Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 16 d.


FINANSAI
ERPB pernai Lietuvoje investavo 150 mln. eurų
ELTA
ERPB nuotr.
Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB).

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) 2023 m. Baltijos šalyse investavo 323 mln. eurų. Vien Lietuvoje bankas – 150 mln. eurų.

Praėjusių metų investicijų suma bankui yra antra didžiausia šiame regione, 2022-aisiais investavus rekordinius 358 mln. eurų. Rekordiniai 87 proc. (281 mln. eurų) buvo investuoti į projektus, remiančius regiono perėjimą prie žalesnių ir tvaresnių ekonomikų.

Kaip pažymima ERBP pranešime žiniasklaidai, bankas Latvijoje į 11 projektų investavo rekordiškai didelę 135 mln. eurų sumą – tai didžiausios metinės investicijos šioje šalyje. Estijoje ERBP investavo 38 mln. eurų – mažiau, nei ankstesniais metais, kai investicijos siekė 74 mln. eurų.

Pranešime sakoma, kad investicijomis siekiama paremti įmones, plėtoti regiono potencialą atsinaujinančiosios energetikos srityje bei stiprinti jo kapitalo rinkas, skaitmenizaciją ir naujoves. Atsižvelgiant į sumažėjusį investuotojų apetitą, kurį paveikė karo prieš Ukrainą nulemtas regioninis neapibrėžtumas, banko investicijos užpildė finansavimo spragą rinkoje ir suteikė pasitikėjimo užsienio investuotojams, svarstantiems galimybę investuoti regione.

ERPB vadovas Baltijos šalims Tomas Kairys sakė: „Baltijos šalys patyrė labai stiprius metus ir mes didžiuojamės galėję padidinti investicijas į sektorius, kuriems paramos reikėjo labiausiai. Mūsų pasiekti rezultatai liudija mūsų įsipareigojimą ir stiprų tikėjimą Lietuvos, Latvijos ir Estijos ekonomikomis bei rinkomis.“

Vienas iš praėjusių metų ERPB veiklos akcentų yra 38,23 mln. eurų paskola bendrovei „Vilniaus viešasis transportas“ (VVT), skirta įsigyti 91 autonominės ridos troleibusą, kad būtų galima atnaujinti senstantį įmonės parką. Pasak ERPB, perėjimas prie šiuolaikiškų elektrinių transporto priemonių padidins Vilniaus troleibusų paslaugų kokybę, patikimumą ir prieinamumą. Inicijavus šį projektą, Vilnius tapo pirmuoju Baltijos šalių miestu, prisijungusiu prie ERPB programos „Green Cities“, ir buvo pademonstruota parama miesto ambicijoms tapti tvariu ir spręsti su aplinkos apsauga susijusius iššūkius.

Atsižvelgęs į Baltijos šalių valdžios institucijų užmojus įgyvendinti perėjimą savo energetikos sektoriuose ir pasiekti energetinį nepriklausomumą, ERPB investavo 30 mln. eurų į Estijoje įsikūrusį atsinaujinančiosios energetikos vystytoją ir nepriklausomą gamintoją „Sunly“. Kaip nurodo ERBP, kapitalo investicijos leis „Sunly“ plėsti savo atsinaujinančiosios energetikos pajėgumus regione ir sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakas.

Tuo metu tarp akcentų Latvijoje yra 9 mln. eurų investicija į trečiąją ir paskutiniąją „Latvenergo“ obligacijų emisiją. Kaip teigiama, ši investicija padės „Latvenergo“ finansuoti savo ambicingą investicijų planą, kurio tikslas yra įvykdyti perėjimą prie tvaresnio ir šiuolaikiško elektros energijos paskirstymo tinklo ir atnaujinti „Latvenergo“ hidroelektrines.

O banko paramą skaitmenizacijai ir naujovėms liudija 10 mln. eurų kapitalo investicija į „Practica Venture Capital III“, kuri finansuoja atrankiąsias investicijas į ankstyvojo etapo į technologijas orientuotas bendroves Baltijos šalyse; taip pat 15 mln. eurų investicija į „PHH Group“ – vienos didžiausių elektroninės prekybos platformų Baltijos šalyse operatorę, kuri prisideda prie skaitmeninės prekybos augimo.

ERPB taip pat pasiekė pažangos dėdamas pastangas gilinti ir diversifikuoti skolos ir akcinio kapitalo rinkas regione. ERBP suteikus techninę pagalbą, nuo 2023 m. rugpjūčio visos trys Baltijos rinkos yra integruotos į „Morgan Stanley Capital International“ (MSCI) visatą ir naudojasi vienu MSCI indeksu, kuris padės padidinti regiono matomumą MSCI indeksus stebinčių tarptautinių investuotojų gretose.

Padidinęs finansavimą kapitalo rinkose, bankas parėmė vietos finansų institucijas ir įmones. Tarp pavyzdžių – 22 mln. eurų ir 50 mln. eurų investicijos į „Šiaulių banko“ ir „Luminor“ banko pirmaeiles obligacijas.

Skaičiuojama, kad ERBP iki šiol Estijoje į 110 projektų investavo 935 mln. eurų, Latvijoje – daugiau kaip 1,1 mlrd. eurų į 108 projektus, o Lietuvoje – per 1,5 mlrd. eurų į 125 projektus. O iš viso 2023 m. ERPB savo ekonomikose investavo rekordinius 13,1 mlrd. eurų, 50 proc. investicijų skyrus žaliajai ekonomikai.

2024 01 25 10:16
Spausdinti