
Ekonominiai, geopolitiniai, dirbtinio intelekto, vadovavimo ir lyderystės, konkurencingumo ir pelningumo iššūkiai – realybė, su kuria susiduria šių dienų verslas. Visa tai vėl verčia ieškoti greitų sprendimų ir išeičių. Lietuvos verslo forumas (LVF) – didžiausia šalyje verslo pranešimų, diskusijų ir dialogo erdvė – suburs įtakingiausius verslo, politikos, vadybos ir ekonomikos ekspertus bei atstovus. Pranešėjai ir dalyviai drauge ieškos aktualiausių problemų sprendimų, dalysis sėkmingomis patirtimis, apžvelgs naujausias verslo tendencijas, poreikius ir tikslus.
Pirmo tokio masto tyrimo pristatymas
Vienas šių metų LVF pranešėjų, žurnalistas Edmundas Jakilaitis, kartu su į Lietuvą atvyksiančiu buvusiu NATO generolu Philipu Breedlove’u pristatys Lietuvos gynybinės galios tyrimą. „Tokio masto viešai skelbiamo tyrimo Lietuvoje dar niekad nesame turėję. Jis atliktas pasitelkus tokius aukščiausio rango profesionalus kaip Benas Hodgesas, buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas, ir kiti. Tyrimu simuliuojama situacija, kad 2027 m. Rusija užpuola mūsų šalį ir kaip Lietuvai pavyksta atremti ataką, turint omenyje visas šiuo metu žinomas to laikotarpio aplinkybes, pavyzdžiui, tai, kad turime dislokuotą vokiečių brigadą“, – pranešimą anonsuoja E. Jakilaitis.

Gaivinimo planas Lietuvai ir Europai
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius sako, jog dar 2010 m. buvo aišku, kad trečiosios šalys siekia perimti tuos sektorius, be kurių tolesnė pramonės plėtra būtų neįmanoma. Tačiau tuomet efektyvių veiksmų nebuvo imtasi. To pasekmes jaučiame dabar.

„Turime ne tik kurti technologijas, bet ir užtikrinti jų gamybą čia, vietoje. Jei to nedarysime, mūsų trumpalaikę naudą greitai užgoš didėjantis konkurencingumo atotrūkis. Lieka esminis klausimas – kaip šią transformaciją finansuoti ir įgyvendinti?
Ir atsakymai žinomi, tačiau jiems vis pritrūkstame ryžto: užbaigti bendrą kapitalo rinką, baigti formuoti bankų sąjungą, bendrą energetikos rinką, skatinti privačias investicijas, panaudojant jas ekonomikai auginti, siekti viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo be nepakeliamos biurokratinės naštos. Tai – ekonomikos gaivinimo planas Europai“, – įsitikinęs LVF pranešėjas V. Janulevičius.
Kritiniai ekonominiai ir geopolitiniai virsmai
Diskusijoje apie Lietuvos ekonomiką 2025 m. dalyvausianti Šiaulių banko vyr. ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sako, jog, vertinant Lietuvos ekonomikos tendencijas ES ir kitų Baltijos šalių kontekste, galima drąsiai konstatuoti, kad bent jau kol kas mūsų šalis demonstruoja išskirtinį atsparumą. Tačiau verslo aplinka artimiausioje ateityje, tikėtina, neliks be iššūkių.

„Besitęsiantis geopolitinis neapibrėžtumas, silpna išorės paklausa, išaugusios palūkanų normos ir energetikos krizės padariniai pastaruoju metu gniaužė verslo plėtros ambicijas ir šaldė investicinius planus, o lėtesnis, nei tikėtasi, infliacijos atsitraukimas silpnino perkamąją galią ir slopino vartotojų apetitą. Vis dėlto Lietuvos ekonomikai pavyko palyginti sėkmingai išlaviruoti per šią išbandymų tiesiąją ir šiemet stebime tvirtą grįžimą į augimo teritoriją.
Tačiau verslo aplinka išlieka sudėtinga ir įmonių matymo lauką siaurina ne vien ciklinis neapibrėžtumas dėl aukštų palūkanų normų, smukusio vartojimo ir vangesnės investicijų paklausos. Ryškėjant deglobalizacijos ir geopolitinės poliarizacijos tendencijoms, nerimo židiniu yra tapusi mūsų kertinės eksporto rinkos – Vokietijos – pramonė, kurios konkurencingumo problemos jau kurį laiką iš ekonomistų perspėjančių kalbų yra virtusios niūria statistika. Tikėkimės, kad Lietuvos eksportuojančios įmonės vėl pademonstruos lankstumą ir atras galimybių augti net ir kertinėms rinkoms buksuojant“, – komentuoja I. Genytė-Pikčienė.
Tai, kas aktualiausia verslui
LVF organizatorius, „Confinn“ vadovas Dainius Baltrušaitis atskleidžia, kad šių metų renginyje dėmesys bus skiriamas aktualiausiems šių dienų verslo klausimams:
- Kaip išlaikyti pelningą verslą?
- Lietuvos ekonomika 2025 m. ir kritiniai geopolitiniai virsmai
- Strateginė lyderystė: kaip įžvelgti nematomas galimybes?
- Dirbtinio intelekto haipas ir tikrovė: kas veikia, o kur geriau net negaišti laiko?
- Kaip skatinti įmonės augimą ir didinti jos efektyvumą?
- Kas riboja Lietuvos proveržį ir konkurencingumą?
Šiemet forume dalyvaus daugiau kaip X pranešėjų ir diskusijų dalyvių iš Lietuvos ir užsienio. Daugiau informacijos – https://www.versloforumas.org/