Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 23 d.


KRIPTOVALIUTOS
ECB: bitkoino populiarumo laikai eina į pabaigą
BNS
Unsplash

Bitkoinas nėra nei tinkama mokėjimų priemonė, nei tinkama investicijų forma, todėl jis neturėtų būti įteisintas reguliuotojų, mano Europos Centrinio Banko (ECB) nariai Ulrichas Bindseilas ir Jürgenas Schaafas.

2021 metų lapkritį bitkoino vertė pasiekė 69 tūkst. JAV dolerių, o 2022 metų birželio viduryje jis atpigo iki 17 tūkst. JAV dolerių.

Nuo tada skaitmeninės valiutos vertė svyruoja maždaug 20 tūkst. JAV dolerių lygyje.

Bitkoino šalininkai mano, kad kurso stabilizavimasis signalizuoja atokvėpį kelyje į naujas aukštumas.

Visgi, pasak ECB atstovų tinklaraščio įrašo, labiau tikėtina, jog tai yra dirbtinai sukeltas paskutinis vertės sustiprėjimas prieš bitkoino populiarumo nuosmukį, kurį jau buvo galima numatyti prieš FTX žlugimą ir bitkoino atpigimą iki gerokai žemiau 16 tūkst. JAV dolerių ribos.

Bitkoinas buvo sukurtas siekiant apeiti esamą pinigų ir finansų sistemą, tačiau jo koncepcija ir technologiniai trūkumai, pasak ECB, kelia abejonių dėl skaitmeninės valiutos tinkamumo būti naudojamai kaip mokėjimo priemonė, kadangi faktinės su bitkoinais susijusios operacijos yra sudėtingos, lėtos ir brangios.

Be to, bitkoinas taip ir nepradėtas reikšmingesniu mastu naudoti realaus pasaulio sandoriams.

Antrojo dešimtmečio viduryje skaitmeninės valiutos šalininkai ėmė viltis, kad bitkoino vertė neišvengiamai kils į vis naujas aukštumas.

Visgi pasirodė, kad kriptovaliuta netinkama ir investicijoms: ji negeneruoja pinigų srautų (kaip kad nekilnojamasis turtas) ar dividendų (kaip akcijos), negali būti naudojamas produkcijai (kaip prekės) ir neteikia socialinės naudos (kaip auksas).

Dėl šios priežasties bitkoino rinkos vertinimas, mano ECB, yra pagrįstas tik spekuliacijomis, o stipriausias paskatas išlaikyti euforiją turi didžiausi investuotojai į bitkoiną.

Stambūs investuotojai taip pat finansuoja lobistus, kurie kreipiasi į įstatymų leidėjus ir reguliavimo institucijas.

Vien JAV kriptovaliutų lobistų skaičius išaugo beveik trigubai – nuo ​​115 lobistų 2018 metais iki 320 lobistų 2021-aisiais.

Nepaisant to, kriptovaliutų naudojimą reglamentuojantys teisės aktai pastaraisiais metais patvirtinami lėčiau, o jų įgyvendinimas dažnai vėluoja.

Taip pat ECB atkreipia dėmesį, kad bitkoinų gavybos sistema laikoma beprecedente teršėja.

Apskaičiuota, kad bitkoinų kasybos procese sunaudojama tiek elektros energijos per metus, kiek sunaudoja visa Austrija. Kartu proceso metu susidaro kalnai techninės įrangos atliekų.

2022 12 02 16:31
Spausdinti