Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 5 d.


INVESTICIJOS
Finansų rinkose – meškų metas: ką reikia stebėti?
Greta Dapšauskaitė

Praėjusią savaitę pasklidus globaliai Covid-19 pandemijos baimei, prasidėjo finansų rinkų nuosmukis. Investuotojams kyla klausimas, ar įsivyravusi vadinamoji meškų rinka reiškia recesiją ir kiek laiko ji tęsis?

Augant nerimui dėl viruso sukelto neapibrėžtumo, investuotojai vengia rizikingų investicijų ir renkasi saugų kelią, tai atspindi ir investicijų perskirstymas nuo akcijų ir įmonių obligacijų valstybių vertybinių popierių link. 

„JPMorgan“ strategai atpigusios naftos nelaiko saugia investicija. Aukso kaina taip pat svyruoja, nes siekdami padengti nuostolius kitose rinkose investuotojai parduoda likvidžiausią turtą. Nepaisant to, rizikos vengimas parodo neigiamus ekonomikos augimo lūkesčius.  

Kita vertus, nors finansų rinkos gali sukelti nuosmukius, šie du veiksniai neturėtų būti savaime siejami. „Harward Business Review“ skaičiuoja, kad kas trečia meškų rinka nėra recesinė. Per pastaruosius 100 metų suskaičiuoti septyni atvejai, kai finansų rinkų kritimas nesutapo su ekonomikos nuosmukiais. 

Tad nors ir finansų rinkose atsispindi nuotaikos apie tikėtiną ekonomikos augimą ir įmonių pelnus, staigus akcijų vertės kritimas gali būti sietinas ir su 2019 m. rekordinėmis verčių aukštumomis, kai daugelis diskutavo apie pervertintus nuosavybės vertybinius popierius. Dėl šios priežasties svarbu įvertinti ir kitus ekonominius aspektus. 

Svarbu suvokti ekonominio šoko kilmę

Recesijas įprastai sukelia ekonominiai šokai:

Ekonomistas Robertas Shilleris, „Datastream“ ir „Goldmans Sachs“ atlikto meškų rinkos analizę, remdamiesi 1835–2009 m. duomenimis. Tiek struktūriniai, tiek cikliški šokai sukelia smarkų ekonomikos kritimą (atitinkamai -57  ir -31 proc.), o atsigavimas būna lėtas ir ilgas, dažnai trunkantis kelerius metus (atitinkamai 134 ir 73 mėnesiai, vertinant realia verte). Išoriniai šokai sukelia stiprų (-29 proc.), bet trumpalaikį poveikį (9 mėnesiai), o po jo atsitiesti trunka 15 mėnesių nominalia verte ir 71 mėnuo realia verte.

Covid-19 yra tipinis išorinis šokas, sukeltas viruso, kuris dėl judėjimo apribojimų laikinai neleis kai kurioms įmonėms ir namų ūkiams uždirbti, o vartotojams – pirkti. Covid-19, kaip ir kitų išorinių šokų, poveikis ekonomikai augti tikėtinai bus smarkus, bet laikinas, pasireiškiantis kaip „V“ formos kreivė – neigiamas augimas ketvirtį ar du, tačiau panaudojus skatinančią viešųjų finansų ir pinigų politiką nesukelia ilgalaikių struktūrinių problemų. Todėl vienas svarbiausių momentų, nulemiančių recesijos gylį ir trukmę, šiuo atvejus bus centrinių bankų ir vyriausybių programų efektyvumas. 

Kokius rodiklius svarbu stebėti?

Trumpuoju laikotarpiu įvertinti programų efektyvumą bus sunku, nes daugelis ekonominių rodiklių atsilieka. Tačiau yra keli paprasti  ir lengvai prieinami rodikliai, kurie teikia indikacijas apie netolimą ateitį. 

Galiausiai, meškoms atėjus į finansų rinkas, daugelis investuotojų laiko tai tinkama proga nebrangiai apsipirkti. Prieš priimant investicinius sprendimus siūlome aiškiai apsibrėžti investicinius tikslus ir įsivertinti, ar tokioje neapibrėžtoje aplinkoje jūs galėsite toleruoti kylančias rizikas.

Greta Dapšauskaitė yra „Orion Securities“ portfelio valdytoja

2020 03 18 11:38
Spausdinti