Investuotojų skaičius Lietuvoje 2022 m. augo beveik dešimtadaliu, o sandorių sudaryta 15 proc. daugiau nei 2021 m., rašoma pranešime žiniasklaidai.
Lietuvoje pernai aktyviai investavo 34,4 tūkst. vyrų ir beveik 19,4 tūkst. moterų.
„Neprofesionaliųjų investuotojų skaičius auga – vyrų šiek tiek sparčiau negu moterų. Tikimės, kad kapitalo rinkos plėtra, veiklą pradedantys nauji rinkos dalyviai bei planuojama sukurti investicinė sąskaita paskatins vis daugiau žmonių domėtis investavimu“, – sako Audrius Šilgalis, Lietuvos banko Investicinių paslaugų ir bendrovių priežiūros skyriaus vadovas.
Bendras per Lietuvoje įsteigtus paslaugų teikėjus investuojančių neprofesionaliųjų investuotojų skaičius praėjusių metų pabaigoje buvo 53,8 tūkst. Aktyviausi investuotojai mūsų šalyje yra 35–44 m. amžiaus grupei priklausantys vyrai ir moterys. Jie sudaro apie 30 proc. visų sandorių vertybiniais popieriais, pažymima pranešime.
Vidutinis investuojančio vyro portfelis yra apie 31 tūkst. Eur, o moterų – apie 16 tūkst. Eur. Vyrai akcijoms skiria 57 proc. savo investicijų portfelio. Daugiausia į akcijas investuoja 45–64 m. amžiaus vyrai: šios amžiaus grupės investuotojai valdo apie 45 proc. viso investuojančiųjų į akcijas turto. Obligacijoms vyrai skiria 19 proc., fondams – 24 proc. investicinio portfelio. Moterų vidutinis investicinis portfelis paskirstytas kitaip: akcijoms jos skiria 48 proc., obligacijoms 22 proc., fondams – 28 proc. Daugiausia į akcijas investuoja vyresnės kaip 55 m. amžiaus moterys.
Praėjusiais metais buvo sudaryta 957 tūkst. sandorių, o investicinėse sąskaitose esančio turto vertė metų pabaigoje sudarė daugiau kaip 2 mlrd. Eur. Pagrindinė investuotojų turto klasė yra akcijos, jų vertė sudaro 1,2 mlrd. Eur, arba beveik 60 proc. viso investuotojų portfelio. Investicijas į fondus pernai keitė investicijos į obligacijas: investicijų į fondus portfelis 2022 m., palyginti su 2021 m., sumažėjo 145 mln. Eur – iki 489 mln. Eur, o investicijų į obligacijas padidėjo 139 mln. Eur – iki 386 mln. Eur., rašoma pranešime.
Neprofesionaliesiems investuotojams investicines ir portfelio valdymo paslaugas Lietuvoje teikia 3 bankai, 2 užsienio bankų filialai, 11 finansų maklerio įmonių, 2 užsienio finansų maklerio įmonės filialai, 9 valdymo ir 3 finansų patarėjų įmonės.