Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, lapkričio 21 d.


DIRBTINIS INTELEKTAS
Algoritmai su žmogiškomis savybėmis
Agnė LIMANTĖ, Monika ŠUKYTĖ
Shutterstock
Atpažins kiekvieną.

Kodėl veido atpažinimo technologijos yra šališkos?

Dirbtinis intelektas (DI) šiuolaikinėje visuomenėje dažnai tapatinamas su sprendimų priėmimo objektyvumu. Tai sukuria klaidingą įspūdį, kad ši technologija yra atspari klaidoms, kurias daro žmonių akys ir protas, bei yra neutrali tada, kai žmonės įprastai remiasi vidiniais įsitikinimais ar stereotipais. Vis dėlto DI nėra visiškai savarankiškas algoritmas, verčiau žmogaus sukurtų kodų rinkinys, apimantis žmogiškas taisykles, požiūrį ir, žinoma, žmogiškas klaidas. DI pagrindu veikiančios veido atpažinimo technologijos – puikus to pavyzdys.

Veido atpažinimo technologijos – biometrinės sistemos, kurias viešieji subjektai (pavyzdžiui, teisėsaugos institucijos) ir privačios įmonės dažnai naudoja autentifikavimo (tikrinimo), identifikavimo ir skirstymo į kategorijas tikslais. Autentifikuodama sistema jau turimą informaciją sulygina su jai pateiktu veidu ir nustato, ar tai yra tas pats asmuo. Su šia funkcija susiduriame, pavyzdžiui, kai norime atrakinti savo išmanųjį įrenginį ar pateikiame pasą oro uoste automatiniuose pasienio patikros varteliuose. Asmens identifikavimo galimybė pasitelkiant veido atpažinimo technologijas palengvina tokių institucijų kaip policija funkcijų įgyvendinimą, leidžia operatyviai nustatyti įtariamųjų tapatybę. Identifikavimo metu asmens biometrinis profilis lyginamas su turima informacija (fotografija pasų, vairuotojo pažymėjimų duomenų bazėje) ir veido atpažinimo technologija suranda artimiausią atitikmenį. Pagal biometrinius duomenis taip pat galima nustatyti žmogaus lytį, amžių ar rasę. Nustačius veide emociją asmuo gali būti identifikuojamas kaip taikus ar agresyvus. Teigiama, kad veido biometriniai duomenys gali padėti atskleisti net ir žmogaus politines pažiūras ar seksualinę orientaciją.

IQ redakcija rašo apie verslą, politiką, kultūrą ir kitus svarbiausius visuomenės reiškinius. Mes kuriame kokybišką ir išskirtinį turinį. Kviečiame mus palaikyti prenumeruojant mūsų žurnalą sau ar jums artimiems žmonėms mūsų prenumeratos svetainėje https://prenumeratoriai.lt/. Užsisakiusiems žurnalą metams – visas turinys iq.lt svetainėje nemokamas.

2024 01 26 17:55
Spausdinti