieja su mažesne gyvenimo trukme. Panašios bėdos kamuoja beveik pusę suomių, kurie kreipiasi pagalbos dėl priklausomybių. Turtingose šalyse daugeliui seniai gatvėse gyvenančių benamių nustatyti rimti psichikos sutrikimai, kuri nors priklausomybė arba ir viena, ir kita.

Kelių išsivysčiusių valstybių duomenys rodo, kad ekonominė psichikos ligų kaina siekia 3–4 proc. bendrojo vidaus produkto. Apie trečdalį sudaro gydymo išlaidos, o likusią dalį – prarastas našumas ir neįgalumo išmokos. Nedarbas ir psichikos ligos veikia tandemu. Nuo trečdalio iki pusės paraiškų gauti neįgalumo pašalpą pateikiama dėl psichikos sutrikimų. Nyderlanduose atlikus tyrimą suskaičiuota, kad vienas gydymui išleistas euras sutaupo 4,24 euro, nes padidėja našumas ir sumažėja slaugos išlaidos.

Dėl šių priežasčių psichikos sveikatos priežiūros klausimas vyriausybių darbotvarkėse perkeliamas aukštyn. 2013 m. kone 200 šalių patvirtino Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) psichikos sveikatos veiksmų planą, kuris ragina iki 2020 m. padidinti gydymo mastą ir kokybę. Britų Nacionalinėje sveikatos tarnyboje nuo 2012 m. ir psichikos, ir fizinei slaugai turėtų būti teikiama vienoda reikšmė. „Nors kol kas finansavimas skiriasi, įvedus šį principą pagerėjo biurokratų požiūris ir pacientų galimybės sulaukti pagalbos“, – tvirtina S. Corlett. Nuo pernai JAV sveikatos draudikai turi įtraukti psichikos sveikatos paslaugas. Pasak Paulo Appelbaumo iš Kolumbijos universiteto, paklausa gerokai lenkia pasiūlą, nes daugybę metų, kai draudikai už psichikos sveikatos priežiūrą mokėjo mažai arba išvis nemokėjo, trūko šios specializacijos medikų.

Per kelis praėjusius dešimtmečius dalis turtingų šalių nutarė, kad sunkiai sergančių pacientų nebegydys psichiatrijos ligoninėse, ir pradėjo kurti bendruomenės centrus ar globos namus, taip pat samdyti daugiau socialinių darbuotojų ir psichikos sveikatos slaugytojų. Australija, Jungtinė Karalystė, Italija ir Šiaurės šalys pertvarką iš esmės baigė. Japonija, Pietų Korėja ir dauguma Rytų Europos šalių dar tik pradėjo.2 psl. >>

Puslapis 1

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/scbmediaeu/domains/iq.lt/public_html/wp-content/themes/eiq_3/single-default.php on line 274
Array ( [0] => stdClass Object ( [ID] => 135005 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-05-12 13:48:31 [post_date_gmt] => 2015-05-12 11:48:31 [post_content] => (Getty Images nuotr.) [post_title] => 514412023 small [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 514412023-small [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-05-12 13:48:31 [post_modified_gmt] => 2015-05-12 11:48:31 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135004 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/05/514412023-small.jpg [menu_order] => 1 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => stdClass Object ( [ID] => 135006 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-05-12 13:48:58 [post_date_gmt] => 2015-05-12 11:48:58 [post_content] => [post_title] => Grafikas 1 [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => grafikas-1-25 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-05-12 13:48:58 [post_modified_gmt] => 2015-05-12 11:48:58 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135004 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/05/Grafikas-11.jpg [menu_order] => 2 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => stdClass Object ( [ID] => 135007 [post_author] => 598 [post_date] => 2015-05-12 13:49:10 [post_date_gmt] => 2015-05-12 11:49:10 [post_content] => [post_title] => Grafikas 2 [post_excerpt] => [post_status] => inherit [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => grafikas-2-24 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-05-12 13:49:10 [post_modified_gmt] => 2015-05-12 11:49:10 [post_content_filtered] => [post_parent] => 135004 [guid] => http://iq.lt/wp-content/uploads/2015/05/Grafikas-21.jpg [menu_order] => 3 [post_type] => attachment [post_mime_type] => image/jpeg [comment_count] => 0 [filter] => raw ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...
Didžiausią įspūdį per Seimo rinkimus ir koalicijos derybas man padarė ne sociologinių pranašysčių ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai