Dienos skaičius
62
Tiek procentų Lietuvos gyventojų priskiria save vidurinei klasei.
Visi tekstai

The Economist

Pasaulio bankas. Kimo pasirinkimas

The Economist | 2012-04-23

Naujojo Pasaulio banko vadovo laukia sunkus darbas. Tai, kaip jis buvo paskirtas, būsimąjį darbą pavertė dar sudėtingesniu.

Per pastarąjį dešimtmetį dvi svarbios tendencijos keičia šalių plėtrą. Viena tendencija yra naujos pagalbos ir paskolų rūšys, ypač kylančios iš vidutinių pajamų šalių, tokių kaip Kinija, privataus kapitalo srautų ir labdaros organizacijų, tokių kaip Billo ir Melindos Gatesų fondas. Tai mažina Vakarų institucijų dominavimą. Kita tendencija yra naujas požiūrius į plėtros vertinimą, kai nacionaliniai planai tampa mažiau svarbūs nei asmenų ir konkrečių grupių teisės.

Abi tendencijos daro didžiulę įtaką Pasaulio bankui, svarbiausiai pasaulyje plėtros institucijai, kuri nuo balandžio 16 dienos turi naują prezidentą. Juo tapo Jim Yong Kimas, Dartmuto koledžo Njū Hempšire vadovas, paskirtas po ginčytino ir iki šiol neregėto konkurs. Jo biografija ir paskyrimo būdas kelia nepatogius klausimus apie tai, kaip Pasaulio bankas prisitaikys prie jį veikiančių pokyčių.

Prieš pat J. Y. Kimo paskyrimą Michaelas Woolcockas iš banko plėtros tyrimų grupės paskelbė tinklaraščio įrašą grupės tinklalapyje. Jis tvirtino, kad banko vadovo konkursas atspindėjo skirtingus plėtros modelius. Vienoje pusėje yra „Didžioji plėtra“. Jos tikslas yra per investicijas į didžiulius projektus, tokius kaip švietimas, transportas ir sveikatos apsauga, skatinti šalis iš esmės keistis. Vyriausybės Didžiajai plėtrai yra būtinos: jos atsakingos už politiką apskritai ir gali vykdyti pokyčius visos šalies mastu.

Priešingoje pusėje yra „Mažoji plėtra“. M. Woolcockas apie tai rašo: „Ji yra įkvėpta ne tiek ištisos šalies pokyčių vizijos, kiek sunkių problemų demografinėse grupėse (AIDS sergantys našlaičiai, vaikai kareiviai, „vargingieji“), kurios gyvena tam tikrose geografinėse vietose (nelaimės zonose, pabėgėlių stovyklose, miestų šiukšlynuose). Mažoji plėtra telkia dėmesį ne į sistemų kūrimą vidutinės trukmės laikotarpiu, bet į atlyginimą už sistemų klaidas trumpuoju laikotarpiu“. Todėl „Plėtra“ naudojama naudojama pagrįsti savo veiksmus tuomet, kai reikia apsispręsti, kam suteikti pagalbą, nustatant konkrečius veiksmingus „įrankius“.

Konkurse į Pasaulio banko prezidento postą šie kraštutinumai buvo akivaizdūs. Pagrindinė J. Y. Kimo varžovė buvo Ngozi Okonjo–Iweala, Nigerijos finansų ministrė ir pagrindinė už nacionalinius išlaidų planus atsakinga šalies pareigūnė. J. Y. Kimas beveik neturi jokios vyriausybinio darbo patirties. Jis buvo mažos medicininės labdaros organizacijos vadovas. Ši organizacija kūrė metodikas, skirtas nustatyti, kurios politikos priemonės veikia ir kurioms tikslinėms grupėms reikia pagalbos .

Ar jo paskyrimas reiškia, jog Pasaulio bankas dabar pradės įgyvendinti „Mažosios plėtros“ modelį? J. Y. Kimas konkurso metu beveik nieko nekomentavo viešumoje, todėl neįmanoma atsakyti, kokie jo tikslai. Keli šaltiniai banko viduje tvirtina, kad atrankos procesas neturėjo nieko bendro su kandidatų nuopelnais ir buvo paremtas tik jų tautybe (laikantis gėdingos tradicijos, Pasaulio banko vadovas visada buvo amerikietis, kaip kad yra ir J. Y. Kimas).

Prezidento Baracko Obamos administracijos pareigūnai teigia paskyrę J. Y. Kimą todėl, kad jis atitinka jų prioritetus ir galės mesti iššūkį dabartinei banko veiklai, nes jame nėra pradirbęs pusę savo gyvenimo.

Tad jo paskyrime nedaug tegalima įžvelgti. Kita vertus, prezidento Baracko Obamos administracijos pareigūnai teigia paskyrę J. Y. Kimą todėl, kad jis atitinka jų prioritetus ir galės mesti iššūkį dabartinei banko veiklai, nes jame nėra pradirbęs pusę savo gyvenimo. Tai sudaro įspūdį, kad didžiausias banko akcininkas nori permainų.

Atėjo jo eilė

Jeigu tai tiesa, tai būtų sunku pasiekti permainų. Pasaulio banko Didžioji plėtra yra šios institucijos stipriausias ginklas. Skolinimas vyriausybėms yra pagrindinė jo gyvavimo priežastis. Be to, nėra vieningos nuomonės, kad tai reikėtų iš esmės keisti.

Kaip kad teigia Lantas Pritchettas, buvęs banko darbuotojas ir J. Y. Kimo kritikas, „humanitarinė plėtra, nors nuostabus ir svarbus darbas, nėra tas pats, kas nacionalinė plėtra. Skubi pagalba bado metu nėra geriausia žemės ūkio strategija“.

Kadangi J. Y. Kimas neišdėstė savo minčių viešai (kai Vašingtono idėjų kalvė pakvietė kandidatus į klausimų ir atsakymų sesijas, jis nepasirodė), jis vargu ar dabar galėtų tvirtinti, kad atėjo vykdyti pokyčių. Jam taip pat gali būti sunku užmegzti ryšius tarp banko ir naujų aukotojų.

1990 metais daugiau nei devyni iš dešimties pasaulio vargingiausiųjų – gyvenančių už vieną JAV dolerį ar mažiau per dieną – gyveno neturtingose šalyse. Šiuo metu trys ketvirtadaliai jų gyvena vidutinių pajamų šalyse, tokiose kaip Kinija, Indija ir Brazilija. Tai Pasaulio bankui yra problema, nes jis ir toliau daugiausia skolina vargingoms šalims, ne vargingiems žmonėms. Kadangi vidutinio pajamų lygio šalys turi savo pačių pagalbos programas, procentine viso skolinimo dalimi matuojamas banko tiesioginis skolinimas šioms šalims mažėja.

Tad J. Y. Kimui reikės išsiaiškinti, koks banko vaidmuo gali būti šalyse, kuriose yra daugiausia vargingų žmonių, jeigu jis tokį vaidmenį turės apskritai. Atlikti šią užduotį gali kliudyti būdas, kuriuo jis laimėjo konkursą. Kelios besivystančios šalys pasiskundė, kad dėl J. Y. Kimo paskyrimo susitarė Amerika ir Europa. Pietų Afrikos Respublikos finansų ministras kalbėjo apie „rimtą susirūpinimą dėl skaidrumo lygio“.

Kintant plėtros aplinkybėms vadovauti bankui bus sunku. Nepasakydamas, kaip jis ketina tai atlikti, J. Y. Kimas kelionę pradėjo prastai.2 psl. >>

Puslapis 1
Array ( [0] => stdClass Object ( [guid] => ) [1] => stdClass Object ( [post_excerpt] => ) )

KOMENTARAI (0)


Dienos grafikas

Komentarai

Dideli svyravimai, bet be panikos – tokia buvo pagrindinių pasaulio biržų reakcija į JAV prezidento ir ...
Rūpinimasis paprastu žmogumi nėra nauja tendencija politikoje. Toks veidmainiškiems totalitariniams metu ...
Pagrindinė prognozavimo tezė teigia, kad „viskas bus taip pat, tik kainuos brangiau“. Ši prognozė ...

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e

Visi straipsniai